Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahajuje svou 77. koncertní sezónu

Symfonický orchestr FOK
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK - 77. sezóna
22.08.2011 12:15 | Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK rozezní slavnostním koncertem již 77. koncertní sezónu. Zahajovací galavečer se uskuteční 14. 9. 2011 v 19.30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Čerstvý držitel ceny Thálie a šéfdirigent FOK Jiří Kout zahájí novou sezónu Koncertem pro fagot a orchestr F dur, op. 75 Carla Marii von Webera, Stravinského baletní suitou Pták Ohnivák a Symfonií č. 2 D dur, op 36. Ludwiga van Beethovena. Jako sólista večera se představí fagotista Luboš Hucek, dlouholetý člen orchestru FOK. Zajímavosti o koncertu a jeho protagonistech se mohou posluchači i široká veřejnost dozvědět při besedě, která proběhne 14. 9. od 18.15 hodin v Cukrárně Obecního domu. Luboš Hucek i Jiří Kout při ní poodhalí leccos zajímavého ze zákulisí orchestrálního koncertu a rádi odpoví na případné dotazy přítomných. Nenechte si ujít Zahajovací koncert již 77. sezóny našeho předního symfonického orchestru. Šanci vyslechnout jeho zajímavý program mají posluchači ještě také 15. 9. 2011 v 19:30 hodin.

14. / 15. 9. – středa a čtvrtek
Smetanova síň Obecního domu, 19.30 hodin
SO FOK
Dirigent: Jiří Kout
Sólista: Luboš Hucek


___________________________________________________________________


___________________________________________________________________ Ani po více jak tři čtvrtě století neztrácí FOK dech. 77. sezónu naplní hudba bezmála devadesáti lákavých koncertů uspořádaných do třinácti tematických cyklů. Představí se v nich řada zahraničních (Jac van Steen, Kazuki Yamada, Jari Hämäläinen, Łukasz Borowicz) i domácích (Zdeněk Mácal, Petr Altrichter, Tomáš Netopil, Marko Ivanović) renomovaných dirigentů v čele se šéfdirigentem FOK Jiřím Koutem. Příznivci orchestru se v nadcházející 77. sezóně mohou těšit na hudbu více než sedmi staletí, kterou budou interpretovat významné osobnosti hudebního života (Carole Sidney Luis, Elisabeth Leonskaja, Ensemble Stimmwerck, The King´s Singers, Dagmar Pecková, Daniel Müller-Schott, Boris Giltburg, Jiří Bárta). I letos se v roli sólistů představí řada hráčů FOK (Hana Brožová, Luboš Hucek, Stanislav Penk, Jan Hoďánek, Jiří Novotný). Pražští symfonikové představí také své rezidenční umělce, kterými se pro nadcházející sezónu stali mezzosopranistka Dagmar Pecková a skladatel Juraj Filas.

Novinkou v letošní sezóně je cyklus čtyř sborových koncertů, který jistě potěší všechny milovníky vokální tvorby. Představí se v něm přední česká sborová tělesa s neotřelou dramaturgií tvorby českých i zahraničních skladatelů.

Kromě pravidelných koncertů nabízí FOK také koncerty mimořádné: posluchačsky úspěšným se stal Koncert pro republiku, který se již tradičně uskuteční 28. října 2011. V den tohoto významného státního svátku zazní cyklus symfonických básní Má vlast pod taktovkou Łukasze Borowicze. 13. listopadu 2011se mnohou posluchači těšit na pěvecký recitál Dagmar Peckové, 25. a 26. prosince 2011 se uskuteční dva netradiční vánoční komorní koncerty. Nový rok zahájí 1. ledna 2012 host sezóny dirigent Charles Olivieri-Munroe, na 6. dubna je připraveno provedení Dvořákova Stabat mater s vynikajícími mladými českými sólisty (L. Fišer Silkenová, B. Polášková, T. Černý, Zd. Plech). Jedním z vrcholů sezóny bude mimořádný koncert připravený na 5. 4., na kterém se v rámci Velikonočního festivalu, pořádaného každoročně orchestrem FOK, představí Gustav Mahler Jugendorchestra v čele s dirigentem Ingo Metzmacherem a sólistkou večera, sopranistkou Iréne Theorin.

Také komorní cykly mají v letošní sezóně rozhodně co nabídnout. V oblíbeném cyklu Světová klavírní tvorba se můžeme těšit např. na osobnost světového věhlasu Elisabeth Leonskaju, v rámci cyklu Komorní hudba by si posluchači určitě neměli nechat ujít písňový recitál Simony Houda-Šaturové, na kterém zazní skladby od Schuberta až po Berga a Hindemitha, za pozornost jistě stojí také koncert Komorního orchestru Pražských symfoniků, na kterém mimo jiné zazní světová premiéra Koncertu pro violu a orchestr Juraje Filase či Koncert pro smyčce Nino Roty. Skutečné hudební lahůdky přináší v 77. sezóně cyklus Stará hudba. V průběhu roku se v něm představí světově uznávaní The King´s Singers, Ensemble Stimmwerck, soubor Los Otros a Concerto Italiano. Na koncertě Ensemblu 18+ (20. 12. dirigent Vojtěch Spurný) zazpívá Dagmar Pecková árie z opery Dido and Aeneas a Haydnovu Ariadnu na Naxu. Cyklus Varhany, cembalo, kladívkový klavír se v letošní sezóně nese ve znamení toulek do hudební minulosti. Giedré Lukšaité-Mrázková připravila výběr z Dobře temperovaného klavíru, Markéta Cukrová zazpívá za doprovodu Mahana Esfahaniho Haydnovy a Tomáškovy písně. Zajímavou tečku za sezónou udělá svým koncertem, na kterém představí méně známé nástroje (virginal, muselar a regal)Tomáš Flégr.

Orchestr FOK se snaží naslouchat potřebám a přáním všech svých posluchačů. Pro děti a mladší posluchače je proto opět připraven oblíbený cyklus Hudba na dotek a interaktivní projekty Hudebního klubu FÍK. Ačkoli je FOKu již “sedmasedmdesát”, snaží se být stále “in”. Dokazuje to např. svým Populárním cyklem. Nabídku k účinkování v něm přijali např. Dan Bárta, Linha Singers nebo Lúčnica.

I v letošní sezóně mohou zájemci navštívit veřejné generální zkoušky, které se těší mimořádnému zájmu zejména seniorů a studentů středních a vysokých škol. K samozřejmosti letošní sezóny patří i besedy s umělci před koncerty, kterých se uskuteční celkem šest.


Tagy: Symfonický orchestr hl. m. Pra


Přidej komentář