Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výherci soutěže: Výstava Olbram Zoubek na Pražském hradě

Výstava Olbram Zoubek
Výstava Olbram Zoubek
02.02.2014 11:44 | redakce ZaKulturou.cz

Dosud největší retrospektivní výstava sochaře Olbrama Zoubka bude k vidění v Jízdárně Pražského hradu ještě na den přesně jeden měsíc. Expozice, jejímž autorem je sám Zoubek, nabízí to nejlepší z jeho celoživotní tvorby: v Jízdárně se sešlo přes dvě stě soch vytvořených od poloviny 50.let až po současnost, některá díla tak jsou vystavena úplně poprvé.

Dělám sochy letící, vznášející se a beztížné, se kterými rozehrávám trochu divadlo: každá v sobě nese určitou náladu, gesto nebo i neslyšitelný výkřik, jako by se spolu chtěly potkat a domluvit. A právě to bude teď v Jízdárně možné," říká Olbram Zoubek, jehož rukopis inspirovaly antické vzory, sochy Švýcara Alberta Giacomettiho i ženská krása.

Koncepce ryze autorské výstavy využívá přirozené světlo a impozantní prostor známé hradní galerie.  Výstava nabízí nejen široký výběr z jeho díla, ale umožní také proniknout k osobnosti člověka, který si v každé době dokázal uchovat tvůrčí náboj, mužnou energii a statečné srdce. Dnes patří k nejstarší generaci českých sochařů.

 

Součástí výstavy jsou také komentované prohlídky, které 3. a 24. února je povede Jakub Grec, mladý sochař a Zoubkův letitý spolupracovník. Výstava potrvá do 2. března. A kdy je nejlepší ji navštívit? „Nejklidnější  bývají pondělky. V ten den lidé do galerií nechodí, protože bývají zavřené, Jízdárna má ale otevřeno všechny dny v týdnu,“ dodává Bregantová.

 

SOUTĚŽ

Ze soutěžících, kteří správně odpověděli na otázku Do kdy trvá retrospektivní výstava Olbrama Zoubka na Hradě? variantu za B/ do 2.3.2014 byli vylosování 3 výherci, kteří získávají originální autorský tisk Olbrama Zoubka. Výherci se stali:

Dušan Herda

Simona Berousková

Milan Rohoška st.Všem výhercům gratulujeme!

Poznámka: Výstava byla pořadateli prodloužena. Jako správná odpověď byl samozřejmě uznán původní termín ukončení (který platil po celou dobu soutěže), tedy 2.3. Nyní na základě prodloužení, bude výstava trvat až do konce března...

www.olbramzoubek.cz


Olbram Zoubek


Tagy: Jízdárna Pražského hradu, Pražský hrad, soutěž, výstava


Přidej komentář