Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Harry Potter a Relikvie smrti část 1: Šťavnatý předkrm nebo smrtelné křeče končícího příběhu

Harry Potter a Relikvie smrti
Harry Potter a Relikvie smrti
12.11.2010 16:50 | Filmové zpracování sedmého dílu slavné série knih o čarodějovi Harry Potterovi se rozhodli tvůrci filmu rozdělit do dvou částí, kterými celý příběh vrcholí. Harry Potter a Relikvie smrti část 1 měl svou světovou premiéru ve čtvrtek 11. listopadu v Londýně. Jednalo se o velkolepou a dlouho očekávanou akci doprovázenou show se zvláštními efekty a samozřejmě účastí hereckých hvězd. Davy fanoušků slavného čarodějnického tria podle ohlasů nejvíce nadchla svou novou vizáží a sexy krajkovými šaty herečka Emma Watson ztvárňující Hermionu.

České diváky čeká premiéra přesně týden nato čili 18. listopadu. My vám přinášíme malou ochutnávku v podobě oficiálního traileru a našich dojmů z páteční novinářské projekce ve Slovanském domě. Jak už jsem uvedl, Emma Watson sklidila veliké ovace a to naprosto zaslouženě. V jejím ztvárnění Hermiony se snoubí aritmetická racionálnost role s jejím osobitým tajemným šarmem mladé ženy. Totéž už bohužel nemohu říci o Danielu Radcliffovi. Charisma sobě vlastní Harry vyměnil za vousy a zarmoucené pohledy. Postava Harryho je, jak už je tomu u posledních dílů zvykem, silně zastíněna zamilovaným duem svých spoluharcovníků. Zcela oprávněně chválí zahraniční tisk herce Ralpha Fiennese, který dokázal zahrát Voldemorta tak děsivě slizce, že nahání minimálně stejný strach, jako jeho mazlíček, krvelačná anakonda. Rupert Grint alias Ron Weasley nezklame diváky svými vtipně přihlouplými otázkami, ale ukáže se také jako hrdina při záchraně Harryho topícího se v mrznoucí vodě či při ničení zla čišícího z viteálu v podobě medailonu. Právě honba za viteály, artefakty skrývajícími v sobě části Voldermotovi temné duše, je zdá se jediný způsob jak Pána temnot zničit.

Pro pochopení všech souvislostí děje je zapotřebí alespoň částečná znalost provázaností postav a příběhu minulých dílů. Diváky čeká děsivě strhující podívaná v podobě akčních scén prolínající se s až depresivním vyhnanstvím v lesích a horách, kde nalezla trojce dočasné útočiště před dosahem Voldemortových sil. Kdo čekal školu v Badavicích, romantiku či výrazný vývoj naznačených vztahových linií by byl zklamán. Síla příběhu a závažnost situace to nedovolují.

Co že jsou to ty Relikvie smrti? Nechte se překvapit. Prozradím Vám jen, že skýtají moc, která může silně zamíchat kartami. Bohužel, zlo s Voldemortem v čele je ve strhujícím závěru (či chcete-li polovině) filmu zase o krok napřed.

Závěrem bych chtěl poznamenat, že rating filmu stran renomovaných kritiků vypadá velice slušně, přestože se na hodnocení recenzenti nemohou příliš shodnout. The Daily Telegraph dává 4 z 5 hvězdiček, The Daily Express potom dokonce 5 z 5. The Guardian's naopak popisuje Harryho Pottera jako “Protahované umírání v křečích”.

Má očekávání HP 7 naplnil a bezesporu také splnil svůj účel – upnul mě na finální rozuzlení celé ságy. Jak již jsem uvedl v titulku, dramatický konec první části dává tušit velkolepě teatrálnímu finále v podobě druhého partu Relikvie smrti. Doufejme, že bude toto velkolepé entrée naplněno a závěrečná část honosně uzavře příběh, který žil s jednou generací.

Tagy: Daniel Redcliff, Harry Potter, Relikvie Smrti část 1


Přidej komentář