Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Artis Pictus - jedinečná akce mladých umělců

Artis Pictus
Artis Pictus - 5.října Staroměstské náměstí
04.10.2011 12:24 | redakce ZaKulturou.cz

5. října 2011 proběhla na Staroměstském náměstí největší malířská soutěž mladých umělců pod širým nebem nazvaná Artis Pictus.

Během dne se u malířských stojanů vystřídalo 400 studentů výtvarných škol a malířských nadšenců z řad veřejnosti. Výjimečnost akce dokreslila účast známých osobností, které se chopily štětce a stejně jako studenti se pustily do kreativní malby akrylovými barvami na téma Svět bez barev. Nechyběl zde Jakub Špaňhel, Kurt Gebauer, Jiří Lábus, Iva Hüttnerová, Veronika Palečková, Mirek Pošvic, Milan Chabera, Michal Novotný, Jan Kačer, Jiří Hauschka, Zdeněk Netopil, Michal Nesázal, Pavel Piekar, Aleš Lamr a Zora Jandová.Do projektu se přihlásilo celkem 28 výtvarných a uměleckých škol z celé České republiky. Nejvíce zástupců vyslala Praha, a to osm. Čtyři školy reprezentovaly Liberecký kraj a studenti tří různých škol dorazili z Jihomoravského a Královéhradeckého kraje. Vysočina na akci Artis Pictus vyslala dvě školy, stejně jako Zlínský a Moravskoslezský kraj. Další kraje, Karlovarský, Středočeský, Plzeňský a Pardubický, reprezentovala vždy jedna škola.Vítězem výtvarné soutěže Artis Pictus se stanou tři školy a tři jednotlivci. Rozhodovat bude veřejnost, a to hlasováním od 6. do 18. října 2011 na internetových stránkách www.artispictus.cz. Spolu s veřejností určí vítěze další dvě poroty složené z výtvarných umělců a pedagogů participujících výtvarných škol. Vítězové v kategorii jednotlivců získají od hlavního partnera projektu, společnosti Xerox, nový tablet iPad2 a nejlepší tři umělecké školy obdrží novou tiskárnu Xerox ColorQube s ekologickou a úspornou technologií tuhého inkoustu.


„Rád bych pozval všechny zájemce a příznivce výtvarného umění na výstavu obrazů, které v rámci projektu Artis Pictus vznikly. Jsou zajímavou ukázkou představ mladých studentů i zkušených umělců o tom, jak by vypadal svět bez barev. Jistě je na co se koukat - některé obrazy jsou svým ztvárněním opravdu překvapující,“ pozval veřejnost na výstavu obrazů Petr Roth, zástupce organizátorů Artis Pictus.


Výstava je veřejnosti přístupná od 9. října 2011 v Kongresovém centru Praha (Palác kultury). Díla vytvořená známými českými malíři se navíc stanou předmětem dražby u příležitosti slavnostního zakončení výstavy a vyhlášení výsledků soutěže Artis Pictus, dne 20. října 2011. Výtěžek z aukce bude předán Kontu BARIÉRY, které jej použije pro potřeby svých nevidomých klientů. Aukci zdarma zajistí Galerie Kodl.


„Charitativní umělecké aukce pořádáme každé dva roky, takže vím, že umělci jsou lidé se srdcem. Když jsem ale dnes viděla, že jsou ochotni nejen přijít, ale navíc i hledat umělecké spojení mezi světem zdravých a světem handicapovaných, považuji za čest, že Konto BARIÉRY může být u toho,“ přiznává Božena Jirků, ředitelka Konta BARIÉRY.


Artis Pictus
Artis Pictus - 5.10.2011
Artis Pictus 5.10.2011
Artis Pictus 2011
Michal Nesázal na Artis Pictus
J. Kačer na Artis Pictus
Aleš Lamr na Artis Pictus
Artis Pictus 2011 - Staroměstké náměstí
Artis Pictus - Staroměstské náměstí


Tagy: Artis Pictus, Staroměstské náměstí


Přidej komentář