Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival Den poezie začal o víkendu a potrvá až do 24.11.2014!

Festival Den poezie
Festival Den poezie
11.11.2014 14:04 | redakce ZaKulturou.cz

Celonárodní festival Den poezie začal v desítkách měst tento víkend. Na jedné z prvních akcí festivalu věnované vzpomínce na Antonína Sovu, museli lidé v pražské Juditině věži stát, aby se dostali do místnosti. Vystoupili básníci s ptačími jmény (Josef Straka, Jan Sojka, Simona Racková a další).

O den později koordinátor festivalu, Společnost poezie, zorganizovala ve spolupráci se Strahovským klášterem a Památníkem národního písemnictví další z úspěšných akcí – Dětské odpoledne na Petříně. Více než-li sto nejmladších návštěvníků prošlo Strahovskou knihovnou, děti se učily psát husím brkem, vyslechly si pohádku J.H.Čermákové a shlédly poutavé představení divadla Marky Míkové.

Nahlédněme do více než-li stovky akcí,  na které bude tradičně vstup zdarma.

Veškeré programy naleznete na webu festivalu http://www.denpoezie.cz

Pondělí 10.9.

Frenštát pod Radhoštěm: - maraton  sfilmovaných děl Bohumila Hrabala
Praha:  vystoupení  finalistů mezinárodního festivalu Slovanské tradice

Úterý 11.11.

Jičín: Literárně – hudební pásmo složené z tvorby regionálních autorů sdružených ve spolku DIV, dobových materiálů a písní skupiny “Ze šuplíku” připomínající 100.výročí 1.světové války.

Turnov:  Den poezie ve Sboře –pořádá  Knihovna Antonína Marka

Středa 12.11.
Litoměřice:  Autorská čtení básníků Litoměřicka proříznou vystoupení místních hudebníků. Těšit se můžete na Ivannu Lar, Lukáše Fílu, Václava Steinbacha, Jana Zelenku, Daniela Kahudu a další. Pořádá knihovna Karla Hynka Máchy.

Praha:  Rumunsko-český večer - autorské čtení poezie rumunské autorky Kristy Szöcz, slovenské básnířky Renaty Berkyové a českého básníka Jana Zbořila.

Ostrava: Koktejl namíchaný z básní začínajících autorů, Matěje Antoše, Jana Nemčeka, Ivana Karase a Kristýny Svidroňové

Plzeň:   originální přednes ještě originálnějších literárních počinů z per mladých plzeňských veršotepců.

Čtvrtek 13.11.2014

Buštěhrad: tvořivé psaní spojené s výtvarnou dílnou ve školní družině Děti, společně s rodiči a seniory, budou seřezávat větvičky, dřívka, špejle i husí brka, se kterými pak napíší své verše a nakreslí obrázky.

Praha: OPEN-MIC.cz nabízí písničkářům, básníkům a jinak definovaným performerům  jedinečnou příležitost setkat se se svým publikem a představit svou tvorbu!

Praha:  českoskandinávský večer v kavárně Liberál, o kterém vystoupí Silvia Morasten (zpěv, klavír), Michal Švec ze Skandinávského domu, Jitka Hanušová

Pátek 14.11.2014
Nová Včelnice:  recitační soutěž

Praha:  Poezie potmě - Autorské čtení poezie nevidomých básníků sdružení pro podporu nejen nevidomých Okamžik. Celý večer se bude konat potmě. Vystoupí básníci:  Delicie Nerková, Miroslav Michálek, Petr Haken z Okamžiku. Dále Radana Šatánková a Emma Šárová. Hudba: Jiří Šámal

Praha:  Večer věnovaný Hrabalovi - V letošním roce jsme si připomněli 100 let od narození Bohumila Hrabala, přestože je tento autor znám především jako jeden z nejoriginálnějších českých prozaiků, psal i básně. Autora si připomeneme společně s Hrabalovým přítelem a odborníkem na jeho dílo, literárním historikem doktorem Radko Pytlíkem v restauraci Lepší časy. V rámci večeru přečtou básník, prozaik a překladatel Tomáš Míka a básník a prozaik Michal Šanda. Zahraje harmonikář Pepíček Čečil.

Sobota 15.11.

České Budějovice: Básníci v horké vaně. Autorské čtení básníků a prozaiků: Zdena Bratršovská, František Hrdlička, Marcela Pátková, Tereza Fantlová, Kateřina Bolechová, Alžběta Stančáková,David Jan Žák,  Zdeněk Kasper, Miroslav Pech. Uvádí: Josef Straka

Praha:  Kubánský ples básníků plný kubánské i české poezie i tance salsa! Básníci: Jarmila Hannah Čermáková,Natalia Volkova, Aaen Jan Kratochvíl, Michal Čagánek,  Petula Heinriche,Martin Zborník
Salsa večer – škola  tance: Angelo Repilado. Taneční vystoupení: Tereza Weinlichová a Dominik Procházka

 

Neděle 16.11.

Praha:  Brikciusová na prádle - Jste zváni na básnické čtení “BRIKCIUSOVÁ NA PRÁDLE – OPILÁ PLACHTIVICE”, z nové sbírky básní Anny Brikciusové v podání Jana Židlického a za hudebního doprovodu violoncellistky Anny Brikciusové

Socha K.H.Máchy na Petříně: Oslava narozenin K.H.Máchy. Společnost poezie Vás jako každoročně zve s vínem a svíčkami k soše Karla Hynka Máchy na pražský Petřín. Vlastní verše, svíčky a víno s sebou!  Narozeniny Karla Hynka Máchy oslavíme přednesem básní a vším, co s sebou lidé přináší. Po čtení sejdeme posedět dolů do některé z místních kaváren.

Vrané nad Vltavou: v rámci pravidelných Nedělních chvilek (nejen) poezie, konaných ve Staré škole Vrané nad Vltavou, je připraveno setkání malujících básníků, nebo básnících malířů? Současní autoři přečtou své básně a vystaví své výtvarné práce.

Součástí programu je celá řada výstav – soch Jaroslava Vokála, fotografií Mika Hermana, poezie řady umělců


Festival Den poezie
Festival Den poezie


Tagy: Den poezie, festival


Přidej komentář