Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Tradiční koncert Jiřího Stivína a Collegia Quodlibet - Pocta sv. Cecílii XXIII.

Koncert Jiřího Stivína
Koncert Jiřího Stivína
01.10.2014 18:34 | redakce ZaKulturou.cz

Tradiční koncert Pocta sv. Cecílii během dvaadvaceti let získal řadu příznivců a stal se již očekávanou listopadovou událostí. Dokonce je zmiňován v odborných publikacích jako každoroční svérázná kulturní událost.

Letošní koncert Pocta sv. Cecílii se koná v pátek 21. listopadu 2014 v 19:30 opět v prostorách Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Pořadatelem a hlavním protagonistou je multiinstrumentalista Jiří Stivín. Vystoupí za doprovodu celé řady hudebníků různého žánrového zaměření. Na programu jsou jak skladby barokní, tak i improvizace a jazz. Nekonvenčním způsobem v sobě tento večer spojí mimořádný hudební zážitek s bezprostřední atmosférou, hravou improvizací a humorem. „Pro mě osobně je to vzácná příležitost jednou za rok se sejít s přáteli a posluchači, kteří fandí naší hudbě,“ dodává k tomu Jiří Stivín.

První koncert věnovaný patronce hudebníků svaté Cecílii se konal v roce 1992, impulzem byly 50. narozeniny Jiřího Stivína. V následujících letech spolu s ním v Rudolfinu účinkovala řada vynikajících interpretů, kteří se při této příležitosti stali součástí věčně proměnlivého muzikantského sdružení Collegium Quodlibet: zpěvačka Magdalena Kožená, houslisté Marta Líbalová, Gabriela Demeterová, Bohdan Warchal, Petr Messiereur, Jan Talich, gambista Petr Hejný, klavíristé Stanislav Bogunia, Gabriel Jonáš, Karel Růžička, z cechu cembalistů a varhaníků Jaroslav Tůma, Aleš Bárta, Robert Hugo a Edita Keglerová.

Koncerty je možné si připomenout na několika CD s živými záznamy pod standardním názvem Pocta sv. Cecílii.

„Zatímco dramaturgie úvodní části koncertu Pocta sv. Cecílii je daná, pokaždé zahrnuje skladby J.S.Bacha, A.Vivaldiho a G. Ph.Telemanna, část druhá je naopak koncipována jako spontánní muzicírování sólistů, orchestru, sboru a dalších pozvaných hudebníků, kde nikdy není dopředu jasné, co přesně se bude na pódiu dít a někdy záleží i na momentálních reakcích publika...“ říká k programu Jiří Stivín.

Koncert zajišťuje agentura

Stivín Quodlibet Systém spol. s r.o.

Revoluční 8a 110 00 PRAHA 1

IČ.: 25103601 DIČ: CZ25103601

Č.ú: 19-2236880277 / 0100

Jiří Stivín, mail: stivin@mbox.cz , sqs@stivin.info

mobil: +420 602 369419

www.stivin.czTagy: Jiří Stivín, Koncert


Přidej komentář