Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Mladí tvůrci uctili poetickou baladou památku Václava Havla

Vláda dušiček
Vláda dušiček - křest, foto: Martin Tryscuk
01.11.2013 23:25 | redakce ZaKulturou.cz

Ve čtvrtek 31. října proběhl v Malostranské Besedě slavnostní křest DVD s videoklipem k poetické baladě Michala Horáčka s názvem Vláda dušiček. Text Michala Horáčka zhudebnil mladý skladatel Zdeněk Beran, režie videoklipu se ujal Mikoláš Orlický. Mladí tvůrci tuto poetickou baladu o dušičkovém čase věnovali vzpomínce na zesnulého prezidenta Václava Havla. Klip oficiálně zaštítila Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Videoklip Vláda dušiček vznikl téměř rok po té, co se poetický text Michala Horáčka dočkal zhudebnění. Příběh Vlády dušiček začal tím, že skladatel Zdeněk Beran oslovil Michala Horáčka s žádostí o spolupráci. V tu dobu již připravoval své nové album Český kalendář a vyhlásil otevřenou výzvu umělcům k hudebnímu ztvárnění svých textů.

„Po poslechu nahrávek mi pan Horáček odpověděl, že dle jeho názoru by mému hudebnímu naturelu mohla vyhovovat balada Vláda dušiček v Jaroměři. V té době jsem byl však příliš vytížen prací na hudbě k několika filmovým i studiovým projektům, báseň jsem si založil, a shodou okolností několik málo dní po svátku Dušiček v loňském roce mě přepadlo melancholické tvůrčí nutkání, zasedl jsem ke klavíru a během odpoledne ji složil,“ říká autor hudby a producent videoklipu Zdeněk Beran.

Na myšlenku natočení klipu k baladě přivedl autora hudby chicagský kameraman českého původu Vladimír Van Maule, se kterým Beran spolupracuje. Po poslechu prvního demosnímku písně dorazil Zdeňku Beranovi e-mail, že by baladě slušelo poetické ztvárnění. Slovo dalo slovo a společně s režisérem a scénáristou Mikolášem Orlickým postupně začaly přípravy plánů na realizaci obrazového ztvárnění "Vlády dušiček".

„Balady Českého kalendáře mají přes 1,100 zhudebnění od několika set tvůrců. Žádostí o uskutečnění klipu není málo, ale vždycky to narazí na překážky, a nejen finanční: zprodukovat něco takového na úrovni, kterou bych schválil a osobně garantoval, je mimořádně náročné. O to víc mě těší, že to dokázal pan Beran se svým týmem,“ dodává ke klipu Michal Horáček, který tuto baladu začlenil ke svému novému albu Český kalendář.

Svým sametovým chraplákem dodává písni jedinečný charakter zpěvák František Segrado, kterého doprovází vokál Gabriely Urbánkové ze skupiny Glanc.

Ve videoklipu Mikoláše Orlického si zahrála hlavní roli Ivana Chýlková. Bez nároku na honorář tak podpořila počin mladých tvůrců. Co ji k tomu vedlo? „Naléhavý mail, který mě svým svatým nadšením rozesmál. Z jeho tlaku jsem pochopila, že když se nezúčastním, můj život vlastně nemá cenu,“ s úsměvem dodává Chýlková. V klipu pak dále účinkovala sólistka Baletu Národního divadla Zuzana Šimáková.

Zhudebněnou baladu a videoklip autoři věnují prezidentovi Václavu Havlovi jako uctivou vzpomínku před blížícím se smutným výročím jeho odchodu. Díky tomu záštitu nad videoklipem převzala Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.


Autoři děkují všem, kteří se na vzniku videoklipu podíleli.


Videoklip Vláda dušiček ke zhlédnutí zde: http://www.youtube.com/watch?v=szM1tl0aqZc

Více informací naleznete také na Facebooku https://www.facebook.com/pages/Vl%C3%A1da-du%C5%A1i%C4%8Dek/371717439626963?fref=ts


Tagy: křest, Malostranská beseda, Michal Horáček


Přidej komentář