Magazín kulturního dění v Praze a okolí

18. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha

logo 2012
18. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha
09.05.2012 15:56 |

Svět knihy Praha je největší knižní akcí v České republice s doprovodným literárním festivalem a mezinárodním přesahem. Během čtyř dní se mohou návštěvníci seznámit s takřka kompletní českou produkcí, především beletrie, ale zároveň i publikační činností většiny univerzitních nakladatelství či nakladatelství s odbornou literaturou. Celkem se na veletrhu prezentuje na 400 vystavovatelů z více jak 30 zemí a regionů celého světa.

18. mezinárodní knižní veletrh a literární festival 

Datum: 17. – 20. května 2012 
Místo konání: Výstaviště Praha - Holešovice

Čestný host: Rumunsko 
Témata: Literatura černomořské oblasti, Komiks

OTEVÍRACÍ DOBA

čtvrtek – sobota, 17.- 20. května, 9:30 – 19:00 
neděle, 20. května 2011, 9:30 – 16:00

VSTUPNÉ

čtvrtek, 17. května jednotné vstupné 120 Kč (především pro odbornou veřejnost a tisk)
pátek – sobota, 18.-19. května - 100 Kč, děti a mládež 6-18 let, studenti, invalidní osoby, důchodci - 50 Kč, rodinné vstupné – (2 dospělí + 1 – 2 děti do 15 let) – 200 Kč
neděle, 20. května – jednotné vstupné 50 Kč 
permanentní průkaz na celý veletrh (17. – 20. května) 200 Kč

 

Čestným hostem příštího ročníku bude Rumunsko. Organizátoři veletrhu ve spolupráci s čestným hostem chtějí představit nejen literaturu rumunskou, ale zároveň seznámit návštěvníky s širší oblastí literatury černomořské. Prezentace a program čestného hosta je připravován v součinnosti s Ministerstvem zahraničních věcí Rumunska, Rumunským kulturním institutem v Praze a Ministerstvem kultury Rumunska. Samozřejmostí je i spolupráce s předními vědci a překladateli z České republiky specializovanými na dané jazykové, historické a kulturních oblasti. Vedle programu zaměřeného na rumunskou a černomořskou literaturu přivítá veletrh vystavovatele, spisovatele a odborné návštěvníky z řady zemí celého světa. Do přípravy mezinárodního programu jsou zapojena i Evropská centra literatury a organizace sdružené pod názvem Literatura bez hranic, dále Evropská unie národních kulturních center v Evropě (v rámci projektu “Noc literatury”), Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum a Švýcarská konfederace (v rámci projektu "Das Buch"), zahraniční kulturní mise a velvyslanectví v České republice. Spisovatelé a další odborníci ze zahraničí a České republiky se objeví na různých diskusních fórech a autorských čteních. Svět knihy Praha rovněž podporuje aktivity českých i zahraničních překladatelů, nakladatelů a dalších osobností světové literatury a jejich prezentaci v celostátním kontextu.

Hlavní téma veletrhu v roce 2012 bude Komiks. Budou připraveny výstavy, pořádány semináře a setkání s autory tohoto literárního žánru, který se v současné době těší velkému zájmu především mladší generace.

Veletrh Svět knihy Praha je rovněž velmi populární mezi širokou čtenářskou veřejností –pravidelná návštěvnost se pohybuje kolem 40 000. Pořadatelé nabízejí v rámci literárního festivalu celou řadu pořadů - odborných seminářů a konferencí, ale i setkání se spisovateli a autorská čtení, prezentace nakladatelských domů, oceňování edičních a tvůrčích počinů. Součástí doprovodného programu jsou i filmová a divadelní přehlídka Svět knihy ve filmu a Svět knihy na jevišti, kde se prezentují díla inspirovaná literárními předlohami. Program čtvrtým rokem také představí v projektuVaříme s knihou praktické ukázky ze zajímavých knih o vaření. Každoročně je na veletrhu udílena řada nejrůznějších cen. V letošním roce byla poprvé předána nová literární cena vyhlášená pořadateli veletrhu - Cena Jiřího Theinera, která je určená zahraniční osobnosti či instituci, jež svým počinem nebo dlouhodobým snažením významně přispívá k šíření a propagaci české literatury mimo Českou republiku. V roce 2011 se jejím laureátem stal polský bohemista, překladatel a novinář Andrzej Jagodziňski, v současné době je možné zasílat nominace pro příští ročník.Přidej komentář