Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zahajovací koncert Letních slavností staré hudby bude ve znamení děl Františka Jiránka a Vivaldiho

Sergio_Azzolini_Studio34_klein_Farbe
Letní slavnosti staré hudby
09.07.2010 01:35 | Novodobá premiéra koncertů a sinfonie Františka Jiránka se již za necelý měsíc odehraje na zahajovacím koncertu mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. 22. července od 19:30 rozezní Rudofinum vivaldiovské tóny znovuobjevených skladeb Františka Jiránka (1698–1778) a závěr bude korunován koncertem La Notte Antonia Vivaldiho. Ohnivých partů se ujmou houslistka Marina Kataržnova, flétnistka Jana Semerádová a fagotista Sergio Azzolini. „Jiránek patří k velkému objevu posledních let a jeho skladby dosvědčují vysokou úroveň hudebníků, kteří tvořili a působili v barokní Praze a blízkých Drážďanech. Jeho koncerty by měly tedy ožít pod prsty těch nejlepších umělců. Proto jsme rádi, že vedle slovanského temperamentu uslyšíme neméně virtuózní a horkokrevný projev Sergia Azzoliniho, který patří ke světové špičce ve svém oboru,“ podotýká Markéta Semerádová, ředitelka festivalu.

Program zahajovacího večera Boemo furioso otevře Jiránkova sinfonie italského typu. Následovat budou fagotové koncerty patřící ke starší části jeho díla, v nichž se nejvýrazněji projevují právě vivaldiovské vlivy, patrné však i v koncertech houslových a flétnových. Na závěr koncertu zazní Vivaldiho koncert d moll „La notte“, vydaný nedlouho před předpokládanou Vivaldiho návštěvou Prahy v roce 1729.

11. ročník tradičního festivalu Letní slavnosti staré hudby se ponese ve znamení virtuozity a mezi 22. červencem a 8. srpnem postupně vdechne hudební život prostorám Břevnovského kláštera, letohrádku Hvězda, Martinickému paláci a dalším krásným místům historické Prahy. V průběhu devíti večerů zavedou přední hudebníci z celé Evropy posluchače do dávných časů Vivaldiho, Bacha či Purcella. Andaluský soubor Accademia del Piacere například oděje v představení Fantasías y Glosas Trojský zámek do španělských barev, mistr cinku Bruce Dickey za doprovodu holandského souboru La Violetta rozezní v Umění diminucí madrigaly Orlanda Lassa a Diega Ortize. Do zámku Sanssouci, kde muzicíroval samotný král Bedřich II. Veliký, zavede posluchače Jana Semerádová a Barbara Maria Willi.

Předprodej vstupenek na všechny koncerty probíhá v pokladně Collegium Marianum v Melantrichově ulici č. 19 a síti Ticketpro. Pořadatelé festivalu nabízejí opět svým posluchačům množstevní slevu – při zakoupení vstupenek na 3 a více akcí bude poskytnuta sleva 20% z ceny každé vstupenky. Seniorům a studentům je poskytována sleva 10% z ceny vstupenky. Vstupenky lze rezervovat on-line na www.letnislavnosti.cz nebo telefonicky – 224 229 462.

Přidej komentář