Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Victoria Ensemble & En Garde! premiérově uvedou Múzu Versailles – 28. 2. v Letním refektáři Strahovského kláštera

Múza Versailles
Múza Versailles
25.02.2020 00:29 | redakce ZaKulturou.cz

Renomovaný vokálně-instrumentální soubor Victoria Ensemble a skupina historického tance En Garde! se sejdou v unikátním představení Múza Versailles, v němž představí hudební a pohybové umění francouzského baroka. V Letním refektáři Strahovského kláštera budou 28. února od 19:30 znít skladby významných barokních skladatelů, jako je J. B. Lully, M. R. Delalande, M. Lambert, L.-N. Clérambault ad. Přijměte pozvání do barokního Versailles, které za vlády Ludvíka XIV., řečeného „král Slunce", hýřilo hudbou, tancem, nádherou…

Autorské představení Múza Versailles nabízí divákovi zcela novou koncepci propojení hudby a tance francouzského baroka. Členové taneční skupiny En Garde! se dlouhodobě věnují rekonstrukci barokního tance, který ve své podstatě položil základy klasickému baletu. V našem představení se nově pokouší pracovat s jeho přesahem do současnosti – hrají si s pohybem, kroky, rytmem, s dechberoucím prostorem barokního strahovského refektáře, s vzájemnou energií a také se světlem. V rámci koncertu tak bude možné vidět upravené dobové zápisy choreografií i nově vytvořené celky,“ upřesňuje Viktorie Dugranpere, zakladatelka a umělecká vedoucí souboru Victoria Ensemble.

Múza Versailles je v pořadí třetím koncertem pražské abonentní sezóny 2019/20 souboru Victoria Ensemble. Závěrečný čtvrtý koncert je na programu 18. června. Victoria Ensemble tentokrát nepředstaví více pěvců, ale pouze Viktorii Dugranpere coby Múzu Versailles, v unikátním kostýmu z notového papíru, který vytvořila Jana Baborová. Doprovázet ji bude pět instrumentalistů na dobové nástroje a jejich repliky. „Francouzské baroko je mou velkou vášní již celá léta a měla jsem to štěstí studovat tento specifický styl u řady francouzských odborníků. Nesmírně se těším také na to, že mě tanečníci zahrnou do své pohybové hry a z jednotlivých skladeb se tak stane svébytný celek," dodala Viktorie Dugranpere.

Vstupenky v ceně 450 Kč/350 Kč jsou v prodeji v síti colosseumticket.cz.

 

Viktorie Dugranpere / Victoria Ensemble

Viktorie Dugranpere vystudovala Sbormistrovství chrámové hudby na Pedf UK a Hudební vědu na Filozofické fakultě UK. Část studií strávila na pařížské Sorbonně, kde se věnovala především francouzské hudbě 16. – 18. století. Sólový klasický zpěv studovala u renomovaných českých pedagogů (Daniela Šounová, Jiří Kotouč, Pavla Zumrová). Absolvovala celou řadu kurzů staré hudby, barokního zpěvu, barokní gestiky a divadla v Čechách i zahraničí. V roce 2009 založila profesionální vokálně instrumentální soubor Victoria Ensemble, v němž působí coby umělecká vedoucí a vystupuje jako sólistka i ansámblová pěvkyně.

Soubor Victoria Ensemble se věnuje tzv. historicky poučené interpretaci staré hudby. Od svého vzniku poutá pozornost originálními programy včetně novodobých premiér a častou nevšední dramaturgií představení. „V průběhu minulých staletí se měnil hudební vkus velice rychle, obrovské množství invenčních autorů a krásné hudby zapadlo v dějinách. Jedním z našich cílů je tyto zajímavosti znovu objevovat, oživovat, připomínat. Zakládáme si na citlivém přístupu k těmto dílům, zároveň však také na jejich přínosu moderní době," podotýká Viktorie Dugranpere. Victoria Ensemble spolupracuje se soubory historického tance a divadla, s výtvarníky, s dalšími hudebními soubory, s orchestry a dirigenty. V různých složeních nastudoval a s úspěchem provedl řadu hudebních a hudebně dramatických programů z období renesance, baroka a klasicismu. Pravidelně se prezentuje v rámci českých i zahraničních festivalů a koncertních cyklů.

Kontakty

https://victoria-ensemble.comTagy: koncert


Přidej komentář