Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Soutěžte s PKF: Laura Tatulescu vás v březnu omámí Nápojem lásky

Talulescu
Laura Tatulescu
19.03.2011 23:39 | 27. března 2011 od 19:30 v pražském Rudolfinu

Na poslední březnovou neděli je do Prahy pozvána okouzlující sopranistka, sólistka Bavorské státní opery, LAURA TATULESCU. Mimořádný koncert s názvem „Nápoj lásky“ bude patřit k vrcholům letošní sezony Pražské komorní filharmonie, proběhne 27. března 2011 od 19:30 v pražském Rudolfinu ve spolupráci s Rumunským kulturním institutem v Praze a za účasti významných diplomatických osobností.

Rumunsko-americká sopranistka Laura Tatulescu vystudovala Národní hudební univerzitu v Bukurešti a za svou dosavadní kariéru byla již několikrát oceněna. Nejvýznamnější ocenění získala hned rok po absolvování univerzity, a sice prestižní vídeňskou cenu Uli Märkleho pro nejnadějnější mladé umělce. Laura Tatulescu spolupracovala kromě mnoha významných dirigentů také se světoznámým, především filmovým režisérem, Woody Allenem na produkci Pucciniho opery Gianni Schicchi v Los Angeles. Orchestr Pražská komorní filharmonie doprovodí sólistku v nejkrásnějších áriích z oper Mozarta, Donizettiho, Gounoda nebo Bizeta.Podařilo se nám získat rozhovor přímo se sopranistkou:

1) Nejprve jste studovala hru na housle, jak jste se tedy dostala ke zpěvu.

„Je to velmi jednoduchý příběh, díky kterému jsem si však uvědomila, jak je v životě důležité mít štěstí. Připravovala jsem se na přijímačky na střední školu z oboru Hudební teorie a moje učitelka mě náhodou slyšela, jak si zpívám Solvejžinu píseň a řekla: „Máš opravdu moc krásný hlas. Ty musíš zpívat!“ Poslala mě k sólistce Národní opery v Bukurešti, ke které jsem tenkrát začala chodit na hodiny zpěvu. Úspěšně jsem pak složila zkoušky na obor Hudební teorie s tím rozdílem, že jako druhý obor jsem měla Zpěv. Svého prvního opravdového učitele zpěvu jsem tedy potkala až na střední škole. Po ukončení střední školy jsem nastoupila na Hudební Univerzitu v Bukurešti, konkrétně obor Operní zpěv.“

2) Jaké jsou Vaše nejoblíbenější operní role a s kterou osobností z hudebního prostředí se Vám dobře spolupracovalo.

„Je těžké vybrat si oblíbenou roli. Zpívala jsem role, které miluji a na další stále netrpělivě čekám. Až přijde ten pravý čas... Dá se však říct, že jedna oblíbená role tu je, a sice role Zuzanky ve Figarově svatbě, kterou jsem zpívala už mnohokrát a vždy s ohromným entuziasmem. V této roli jsme výborně spolupracovaly s Barbarou Frittoli, italskou sopranistkou, stejně jako později v inscenaci opery Cosi fan tutte. Silně naplňující zážitek pro mě bylo pracovat s vynikajícím dirigentem Riccardem Mutim. Tenkrát jsem zpívala Despinu v Cosi fan tutte. Způsob, jak mi vysvětloval různé věci, např. jak pracovat s recitativy, významem slov, vedení frází, legáty a podobně...bylo to naprosto fascinující!“

3) V roce 2006 jste získala prestižní cenu Uli Märkleho ve Vídni. Jaké příležitosti a závazky jste díky této ceně získala?

„Tato cena vznikla na počest Uliho Märkle, manžela paní Eleonory Märkle, která mi toto ocenění udělila v roce 2006. Jsem velmi hrdá na to, že jsem tuto cenu získala jako umělkyně na počátku své kariéry. Byla to pro mě mimořádná příležitost, která velmi rozšířila můj umělecký horizont.“

4) Tešíte se na vystoupení v Praze s Pražskou komorní filharmonií?

„Určitě! Zamilovala jsem se do tohoto města, když jsem se zde před několika lety zastavila na své cestě do Rumunska. Bylo to jen na pár hodin, ale opravdu jsem si to užila. Město dýchá kulturou na každém kroku a lidé jsou tu nesmírně milí. Moc se těším na vystoupení s Pražskou komorní filharmonií pod vedením Jakuba Hrůši. Vím, že slaví úspěchy po celém světě... A krásný sál Rudolfina... Už se nemůžu dočkat!

Pro více informací o koncertě a vstupenkách na adrese:
www.praguephilharmonia.cz/koncerty/m-napoj-lasky.html nebo www.ticketpro.cz.Soutěžní otázka:

Kdo je autorem libreta k Donizzetiho opeře Nápoj lásky?
Správné odpovědi posílejte na kalatova@pkf.cz do 24. 3. 2011

První 3 emaily se správnou opovědí vyhraje 2 VIP vstupenky na tento koncert. Dalších 5 příchozích emailů získá 50% slevu na 2 vstupenky (platí pro všechny cenové kategorie).