Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Národním domě na Vinohradech zazní swingová hudba v autentickém provedení

Melody_Makers_svandak_2USM
Melody Makers zdroj: Smart Communication s.r.o.
18.11.2011 13:36 | Autentický swing 30. a 40. let minulého století v podání zapřisáhlých jazzových nadšenců nabídne ve dnech 23. a 24. listopadu Festival swingové hudby. 14. ročník tradiční hudební přehlídky proběhne jako obvykle v prostorách Národního domu na pražských Vinohradech, jež svou výbornou akustikou a geniem loci navodí příhodnou atmosféru dobové tančírny. O příležitost přenést se o tři čtvrtě století zpět se postarají výteční interpreti, jakými jsou nový swingový projekt Harlemania nebo Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. O něco modernější podobu swingování vnukne festivalu trio afroamerických dam The Three Ladies of Blues, proslulý Peter Lipa se swingovým repertoárem a novým, mladým bandem či zastánce tradičního jazzu Luboš (Bob) Zajíček. Vstupenky je ještě možné zakoupit přímo v pokladně Národního domu na Vinohradech nebo v předprodejní síti Ticketpro. Cena vstupenek se pohybuje od 300 do 950 Kč. Program obou večerů začíná v 19 hodin a slovem je již tradičně provede Aleš Benda. Více informací o programu na www.nardum.cz.

Ducha vrcholných swingových let připomene hned první účinkující – početná formace Harlemania, která při otevření festivalu naladí publikum svým zábavným i zaníceným přednesem. Ansámbl, jenž vznikl teprve na jaře tohoto roku, čile obráží mnohá pódia a jeviště a připomíná repertoár swingových hvězd, jakými byli Duke Ellington, Cab Calloway a další hvězdy amerického jazzu. Za pomoci pouze několika dobových mikrofonů předvedou svůj akustický „sound“, stejně jako tomu bylo u jejich hudebních vzorů. Swingová originalita však na návštěvníky dýchne i z dalších zákoutí – Harlemania se nezapomíná stylizovat do historických dob se vším všudy. Tradiční hudební podání, nástroje či jejich komponenty doplní dobové vlasové střihy a účesy společně se stylově střiženými šaty a obleky. Návštěvníci se však mohou těšit na daleko více – kapela má pro první festivalový večer připraveno nejedno překvapení, a to i z jiného žánrového soudku.

Štafetu dobového swingu převezme tradiční a téměř již rezidentní host Festivalu swingové hudby, oblíbený Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Co se týká swingové autenticity, od hudebního výrazu a vzhledu po aparaturu, v tom je těleso kolem Ondřeje Havelky nedostižné. Projekt úspěšný nejen u nás, ale i v zahraničí neopomene kromě české a slovenské klasiky připomenout ani oblíbené skladby z dílny nedávno zesnulého českého hudebníka, skladatele a textaře Jiřího Traxlera. Dokonalá akustika a prostředí Národního domu na Vinohradech jsou pro melodickou show šarmantního Ondřeje Havelky a jeho ansámbl jako stvořené.

Hudební ukázky účinkujících interpretů jsou k dispozici pod následujícími odkazy:

Harlemania: http://www.youtube.com/watch?v=1WaFOeqXj-w

The Three Ladies Of Blues: http://www.youtube.com/watch?v=F5hYb2BD9JI

Peter Lipa and Band: http://www.youtube.com/watch?v=D2-YLG3Ouww

Ondřej Havelka a Melody Makers: http://www.youtube.com/watch?v=DVdojmdQK1U


 Přidej komentář