Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Tóny Chodovské tvrze jdou do své druhé poloviny

Tony Chodovske tvrze
Tóny Chodovské tvrze 2012
22.07.2012 20:07 | Devátý ročník mezinárodního letního festivalu Tóny Chodovské tvrze je v plném proudu. Festival pokračuje na nádvoří historické kulturní památky na pražském Jižním Městě do 26. července, kdy vyvrcholí speciálním koncertem Vivaldianno MMXII na střeše Obchodního Centra Chodov.

Tóny Chodovské tvrze letos nabídnou šestici koncertu, které překračují hranice vážné hudby. „Na festivalu se v jeden okamžik setká hudba čtyř různých staletí a přední čeští i světoví hudebníci celkem tří odlišných generací. Těšit se můžete na jazzový galakoncert, operní árie i rockovou show, a to myslím není na jeden jediný festival vůbec málo,“ popisuje dramaturg a duchovní otec festivalu houslový virtuóz Jaroslav Svěcený.

Tango, jazz i rocková show

Devátý ročník Tónů Chodovské tvrze experimentuje s hudebními žánry a s lehkostí ukazuje hranice, které se soudobá vážná hudba nebojí překročit. Po slavnostním zahajovacím večeru v podání Jaroslava Svěceného a komorního orchestru Virtuosi Pragenses se festival roztančí ve víru tanga inspirovaného hudbou skvělého argentinského skladatele Astora Piazzolly s akordeonistou a hráčem na speciální nástroj bandoneon Ladislavem Horákem. Pokračovat bude komorním Galakoncertem hudby a slova, během nějž se představí mladá talentovaná houslistka Julie Svěcená, Jaroslav Svěcený a klavírista Václav Mácha v harmonii s fenomenálním uměleckým přednesem Alfréda Strejčka.

Druhý týden Tónů Chodovské tvrze rozezní Jazzový galakoncert známého lucemburského trumpetisty Gasta Waltzinga, který nedávno složil hudbu třeba pro film Vrtěti ženou.

Pro milovníky klasické vážné hudby je připraven večer operních árií a multižánrových objevů, na němž se představí mimo jiné sopranistka Markéta Mátlová, klavírista Stanislav Gallin nebo Jiří Škorpík ze skupiny 4tet.

Festival vyvrcholí závěrečným koncertem projektu Vivaldianno MMXII na střeše Obchodního Centra Chodov s velkorysou kapacitou pro 500 posluchačů. Jaroslav Svěcený společně s Michalem Dvořákem a dvanácti hudebníky z celého světa připravili jedinečné koncert, který hravě propojuje klasiku, rockovou hudbu i prvky world-music. „Na jednom pódiu na střeše obchodního centra se tak sejdou muzikanti z legendárního Heroldova kvarteta, kytarista a mistr zvuku Jiří Janouch, bubeník Tomáš Waschinger nebo hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal,“ popisuje Svěcený. V charismatickém podání Svěceného a Dvořáka tak zazní skladby inspirované nejen nadčasovou hudbou Antonia Lucia Vivaldiho, ale také geniálním Bachem a Mozartem, houslistou a skladatelem Fritzem Kreislerem či argentinským mágem Astorem Piazzollou. “Festival Tóny Chodovské tvrze se postupně rozrůstá stejně jako kulturní aktivity na Jižním Městě. Mám radost, že za uplynulých devět let rozkvetl do nynější podoby,“ dodává Svěcený.

 

Takřka všechny koncerty se budou konat na nádvoří živé kulturní památky Chodovská tvrz (jen v případě nepříznivého počasí v nedalekém kulturním centru KC Zahrada).

Všechny koncerty začínají ve 20:00 hodin. 18. a 19. července je pro návštěvníky festivalu připravena v Galerii Chodovská tvrz také komentovaná prohlídka aktuální výstavy Nezvaný host.

 

Festival se koná pod záštitou Městské části Prahy 11 a jejího starosty Mgr. Dalibora Mlejnského.

 

Praktické informace:

 

Předprodej vstupenek je již zahájen, vstupenky jsou k dispozici v pokladnách Chodovské tvrze a KC Zahrada, v síti Ticketpro a Webticket. Všechny koncerty se budou konat i v případě nepříznivého počasí, kdy bude připraveno nedaleké Kulturní centrum Zahrada i autobusy na převoz diváků z Chodovské tvrze.

 

Změna programu vyhrazena!

 

Co čeká návštěvníky ve druhé polovině Tónů Chodovské tvrze 2012?

 

24. července, 20:00

Jazzový galakoncert

 

Gast Waltzing a kapela Largo (Lucembursko).

Koncert proslulého evropského jazzového trumpetisty.

Vstupné: 290 Kč / 250 Kč (student, senior).

 

 

25. července, 20:00

Galavečer operních árií a multižánrových objevů

 

Markéta Mátlová-soprán, Jaroslav Svěcený-housle, Jiří Škorpík-zpěv,klarinet (duchovní otec vokální skupiny 4tet), Stanislav Gallin-klavír

Vstupné: 290 Kč / 250 Kč (student, senior).

 

 

26. července, 20:00

VIVALDIANNO MMXII

 

Nový projekt Michala Dvořáka a Jaroslava Svěceného. Speciální koncert na střeše OC Chodov.

Vstupné: 490 Kč / 450 Kč (student, senior). 300 Kč poslední dvě řadyPřidej komentář