Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstavy v MeetFactory na Smíchově

MEETFActory
Výstavy v MeetFactory na Smíchově
20.12.2009 23:52 | MeetFactory otvírá galerijní a studiové prostory výstavám celkem dvanácti umělců z pěti zemí. Výstavy jsou instalovány na 500m2, potrvají do 17.1.2010, veřejná vernisáž je 18.12.2009 od 19:00

Skupinová výstava osmi holandských umělců THE BANQUET (BANKET) je završením ročního projektu WEDNESDAY, MEATLOAF DAY (STŘEDA, DEN SEKANÉ), který v MeetFactory vznikal.

Ve třech sálech galerie se setkají SASCHA POHLE z Německa („Reframing the Artist“ Video loop), slovenský umělec MICHAL MORAVČÍK ( instalace „Subtilní historie“) a pražský fotograf ADAM HOLÝ („Crosfield“ soubor fotografií).

KIT REISCH (USA) prezentuje práce vytvořené během první etapy své tvůrčí rezidence ve studiu č.15

Projekt podpořili: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Visegrad Fund, ČNFB, Goethe institut, Velvyslanectví Nizozemského království, BKVB, festival Nethworks.


Vernisáž bude doplněna hudebním programem a sklenkou vína, atd. THE BANQUET (BANKET) a „Wednesday, Meatloaf Day“ („Středa, den sekané“) Osm holandských umělců se v ateliéru v MeetFactory postupně zúčastnilo projektu „Wednesday, Meatloaf Day“ („Středa, den sekané“), založeného na principu akce a reakce. Každý umělec zde v rámci rezidenčního pobytu strávil 4 až 6 týdnů samostatnou prací na instalaci, která se stala prodloužením uměleckého díla zanechaného předchozím umělcem. Tímto procesem růstu vznikl soubor osmi samostatných a jednoho kolektivního díla. Nyní uváděný závěrečný THE BANQUET (BANKET) divákovi poskytuje vhled do procesu tvorby společného uměleckého díla i jeho konečného výsledku, stejně jako do individuálních rysů jednotlivých děl. Vyvolává otázky o originalitě a vzniku uměleckého díla. K celému projektu je vydán katalog. „Wednesday, Meatloaf Day“ („Středa, den sekané“) je holandské rčení, které se vztahuje k běžné domácí zvyklosti v Nizozemsku. Ukrývá v sobě dvojí význam. Na jedné straně odkazuje na pohodlí rodinného života, a na straně druhé na svazující a nucenou stránku opakování. Zúčastnění umělci: Laurent Malherbe, Ina Smitsová, Wouter Huis, Walter van Broekhuizen, Benjamin Frankel, Rob van de Werdt, Karin van Pinxterenová a Jeroen Evertz. Tento projekt vznikl díky finanční podpoře Velvyslanectví Nizozemského království v Praze, Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR. v příloze foto studiové práce autorů: Walter van Broekhuizen a Karin van Pinxterenová

SASCHA POHLE, MICHAL MORAVČÍK, ADAM HOLÝ
MeetFactory představuje projekty tří umělců stejné generace, kteří vycházejí z rozdílných prostředí a velmi odlišných uměleckých přístupů. Cílem výstavy ale není snaha tyto umělce konfrontovat ani vytvářet spojení mezi jednotlivými projekty. Prostor galerie, složený ze tří propojených místností, je koncipován jako jejich samostatné výstavy představující aktuální témata, kterými se tito umělci v současnosti zabývají. Sascha Pohle (1972, Duesseldorf) představí svůj nově vzniklý video-film nazvaný „Reframing the Artist“. Pohle se zabývá stereotypním zobrazováním umělce, které filmový průmysl neustále udržuje a podporuje. Role umělce v obou kategoriích filmu, jak ve fikci, tak ve filmech se základem v autentickém příběhu, se soustředí na umělcovo výstřední chování, jeho milostný život, sebedestrukci ve spojení s mystifikací jeho tvorby. V jeho videu ožívají scény ze zhruba padesáti různých filmů v prostředí čínské vesnici Dafen, proslulou masovou produkcí ručně malovaných kopií olejomaleb. Místní kopisté v Pohlově videu vystupují coby amatérští herci v rolích slavných malířů. Masová produkce kopií olejomaleb a neustálé omílání stereotypů o umělcích se tak spojuje v nový příběh, který leží na pomezí fikce a dokumentu. V příloze je výřez z prezentované videosekvence
Projekt „Subtilní historie“ Michala Moravčíka (1974, Bratislava) volně navazuje na projekt „Sbohem a nashledanou“, který Moravčík realizoval v roce 2008 před vilou Tugendhat v Brně. V tomto případě je koncipován jako instalace umožňující vstup diváka do nedávné historie Československa. Předmětem Moravčíkova výzkumu je divákova vzpomínka, případně ním získaná informace, která se vztahuje k období společné historie Čechů a Slováků v časové linii minulého století. Vstupem do instalace divák zaujímá postoj k úseku dějin společného státu a má možnost přehodnocovat, fyzicky smazat místa, které považuje za problematické. Pohybem velkého skla "hýbe" historií. Pojem subtilní historie /U. Eco/ odmítá linearitu dějin, umožňuje cestu zpět a schopnost důsledkem vyvolat příčinu.
Fotograf Adam Holý (1974, Ústí nad Labem), který se často pohybuje na poli módní fotografie, se především zajímá o obraz na hranici vytříbeného a pokleslého vkusu; imaginární neúplnost, „fotografické hádanky“, které mají zároveň dokumentární charakter deníkového záznamu. Jeho přístup k fotografii je syrový a instinktivní. Důležitou roli v jeho práci hraje náhoda, neplánovanost a improvizace. Pro MeetFactory připravil volný soubor portrétů dětí a vekolforfarmátových abstraktních fotografií, vytvořených pomocí bubnového scanneru CROSFIELD.

Přidej komentář