Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Tichá dohoda oslaví 25 let a pokřtí nový videoklip k písni z alba Underpop

Ticha dohoda slavi 25
Tichá dohoda v novém videoklipu
08.11.2011 23:38 |

Mladí tvůrci natočili  retro videoklip pro Tichou dohodu

 

Pražská skupina Tichá dohoda, která oslaví 25 let od svého založení, má nový retro videoklip k písni “Reklamní anděl” – rockově laděné písni ze svého nejznámějšího alba “Underpop” (původně vyšlo u vydavatelství Bonton v roce 1992, a předloni, v roce 2009, vydal Supraphon zremasterovanou  reedici s bonusy pod názvem “Underpop Recycled”).

Protože se natáčení zhostila mladá filmařská a posluchačská generace, lze výrazovou paralelu a inspiraci hledat např. u klipů Arctic Monkeys (A view from the afternoon či Fluorescent adolescent), Muse či Killers, protože nezobrazuje hrající hudebníky, ale má samostatný hraný příběh. Jedná se o groteskně absurdní skeč v béčkově komiksovém hávu, který sice vychází z textu písně a je parodií na konzumní způsob života, jak ho v písni vyjádřila Tichá dohoda v roce 1992, ale díky odlehčujícím animačním a střihovým prvkům přináší úsměvné a ironické odlehčení. Reklamní anděl personifikovaný hercem a jeho dekadentním dvojčlenným dámským doprovodem násilně přesvědčuje své oběti na parkovišti nákupního centra, aby přijali koncentrovaný konzum a jeho produkty za svoje.

Scénáře a režie se ujal student Písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Luboš Rezler, kameru a dramaturgii jeho spolužák Jan Štětina. Tato autorská dvojice byla oceněna za svůj debut “Izolace” Hlavní cenou na festivalu krátkých filmů MichaelFest (http://michaelfest.cz). Autorem fotografií z natáčení  je další student FAMO Petr Chvátal.

 

Kostýmy a modelky dodal módní salon MyObsession.

 

“Šlo nám o to zjistit, zda naše hudba ještě oslovuje mladou generaci a k našemu příjemnému překvapení si tvůrci klipu po dlouhém poslechu celé diskografie vybrali píseň “Reklamní anděl” z 19 let starého alba Underpop. Věříme, že jejich současný hudební pocit a moderní vizuální jazyk klipu pomohou oslovit i další posluchače z jejich generace,” říká Dan Šustr. “Natočení retro-videoklipu je navíc inovativním uměleckým přístupem k naší hudební tvorbě a rozhodně i inovací v marketingové komunikaci. Protože nevydáváme nový materiál, nýbrž slavíme významné výročí v jehož rámci rekapitulujeme všechno dobré, co jsme za tu dobu udělali, je takový videonávrat zcela na místě.”

 

Křest klipu “Reklamní anděl” proběhne na výročním koncertu  25 let Tiché dohody ve čtvrtek 8. prosince od 20 hodin v pražském Kulturním centru Vltavská.

 

 

 


 

 

Koncert Tichá dohoda 25 let

Tichá dohoda oslaví 25 let od svého založení ojedinělým koncertem v KC Vltavská 8. prosince 2011. Na koncertě se jako hosté objeví i hudebníci ze zakládající formace a ze všech hlavních sestav, jak se měnily v průběhu času s nahráváním jednotlivých alb.

 

Dramaturgie koncertu nabídne průřez celou dosavadní tvorbou a všemi dosud vydanými CD,  včetně největších hitů skupiny “Má duše se vznáší, Kotva a Kříž, Tulák po hvězdách, Kde spí andělé, Večírek osamělých srdcí”, ale také retrospektivu písní, které v průběhu času z koncertního repertoáru zmizely, protože byly nahrazeny aktuálnějšími “Chci přežít, Milion tajemství, Cizí pohled, Reklamní anděl, Kdo z vás, Peklo a ráj a další”.

 

Jedná se o první a jediné vystoupení skupiny v Praze po 10 letech (poslední pražský koncert  TD se uskutečnil v Lucerna Music Baru v roce 2001).

Tichá dohoda letos poprvé po celkové osmileté pauze vystoupila na trutnovském festivalu a byla vřele přijata diváky i novináři. Energii a chuť do hraní zjevně neztratila.

 

 

Bio:

Tichá dohoda vznikla v roce 1986. Založili ji textař, skladatel, zpěvák a kytarista Dan Šustr a bubeník Jiří Šimeček (Letadlo, dnes Toyen). Šimečka krátce nato nahradil bubenickém postu Pavel Špaček a skupinu doplnil kytarista Jan Hájek (později Jižní pól). V tomto složení skupina natočila demo Zlatý Grál (1987) a rozešla se.

V roce 1989 nastoupila na pěvecký post Blanka Šrůmová a s ní skupina natočila všechna oficiálně vydaná CD. Spolu s Danem Šustrem zůstali páteří kapely dodnes a jsou výhradní skladatelskou dvojicí repertoáru TD.

V letech 1996 až 1997 neměla skupina možnost oficiálně vydávat svá CD. Tehdy vznikla CD „Blanka & the Shroom Party” a “Tichá dohoda - Live in Lucerna Music Bar“ vydaná na vlastním labelu Illegal Records ve spolupráci s firmou AION A.D.

Od roku 2000 po vydání první sólové desky Blanky Šrůmové byla skupina obecně považována za rozpadlou, čímž o ni upadl zájem. Naposledy vystoupila v roce 2003 na slovenském festivalu Hodokvas.

 

Skupina se však nerozpadla a ani nikdy neohlásila oficiální rozchod či přerušení činnosti. Všichni členové spolu v průběhu pauzy komunikovali, Blanka Šrůmová sice vydala ještě druhou sólovou desku, ale několikrát hostovala ve studiu i na pódiu se skupinou 2Wings, kterou v roce 2006 založila pánská část Tiché dohody.

 

Současnou sestavu Tiché dohody tvoří Dan Šustr (kytary, zpěv a další nástroje), Blanka Šrůmová (zpěv, klávesy, kytara), Michal „Sherry“ Šerák (baskytara, zpěv -  člen skupiny od roku 1999) a Václav „Wendy“ Šváb (bicí, zpěv – člen od roku 1996).

 

 

Diskografie:

Zlatý Grál – demokazeta  1987

Chci přežít – Arta 199/1995 reedice Monitor-EMI

Underpop – Bonton 1992/reedice Supraphon 2009

UnplugGag – Monitor/EMI 1993

„untitled“ – Monitor/EMI 1994

Tichá dohoda with Phil Shöenfelt – Live in Prague – Bonton 1995

La Décadance – Monitor/EMI 1995

Válcovna vkusu s.r.o. – Sony Music/Bonton 1998

Největší hity – Sony Music/Bonton 1999

 

CD-ROM „Fucktography“ – studio DADA 1995

 

CD vydaná vlastním nákladem na Illegal Records ve spolupráci s  AION A.D.

Blanka & the Shroom Party – „Psychoerotic Cabaret“ (1995/1997)

Tichá dohoda „Live in Lucerna Music Bar“ - 1997

 

www.tichadohoda.cz

www.youtube.com/tichadohodaCZ

www.facebook.com/tichadohoda

http://www.facebook.com/vltavska

www.popdissident.com

www.vltavska.czPřidej komentář