Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Velikonoční koncert v Bazilice sv. Jakuba zpestří prohlídka největších pražských varhan

Varhany svatojakubske
zdroj: Wikipedia Commons
04.04.2011 12:08 | Letošní velikonoční koncert duchovní hudby v bazilice u svatého Jakuba v Praze, který se koná 24. dubna od 17. hodin bude výjimečný hned z několika důvodů. Nejenže na něm vystoupí skvělá japonská sopranistka Nao Higano, ale návštěvníci si také v jeho závěru budou moci prohlédnout místní varhany, které jsou největší v Praze a po olomouckém chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice.

Na Velikonoční neděli, kdy si křesťané připomínají vzkříšení Krista připravilo společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany) jedinečný koncert Slavte den sváteční. Součástí jeho programu budou nejen známé a posluchačsky oblíbené arie z Handelova oratoria Mesiáš a Vivaldiho jásavé Aleluja, ale i zazní i Bachovy a Mendelssohnovy skladby. Návštěvníci se také mohou těšit na závěrečnou varhanní skladbu Velikonoční oběti od francouzského mistra mystických varhan Charlese Tournemira, která je ohňostrojem barev a virtuozních prvků.

Irena Chřibková titulární varhanice u svatého Jakuba a zakladatelka společenství Audite Organum k dramaturgii koncertu říká: „Velikonoce jsou největší křesťanské svátky a přinášejí nám všem na radost a naději. V tomto duchu je sestaven i náš program. “

V bazilice vystoupí také uznávaná operní pěvkyně pocházející z Japonska Nao Higano, která v současné době působí jako profesorka zpěvu na konzervatoři v Kroměříži. Higano se věnuje především oratorní, kantátové a písňové literatuře. Nahrává pro rozhlas, televizi a hudební vydavatelství. 5 let byla stálým hostem Opery SND v Bratislavě, kde ztvárnila několik rolí. „Nao Higano disponuje barevným a znělým sopránem, jsem moc ráda, že jsem ji přizvala na velikonoční koncert,“ doplňuje Irena Chřibková.Varhany v bazilice sv. Jakuba jsou známé po celém světě a jejich unikátní barokní skříň z počátku 18. století upoutává každého návštěvníka baziliky stejně jako zvuk tohoto ojedinělého a výjimečného nástroje. Varhany však hned po Velikonocích čeká rozsáhlá modernizace, která potrvá přibližně šest měsíců. Společenství Audite Organum se proto rozhodlo varhany ještě před úpravou zpřístupnit veřejnosti. Komentovaná prohlídka začne bezprostředně po koncertě a povede ji Irena Chřibková.


Vstupenky jsou k dostání v síti prodejen TICKETPORTAL www.ticketportal.cz a VIA MUSICA www.viamusica.cz nebo jednu hodinu před začátkem koncertu v místě konání.