Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výherci soutěže: Vyhrajte vstupenky na výstavu 1912 v Obecním domě

Soutěž - Výstava 1912
Soutěž - Výstava 1912
20.12.2012 13:19 | redakce ZaKulturou.cz

Unikátní výstava s názvem "1912", která se koná od 24.října do 31.ledna, nabídne ohlédnutí do doby vzniku Obecního domu před 100 lety, kdy se prolínají umělecké styly napříč kulturním a společenským děním počátku 20. století.
Vedle sebe budou vystavena díla předních českých představitelů kubismu či symbolismu, ale do celkového kontextu významně promlouvají i umělci starší generace. Do Obecního domu se tak po sto letech vrátí díla, která byla představena na historicky prvních výstavách roku 1912 (Jan Preisler, Alfons Mucha, Emil Filla, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý, Josef Váchal a další).


Výstava pod názvem “1912”, která je pořádána k stému výročí otevření Obecního domu představí historii vzniku této důležité národní památky v širších dobových souvislostech. Centrem pozornosti budou samozřejmě výtvarná díla. Nejen umělců, kteří se bezprostředně podíleli na výzdobě Obecního domu, jako byli např. Alfons Mucha, Jan Preisler, Josef Wenig, Karel Špillar, Max Švabinský, Fr.Ženíšek, J.V.Myslbek, Ladislav Šaloun a další. Jejich díla zdobící interiér Obecního domu můžeme obdivovat doslova na každém kroku. Od počátku svého vzniku se také Obecní dům stal prostorem pro významné výstavy. Proto jsou na této „jubilejní“ výstavě vystavena díla z uměleckého sdružení Sursum (Jan Konůpek, Josef Váchal) i díla českých kubistů (Emil Filla, Otto Gutfreund, Josef Gočár a další), která byla představena právě před 100 lety v rámci prvních výstav Obecního domu.

Obrazy a plastiky doplňují ukázky užitého umění, které nesou výtvarný rukopis doby před sto lety. Exponáty z celkem čtrnácti oficiálních institucí České republiky i ze soukromých sbírek zaručují opravdu jedinečný zážitek.

"Výstava nemá představovat jen vznik historie a architektury budovy, ale v širších kulturních a společensko-politických souvislostech přiblížit vizuální mozaiku samotného roku 1912," řekl Otto M. Urban, kurátor výstavy „1912“.

Výherci soutěže

Ze soutěžících, kteří správně odpověděli na otázku Kolik let tento rok slaví secesní památka Obecní dům? variantu za C) 100 let byli vylosování 3 výherci, kteří získávají po dvou vstupenkách do Obecního domu na výstavu 1912, a to:

Lucie Malcová

Věra Smolíková

Karolína Berousková

Všem výhercům gratlujeme a přejeme příjemný kulturní zážitek!Datum výstavy: 24.10. 2012 – 31.1. 2013
Adresa: Obecní dům, Nám. Republiky 5, Praha 1
Otevřeno: každý den 10 – 19 hod
Webové stránky: www.obecnidum.czTagy: Obecní dům, soutěž


Přidej komentář