Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Varhaník z Notre Dame zahájí varhanní festival v Praze

mezinarodni varhanni festival
Mezinárodní varhanní festival
01.08.2011 14:17 | Olivier Latry, titulární varhaník z chrámu Notre-Dame v Paříži zahájí 4. srpna Mezinárodní varhanní festival, který se letos již po šestnácté koná v bazilice sv. Jakuba v Praze. Cílem této jedinečné hudební přehlídky je představit českému publiku přední světové varhaníky.

(Praha, 1. srpna 2011) – V průběhu od 4. srpna do 22. září za největší pražské varhany usednou interpreti z Francie, Itálie, Belgie, Lotyšska, Polska a České republiky. Během osmi čtvrtečních večerů zazní klasické i moderní skladby známých i méně známých autorů. „Každý večer bude svým způsobem ojedinělý. Dramaturgii koncertu si každý z pozvaných umělců navrhuje sám,“ říká Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba a zakladatelka společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany), které festival pořádá.

Olivier Latry (nar. 1962) nejvýraznější varhaník své generace, profesor varhanní hry na Vysoké hudební škole v Paříži a od svých 23 let také titulární varhaník pařížského chrámu Notre-Dame na svých světových koncertech s oblibou uvádí francouzskou hudbu od baroka po současnost. Pro úvodní večer pražského festivalu si vybral nejslavnější varhanní skladbu všech dob Toccata a fuga d moll od Johanna Sebastiana Bacha a skladby od francouzských autorů Charlese-Marie Widora, Jeana Langlaise, Gastona Litaizeho a Marcela Duprého. Zazní také lyrické Preludium fuga a variace od belgického rodáka působícího v Paříži Césara Francka. Na závěr koncertu návštěvníci uslyší Latryho improvizaci na osobnost české varhanní hudby - Bedřicha Antonína Wiedermanna (1883 – 1951), jemuž je letošní ročník festivalu věnován. Portrét Oliviera Latryho uvede 4. srpna v 10.10 hod. ČT24.


Pocta B. A. Wiedermannovi
Od úmrtí Bedřicha Antonína Wiedermanna uplyne letos v listopadu 60 let (1883 – 1951). Rodák z Hané dlouhá léta působil jako varhaník v pražských Emauzích. Známé jsou také jeho varhanní matiné v Obecním domě, která od roku 1920 hrála po 13 let nezastupitelnou roli v kulturním životě Pražanů. Wiedermann přes svou bohatou koncertní a pedagogickou činnost soustavně komponoval. Bohužel většina jeho skladeb pro nepřízeň minulého režimu zapadla v zapomnění.

Hudebním dílo tohoto neprávem opomíjeného českého varhanního virtuóza, skladatele a pedagoga na festivalu představí Petr Čech, varhaník z pražského chrámu Matky Boží před Týnem, Els Biesemans z Belgie a Irena Chřibková. Ta ve spolupráci s barytonistou Petrem Matuzskem a violincellistkou Danou Sommerovou v koncertní premiéře zahraje Wiedermannovu kompozici „Tvá manželka bude jako plodná réva“, původně dedikovanou k svatbě skladatelova synovce.

V současné době se dílo B. A. Wiedermanna opět těší velké oblibě, zvláště u mladých varhaníků, kteří jej stále častěji zařazují do svých koncertních programů. Podstatnou část Wiedermannovy varhanní tvorby nedávno ve čtyřech notových svazcích vydal Český rozhlas.

Wiedermannův život a dílo přiblíží výstava, která bude slavnostně otevřena bezprostředně po zahajovacím koncertě. Expozici složenou z fotografií, korespondence a notových zápisů umělce si návštěvníci festivalu mohou prohlédnout do 22. září v postranních lodích baziliky.


Svatojakubské varhany

Umělci budou hrát na svatojakubské varhany, jejichž hrací stůl prošel letos na jaře rozsáhlou modernizací. Modernizace pozvedla varhany na světovou úroveň a interpretům přinesla větší hrací komfort. „Elektrický hrací stůl z roku 1981-82 v poslední době vykazoval řadu problémů při jeho ovládání. Nově instalované paměťové zařízení je schopno zaznamenávat, měnit a uchovávat velké množství dat. Interpret si tak může předem připravit až 4 000 barevných možností a sám je během hry ovládat,“ vysvětluje Irena Chřibková.

Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Jejich překrásně zdobenou barokní skříń od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci bazilky obdivovat dodnes.

Hudební zážitky umocňuje i místo konání festivalu – překrásný interiér baziliky svatého Jakuba v Praze se vyznačuje vynikající akustikou s ideálním dozvukem. Každý nástroj je úzce spjat s prostorem, ve kterém byl postaven. K dokonalému rozeznění svatojakubských varhan velkou měrou přispívají i kamenné zdi baziliky.


Koncerty v bazilice sv. Jakuba začínají vždy od 19.00 hod. Sledovat varhaníky při hře publiku umožní projekce na plátno umístěné v přední části chrámové lodi. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžném koncertě není možné vidět.

Čtyři z osmi koncertů bude nahrávat a postupně nabízet k poslechu stanice Českého rozhlasu Vltava.

Mezinárodní varhanní festival se koná s laskavou podporou Ministerstva kultury České republiky a magistrátu hlavního města Prahy. Záštitu letos převzal pražský arcibiskup Mons. Dominik Duka. Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas 3 – Vltava, Televize Noe, Radio Proglas, Hudební rozhledy, Harmonie a Přehled kulturních pořadů.

Vstupenky

Vstupenky jsou k dostání v síti prodejen TICKETPORTAL (www.ticketportal.cz) a MUSICA (www.viamusica.cz) nebo jednu hodinu před začátkem koncertu v místě konání. Rezervace a bližší informace ohledně prodeje vstupenek obdržíte na tel. čísle 604 208 490 či na e-mailové adrese info@auditeorganum.cz a www.auditeorganum.cz.


Přidej komentář