Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Národním divadle se bude slavit italská hudba – pod vedením dirigenta Claudia Scimoneho

solisti-veneti
V Národním divadle se bude slavit italská hudba – pod vedením dirigenta Claudia Scimoneho
03.10.2009 19:26 | Hold italským hudebním velikánům vzdá na scéně Národního divadla renomovaný italský orchestr I Solisti Veneti v čele s uměleckým vedoucím a dirigentem Claudio Scimonem. Atraktivní program složený z děl Albinoniho, Vivaldiho, Pasculliho, Bottesiniho a Rossiniho bude ve Zlaté kapličce uveden již v neděli 18. října od 20:00 hod. Orchestr I Solisti Veneti v letošním roce oslavuje padesát let existence. Za dobu svého působení se stal nejpopulárnějším komorním orchestrem v Itálii a vydobyl si světové uznání. Neutuchající pracovní tempo i entusiasmus ztvrzují nejen počet odehraných koncertů a nahrávek, který přesahuje číslovku 350, ale také řada prestižních ocenění. Vrcholem je „Una vita nella musica“ (Život v hudbě), jež byla Claudiu Scimonemu udělena v roce 2008 a která bývá považována za „Nobelovu cenu v hudbě“. V minulosti ji obdrželi například Arthur Rubinstein, Mstislav Leopoldovič Rostropovič nebo Leonard Bernstein. „Orchestr I Solisti Veneti patří k nejvýznamnějším propagátorům italské hudby v zahraničí i na domácí půdě. Jsem velmi rád, že jejich mistrovské umění můžeme právě v letošním roce představit i českému publiku,“ doplňuje ředitel Italského kulturního institutu Umberto Rinaldi.

„Italský“ večer v Národním divadle nabídne výběr z tvorby italských skladatelů napříč staletími. Publikum ocení například Koncert D dur RV93 pro mandolíny a smyčce či Koncert op. 11 č. 5 c moll pro housle a smyčce Antonia Vivaldiho, Variace v Es dur pro klarinet a smyčce na téma „Mojžíš v Egyptě“ a „Jezerní panna“ Gioacchina Rossiniho, Gran Duo concertante pro housle, kontrabas a smyčce Giovanni Bottesiniho, Koncert g moll op. 5. č. 11 pro smyčce Tomaso Albinoniho nebo „Sympatické vzpomínky na Traviatu“ pro hoboj a smyčce Antonina Pasculliho, komponisty činného na přelomu 19. a 20. století.

Pražský večer je součástí koncertního turné speciálně k 50. jubileu orchestru I Solisti Veneti. Zastavení v Národním divadle bylo připraveno na přání Claudia Scimoneho, kterého tuzemské publikum mělo možnost vidět naposledy před dvaceti lety!

Koncert se koná pod záštitou ministra kultury České republiky Václava Riedlbaucha a velvyslance Italské republiky J. E. Fabia Pigliapoco. Spoluorganizuje jej Italský kulturní institut v Praze ve spolupráci s Národním divadlem a společností Mattoni. Vstupenky na koncert, který začíná ve 20:00, jsou v prodeji v pokladnách Národního divadla a předprodejních sítích Ticketpro, Bohemia Ticket a Ticketportal. Ceny vstupenek jsou od 50 do 500 Kč. Více informací je na www.narodni-divadlo.cz.



I Solisti Veneti



Orchestr I Solisti Veneti patří k nejpopulárnějším komorním orchestrům v Itálii i v zahraničí. Od samého počátku je jeho jméno spjato s dirigentem Claudio Scimonem, jenž orchestr před padesáti lety založil. Během své existence orchestr představil hudbu Benátek a Benátska ve více než 80 zemích světa, kde se zúčastnil prestižních mezinárodních festivalů, a odehrál na 5 000 koncertů. V průběhu své kariéry zavítali I Solisti Veneti do nejvýznamnějších hudebních stánků, a to ve spolupráci s vynikajícími interprety klasické hudby, jakými jsou Salvatore Accardo, Uto Ughi, Itzhak Perlman, Placido Domingo, Marilyn Horne, James Galway, Mstislav Rostropovich, Sviatoslav Richter, Chris Merritt, Ruggero Raimondi, Katia Ricciarelli. Nebrání se však spolupráci s umělci z oblasti divadla či hudby populární, jako jsou například Massimo Ranieri, Ottavia Piccolo, Lucio Dalla nebo Giovanni Allevi. Orchestr má na svém kontě více než 350 nahrávek u nejvýznamnějších hudebních vydavatelství.

I Solisti Veneti v čele Claudiem Scimonem slaví tento rok svoji 50. koncertní sezónu, významné výročí podtrhuje udělení významné ceny „Una vita nella musica 2008“ (Život v hudbě 2008), označované mezinárodní kritikou jako ekvivalent Nobelovy ceny v hudbě udělené, poprvé v roce 1979 legendárnímu Arthuru Rubinsteinovi. Dále ocenění bylo uděleno například Rostropovičovi, Bernsteinovi a v posledních letech Piere Luigi Pizzimu, Ruggero Raimondimu či Alfredu Brendelovi.

Andrea Bocelli o orchestru I Solisti Veneti: „Bylo mi 15 let když jsem poprvé v životě slyšel hrát I Solisti Veneti“ v městečku Ponsacco. Pro Ponsacco to byla výjimečná událost a mě léta pronásledovala myšlenka moci si s nimi zazpívat. Když jsem měl poprvé možnost vystoupit s Claudio Scimonem, bylo to v Assisi r. 1996, zmocnilo se mě dojetí z toho, že nyní v realitě prožívám to, co jsem pokládal jen za svůj zázračný sen…“ (z publikace „I Solisti Veneti, Magia delle Stagioni“ pod redakcí Lorenza Arruga, Nakladatel Franco Maria Ricci)



Claudio Scimone



Umělecký vedoucí a dirigent orchestru I Solisti Veneti se narodil v Padově a vystudoval obor dirigování pod vedením Dimitrije Mitropoulose a Franca Ferrary. Mezinárodního věhlasu dosáhl jako dirigent symfonické a operní hudby. Dirigoval mj. v Covent Garden v Londýně, ve veronské Aréně, v divadle La Fenice v Benátkách, v Caracallových lázních v Římě, na Rossiniho operním festivalu v Pesaru, v operních divadlech v Curychu, New Yorku, Paříži (Châtelet), Houstonu, Melbourne, ve Sferisterio di Macerata a jinde. Řídil také mnohé světové symfonické orchestry, a to jak na koncertech, tak v nahrávacích studiích. Mezi ně se řadí Royal Philharmonic Orchestra, orchestry Francouzského rozhlasu v Paříži, Mostly Mozart Orchestra, Yomiuri Symphony Orchestra a New Japan Philharmonic z Tokya, Bamberger Symphoniker, English Chamber Orchestra, Sydney Symphony, Orchestr Mozarteum v Salcburku a mnohé další. Je čestným dirigentem orchestru Gulbenkian v Lisabonu.

Claudio Scimone má na svém kontě moderní premiérová provedení Rossiniho oper „Mojžíš v Egyptě“ a „Mohamed II“ v neapolské a benátské verzi (ve scénickém provedení i na nahrávkách) a provedení díla „Oidipus na Kolónu“, vše pro Rossiniho operní festival v Pesaru, a dále provedení oper „Ermione“, Armida“, „Zelmira“ a „Italka v Alžíru“. První novodobé provedení opery „Orlando furioso“ (v Teatro Filarmonico ve Veroně v roce 1979 a v Théâtre du Châtelet v Paříži se souborem I Solisti Veneti a pěvkyněmi Marylin Horne a Victorií de Los Angeles v režie Pier Luigi Pizziho) upozornilo svět na velikost operní tvorby Antonia Vivaldiho.

Claudio Scimone se může pochlubit více než 350 tituly nahraných pro nejvýznamnější světová hudební vydavatelství (Erato - WEA, Philips, BMG - RCA a další). Se souborem I Solisti Veneti nahrál také celé dílo vydané za života Vivaldiho a Albinoniho a dále Mozartovy symfonie a objevil méně známé skladatele, jakými jsou Giannella, Mercadante, Rolla a další. Velký úspěch měla nedávno řada DVD se souborem I Solisti Veneti: „Vivaldiho Čtyři roční období v Benátských vilách“ (Arthaus), „Gloria a církevní hudba Antonia Vivaldiho v San Marku v Benátkách a v Giottově kapli v Padově“ (Dynamic) a v roce 2008 „Vivaldiho Koncerty pro flétnu a orchestr v Dóžecím paláci v Benátkách“ s Jamesem a Jeanne Galway (Hardy Classic). Claudio Scimone je neúnavným propagátorem italské hudby. Zvláštní péči věnuje mladému publiku i hudebníkům a orchestr pod jeho vedením vydává řadu tematických publikací a faksimile děl největších benátských skladatelů (Tartini, Albinoni, Bonporti, Galuppi, Platti Torelli, Dall´Abaco, Lombardini, atd.), čímž vyplňují mezeru v italském hudebním vydavatelství. Významná byla také Scimoneho spolupráce s Nadací Rossini v Pesaru.. Byl docentem orchestrálních cvičení na konzervatoři v Benátkách a po dobu 27 let působil jako ředitel na konzervatoři v Padově.

Mezi mnoha oceněními, která získal Claudio Scimone a I Solisti Veneti, patří Cena Grammy v Los Angeles, Grand Prix du Disque Académie Charles Cros v Paříži (opakovaně), Grand Prix Académie du Disque Lyrique v Paříži, ceny italské a belgické gramofonové kritiky a mnohá další ocenění. Scimone obdržel od prezidenta Italské republiky řád Rytíře Velkého kříže za zásluhy o republiku a zlatou medaili za zásluhy o školu, umění a kulturu. Je dosud jediným umělcem, který obdržel od Benátské oblasti Benátského lva z rozhodnutí Oblastní rady na základě jednomyslného hlasování. V roce 2008 mu v benátském divadle La Fenice byla udělena cena Nadace Rubinstein „Una vita nella musica“ („Život v hudbě“).





Více o orchestru a dirigentovi: www.solistiveneti.it





Tagy: Vážná hudba


Přidej komentář