Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hyundai zahájil sérii výstav v Tate Modern

Hyundai Motor a Tate Modern
Hyundai Motor a Tate Modern
20.10.2015 01:56 | redakce ZaKulturou.cz

Hyundai Motor společně s galerií moderního umění Tate Modern v Londýně představil nový koncept výstav v proslulé síni Turbin Hall. Jde o součást dlouhodobého partnerství, které má trvat až do roku 2025. Již při jeho oficiálním zahájení v listopadu 2014 Hyundai Motor podpořil významnou akvizici děl korejského umělce Nam June Paika (1932 - 2006). Devět děl průkopníka videoartu pokrývající jeho čtyřicetiletou kariéru je nyní součástí expozice Tate Modern. 

Dílo konceptuálního umělce Abrahama Cruzvillegase s názvem "Empty Lot" (Prázdné místo) je první v nové sérii příspěvků od renomovaných zahraničních umělců. Obrovská plastika umístěná v Turbine Hall má u návštěvníků vyvolávat otázky spojené s městem a přírodou, stejně jako širší představy o náhodě, změně a naději. Skládá se ze dvou stupňovitých trojúhelníkových platforem, které si návštěvníci mohou prohlédnout a prozkoumat doslova ze všech stran. Na nich je umístěna geometrická mřížka s 240 dřevěnými truhlíky, které jsou naplněné kompostem a více než 23 tunami zeminy sebranými z parků a zahrad po celém Londýně od Peckham Rye až k Regent Parku.

„Naše práce v Hyundai Motor jde dál, než je výroba automobilů, protože auta už nejsou jen pouhým způsobem dopravy. Jsou to prostředky, které propojují naše životy s jinými," řekl Euisun Chung, místopředseda Hyundai Motor Company. „Ve spolupráci s Tate Modern chceme podporovat smysluplnou interakci a vytvářet další inspirativní věci."

Abraham Cruzvillegas je známý svou tvorbou sochařských děl z lokálních předmětů, které najde případně koupí. Po dobu trvání celého projektu bude zemina osvětlena lampami připomínajícími veřejné osvětlení postavenými z materiálů z kontejnerů a stavebních pozemků v okolí Tate. Umělec sám do hlíny nic úmyslně nezasadil, nicméně je možné očekávat, že přirozeně obsažená semena začnou dříve či později klíčit. Cruzvillegas zkoumá myšlenky nepředvídatelnosti a naděje, což má právě postupně organicky měnící se instalace v návštěvnících evokovat. Uprostřed rušné obchodní čtvrti Londýna tak vznikl "prázdný prostor", kde se nic nevyrábí, ale kde se odehrává změna.

Abraham Cruzvillegas se narodil v roce 1968 v Mexico City, kde stále žije a pracuje. Svá díla vystavuje ve velkých muzeích a galeriích včetně například zmíněné Tate a MoMA v New Yorku. V posledních letech byly jeho práce vystavovány v Haus der Kunst, Mnichov (2014); Walker Art Center, Minneapolis (2013); a Modern Art Oxford (2011).

V rámci své snahy zpřístupnit lepší prožitek z umění vstoupila společnost Hyundai Motor do partnerství mimo jiné i s Národním muzeem moderního a současného umění v Koreji (MMCA) nebo Uměleckým muzeem v Los Angeles (LACMA) a i nadále hodlá pokračovat v podpoře globální umělecké komunity.


Hyundai Motor a Tate Modern


Přidej komentář