Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zahajovací koncert 19. koncertní sezony Pražské komorní filharmonie

Jakub Hrůša - šéfdirigent
Jakub Hrůša - šéfdirigent
18.10.2012 12:52 | redakce ZaKulturou.cz

Pražská komorní filharmonie zahájí svoji 19. koncertní sezonu v neděli 21. října 2012 od 19.30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Společně s orchestrem, který povede šéfdirigent Jakub Hrůša, se jako hosté ve Dvořákově díle Stabat mater představí Kateřina Plachetková (soprán), Jana Wallingerová (mezzosoprán), Richard Samek (tenor), Jozef Benci (bas) a Český filharmonický sbor Brno.

Na otázku, proč bylo pro zahajovací koncert sezony zvoleno právě oratorium Stabat mater, odpovídá ředitel PKF Radim Otépka: „Je naším dlouhodobým dramaturgickým záměrem s panem šéfdirigentem Hrůšou mít v sezoně alespoň jedno vokálně - instrumentální dílo a Dvořákova Stabat mater nám připadla jako velmi reprezentativní a monumentální dílo, vhodné pro zahajovací koncert.“

Cyklus KRÁSA DNEŠKA - "The Beauty of Today" prošel výraznou proměnou, kde se na šesti monotematických večerech propojí hudba a společenské i exaktní vědy prostřednictvím přizvaných hostů, hudebníků i publika. Cyklus se bude věnovat tématům jako magie a hudba, sovětský underground, architektura a hudba, výtvarné umění a minimalismus v hudbě, anebo záhadná úmrtí, a to v novém působišti – teatro NoD experimentálního prostoru Roxy.

VIDEOPOZVÁNKA

Podle dramaturga Petra Kofroně půjde předně "o hlubší vhled do tvorby jednotlivých skladatelů a jejich myšlení. Na druhou stranu se toto myšlení vždy bude konfrontovat s trendy v jiných oblastech, tzn. půjde o „řez napříč“ uměními, společenskými vědami apod. Proto je s koncertem spojena i účast lidí jiných oborů, souvisejících s hudbou večera. Změní se i podoba koncertů – nepůjde už o předvádění hudby, ale o zapojení posluchačů do provedení, diskutovat se bude o notovém zápisu, problémech hraní, sedět se bude mezi hráči.

Navíc by celý cyklus měl probíhat v alternativnějších prostorech, které – na rozdíl od klasické koncertní síně – umožní nejen větší kontakt s účinkujícími, ale i třeba kávu v baru za zdí.

Vstupenky k dostání v kanceláři Pražské komorní filharmonie, Husova 7, Praha 1 nebo hodinu před koncertem v pokladně Rudolfina. Rezervace jsou možné telefonicky na čísle 224 267 644, e-mailem na vstupenky@pkf.cz nebo prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz. Studenti mají možnost získat volnou vstupenku 30 minut před začátkem koncertu v pokladně Rudolfina (po předložení studentského průkazu).

Program 19. koncertní sezóny PKF zde

citované zdroje: www.pkf.cz


Jakub Hrůša
Pozvánka - Zahajovací koncert PKF
Cyklus Krása dneška


Tagy: Koncert, PRAŽSKÁ KOMORNÍ FILHARMONIE, Rudolfinum


Přidej komentář