Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Chodovskou tvrz ovládla vážná hudba

Chodovská tvrz
Chodovská tvrz
21.08.2014 17:37 | redakce ZaKulturou.cz

Občané pražského Jižního Města mají za sebou již jedenáctý ročník mezinárodního letního festivalu Tóny Chodovské tvrze. Ten se, stejně jako každý rok, uskutečnil převážně na nádvoří historické kulturní památky na Chodově ve dnech od 21. do 24. července. Festival byl jako obvykle převážně ve znamení houslí: tahounem celé akce byl houslový mistr Jaroslav Svěcený, který si na závěr akce přizval ke společnému vystoupení i svou dceru Julii.

Starosta městské části Prahy 11 Dalibor Mlejnský celou akci zaštiťoval. „Tóny Chodovské tvrze patří mezi mé oblíbené akce. Poslouchat mistra Svěceného je pro mne vždy zážitek. Vážnou hudbu v jeho podání mám velice rád, “ dodal starosta  s tím, že i když mu letos účast nevyšla, tak minulé ročníky pro něj byly vždy hezkým zážitkem.

Lidé byli po celou dobu festivalu příjemně naladěni a nenechali se, stejně jako organizátoři, zaskočit silnými bouřkami, kvůli nímž musely být dva ze čtyř koncertů přesunuty do velkého sálu kulturního centra Zahrada na pražském Chodově. To však nemělo žádný negativní vliv na kvalitu jednotlivých představení, která byla opět nezapomenutelná.

Slavnostní galavečer zahájil Jaroslav Svěcený v doprovodu slovenské kapely Cigánski Diabli. Jejich kreativní etnicko-klasická hudba byla prodchnutá obrovskou dávkou emocí a virtuozity. Někteří návštěvníci si poklepávali nohama do rytmu a být k dispozici parket, možná by pánové vyzvali přítomné dámy k tanci.

Druhý den festivalu patřil originální nástrojové kombinaci staré i nové hudby a to trubce, harfě, varhanům a houslím. Nádvořím Chodovské tvrze se rozezněl Bach, Vivaldi, Paganini a další díla fantastických skladatelů.

Třetí a zároveň předposlední den festivalu se návštěvníci opět uchýlili pod střechu KC Zahrada a zaposlouchali se do slavných filmových melodií, které k jejim uším doléhaly ze strun houslí, klavíru a kontrabasu, to vše za doprovodu perkusí. Sálem zazněly například kompozice Leonarda Bernsteina ze slavného filmu West Side Story, dále melodie z filmů Růžový panter, Cikáni jdou do nebe, Hotel Modrá hvězda a mnohých dalších.

Hlavními aktéry závěrečného koncertu byli Jaroslav Svěcený a jeho dcera Julie, kteří v doprovodu orchestru předvedli nezapomenutelné číslo.


Dalibor Mlejnský


Tagy: Chodovská tvrz, festival


Přidej komentář