Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vánoční Svátky hudby v Praze

Foto Vaclav Hudecek 2
Václav Hudeček
30.11.2011 18:57 | Festival Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté přinese i v rámci svého jubilejního 20. ročníku koncert, jenž na své posluchače dýchne kouzelnou atmosférou Vánoc. Ve středu 21. prosince se v Kostele sv. Šimona a Judy představí vedle hostitele houslisty Václava Hudečka, pěvci Rafael a Petra Alvarezovi, flétnista Jiří Stivín, trumpetista Jiří Houdek, sbor Sedmihlásek a komorní orchestr Barocco sempre giovane. V radostném vánočním programu zazní nejen skvosty barokní hudební literatury, které mají souvislost s nejkrásnějšími svátky v roce, ale nebudou chybět ani tradiční vánoční pastorely a koledy.

Vedle Vodní hudby, ukázky z opery Xerxes či Mesiáše Georga Fridricha Händela se můžete těšit na komorní hudbu Giuseppe Sammartiniho, Georga Friedricha Telemanna, Antonia Vivaldiho či Arcangela Corelliho nebo na vánoční evergreeny jako Panis Angelicus Césara Francka, Adeste fidelis Johna Francise Wada, Rybovu pastorelu Roztomilý slavíčku nebo výběr z vánočních koled. Pestrá programová paleta nebude mít o nic méně pestrou paletu interpretů. V pěveckých partech se za doprovodu dětského pěveckého sboru Sedmihlásek představí renomovaní operní pěvci – mexický tenorista Rafael Alvarez se svou ženou Petrou Šimkovou Alvarezovou, kteří oba září nejen na pódiu Státní opery Praha.

Rafael Alvarez se narodil se v roce 1970 v Mexico City. Hudební vzdělání získal nejprve na Národní mexické konzervatoři u Antonia Lópeze a Yordy Ramira, kde absolvoval studium zpěvu a vedení sboru. Poté získal stipendium na Musikhochschule ve Vídni. Tři roky působil v mexické Národní opeře, kde ztvárnil např. tyto role: Nemorino (Nápoj lásky), Vévoda mantovský (Rigoletto), Ferrando (Così fan tutte) nebo Almaviva (Lazebník sevillský). V listopadu 1997 získal Cenu za nejlepší interpretaci v pěvecké soutěži Carla Morelliho v Mexico City. Po odchodu do Vídně účinkoval v Neue Oper Wien. V dalších letech absolvoval mistrovské kurzy u Ramóna Vargase, Renaty Scoto, dále kurz německé písně u Zegera Vandersteena v mexickém operním studiu S. I. V. A. M. a kurz písně a oratoria u P. Thomase Kerbla a Althei Bridges v Linzi. Od roku 2007 působí také v divadlech v České republice (Ústí nad Labem, Liberec, Praha, Olomouc), hostoval rovněž v bulharském Plovdivu. V roce 2008 debutoval jako Faust v Edinburgh Grand Opera. Často se také věnuje koncertní činnosti. V současné době studuje u Francisca Gutierreze, Alessandra Pagliazziho, Hugha Beresforda a spolupracuje s Vídeňskou státní operou. Na repertoáru má více než 15 rolí. Ve Státní opeře Praha hostuje od roku 2009 jako Princ v Dvořákově Rusalce, Vévoda mantovský v Rigolettovi, Pinkerton v Madama Butterfly a v titulu Vivat opereta!.

Petra Šimková Alvarezová  hostuje v opeře Národního divadla  Na Pražské konzervatoři vystudovala zpěv na oddělení populární hudby u prof. Lídy Nopové. Zpěvu opernímu se začala věnovat při studiu na konzervatoři v italské Mantově, kterou s úspěchem absolvovala. Svá operní studia pak uzavřela ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst. S úspěchem se zúčastnila mezinárodních pěveckých soutěží mj. Ismaela Voltoliniho a Riccarda Zandonaie v Itálii, soutěže Ady Sari v Polsku, Ferruccia Tagliaviniho v Rakousku nebo soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V České republice se vůbec poprvé představila v roli Mozartovy Zuzanky (Figarova svatba), ve které vystoupila v Divadle J. K. Tyla v Plzni. K dalším rolím jejího repertoáru patří mj. Lišák (Janáček: Příhody lišky Bystroušky), titulní role Martinů Julietty, Mozartova Zuzanka (Figarova svatba) a Antonie (Hoffmannovy povídky), které nastudovala pro Schlosstheater Schönbrunn ve Vídni; dále Pucciniho Mimi (Bohéma), se kterou debutovala v opeře v Krakowě. Další scénou, na kterou se ráda vrací, je vídeňské Theater an der Wien. Zde debutovala v roli Komorné (Goya) po boku Plácida Dominga a zatím poslední její spoluprací byla role První dámy v opeře Médée Luigi Cherubiniho (2008). Roli Lišáka ztvárnila také na festivalu v Aix-en-Provence ve Francii. V této sezoně vystupuje v Národním divadle v roli Gildy (Rigoletto) v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

Vedle Václava Hudečka se v rolích instrumentálních sólistů na koncertu představí významný český klasický i jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel Jiří Stivín. Dítě hrající bez nadšení na housle, rekvizitář na Barrandově, rocker skupiny Sputnici, spoluzakladatel kvarteta Jazz Q, nejlepší jazzový saxofonista roku 1967, student Královské akademie v Londýně, dirigent činoherního orchestru Národního divadla, opakovaný vítěz flétnové kategorie v evropských anketách Jazz Forum, absolvent filmové fakulty a hudební kompozice na AMU v Praze, učitel, skladatel, multiinstrumentalista, člen a iniciátor nejrůznějších formací od jazzu přes „vážnohudební" experimenty až k tzv. staré hudbě, improvizátor, showman, tvář ze světových scén, jam sessions i z koncertu za večeři ve venkovské hospodě – to všechno a ještě mnohem víc je fenomén "STIVÍN" ve výstižné charakteristice I. Poledňáka. Instrumentální sólisty doplní trumpetisté Jiří a Karel Houdkovi.

Umělce doprovodí komorní soubor Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) složený ze špičkových mladých českých hudebníků, který založil v roce 2004 violoncellista Josef Krečmer. Soubor od té doby vystoupil na desítkách koncertů, nahrává na CD a spolupracuje s Českým rozhlasem. Mladí interpreti se věnují především hudbě evropského baroka, klasicismu a též soudobým autorům a spolupracují s renomovanými českými sólisty.

Chcete-li si užít příjemnou vánoční atmosféru s krásnou hudbou, nenechte si ujít vánoční koncert festivalu Svátky hudby v Praze. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketstream.

 

Youtube ukázky:

Petra a Rafael Alvarézovi v opeře Komedianti

Andrea Bocelli: Panis angelicus a Adeste fidelis

Cecilia Bartolli: Ombra mai fu / Xerxes (Händel)


Alvarezovi
Jiri Stivin


Tagy: Svátky hudby v Praze


Přidej komentář