Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V bazilice svatého Jakuba v Praze začíná oblíbený hudební cyklus

Svatojakubske varhany
13.10.2011 11:33 | V pondělí 17. října začínají v bazilice svatého Jakuba v Praze Podzimní varhanní pondělky. Svatojakubské varhany se v tomto hudebním cyklu s dlouholetou tradicí představí v roli doprovodného nástroje. Při prvním ze série tří koncertů ovládne monumentální prostory svatojakubské baziliky zvuk flétny.


Na říjnové pondělky přichystalo společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany) hudební cyklus, jehož cílem je prezentovat svatojakubské varhany ve spojení s jinými hudebními nástroji. Podzimní varhanní pondělky májí více jak dvacetiletou tradici a pro svoji pestrou dramaturgii a účast převážně českých interpretů se těší velké oblibě.

„Letos poprvé se vedle působivého spojení varhan a dechových nástrojů představí v doprovodu svatojakubských varhan i housle,“ uvádí Irena Chřibková, zakladatelka společenství Audite Organum a titulární varhanice sv. Jakuba. Virtuózní houslová díla Giuseppe Tartiniho a Tomasa Vitaliho zahraje Jaroslav Šonský ze Švédska. Původem český houslista bude mít příležitost pražskému publiku ukázat svou skvělou techniku a smysl pro výstavbu a mohutný celek, jenž si od interpreta obě tato díla žádají. Koncert Jaroslava Šonského je naplánovaný na 24. října a stejně jako ostatní koncerty cyklu začíná v 18.00 hod.

V pondělí 17. října se milovníci vážné a duchovní hudby mohou těšit na zajímavé spojení varhan a flétny. Mimo jiné zazní i skladby od francouzského autora 20. století Jehana Alaina, jehož kompozice, u nás málo hrané, vynikají barevností, asijskými rytmy, ale i vlivy jazzu a gregoriánského chorálu. Jehan Alain, který zemřel velmi mlád, by se letos dožil 100 let. Na flétnu zahraje Žofie Vokálková, na varhany ji doprovodí Lucie Žáková.

Závěrečný koncert cyklu konaný 31. října bude podle Ireny Chřibkové pro mnohé posluchače největším lákadlem. U publika oblíbené spojení varhan a trubky ocení především příznivci barokní hudby. Virtuózní sonáty Itala Coreliho a Jeana Loeilleta zahraje jeden z nejlepší českých trumpetistů Marek Zvolánek. V úvodu koncertu zazní v podání varhanice Daniely Valtové Kosinové preludium a fuga e moll J. S. Bacha z jeho vrcholného tvůrčího období. V závěru večera posluchače oslní Final z pera francouzského romantika Césara Francka.
Hudební zážitky umocní vynikající akustika s ideálním dozvukem, kterou se bazilika svatého Jakuba vyznačuje.


Vstupenky stojí 320 Kč, v prodeji jsou i zlevněné vstupenky pro studenty a důchodce za 100 Kč. Zakoupit je můžete jednu hodinu před zahájením koncertu v místě jeho konání.


Svatojakubské varhany

Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé jsou největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Překrásně zdobenou varhanní barokní skříň od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci baziliky obdivovat dodnes. Hrací stůl varhan prošel letos na jaře rozsáhlou modernizací, která svatojakubské varhany pozvedla na světovou úroveň. Nově instalované paměťové zařízení je schopné zaznamenávat a uchovávat velké množství dat. Interpret si tak může předem připravit až 4000 barevných možností a sám je během hry ovládat.


Přidej komentář