22. ročník festivalu Zlatý voči není z formy, ale ve formě deformace
Zlatý voči mají poprvé za svou existenci téma. Filmy teoretiků, které jsou promítány v hlavní částí filmového programu – soutěž krátkometrážních snímků, jsou pokřivené jejich znalostí filmové teorie. Právě proto je historicky prvním tématem festivalu DEFORMACE, jež neničí, ale posunuje pohled do nové pozice. Zlatý voči nejsou z formy, ale ve formě deformace, a tak se pokusí nabídnout nezvyklý pohled na filmové médium. V průběhu dvou dní – 18. a 19. května, budou představeny snímky studentů filmové teorie jak z České republiky a Slovenska, tak i ze zahraničních univerzit z Francie, Lotyšska, Turecka a dalších. O vítězných snímcích rozhodne rozhoduje odborná porota, v níž zasedají zástupci z oblasti filmové kritiky, teorie a praxe, i z řad studentů. V letošním roce bude jeden z členů poroty teoretik výtvarného umění doc. Mgr. Karel Císař, momentálně působící na VŠUP. Pásma krátkometrážních filmů budou doplněna panelovými diskuzemi s odborníky z filmové teorie a praxe. Ve večerních hodinách se návštěvníci mohou těšit na hudební koncerty a doprovodný program. 22. ročník se uskuteční ve studentském klubu Celetná přímo v centru Prahy.
Deformace vočí
„Film je obecne vnímaný, ako deformácia reality. O to viac je to vidieť na snímkoch, ktoré diváci na našom festivale môžu vidieť. Tieto sú vyberané na základe neobvyklého prístupu filmových teoretikov k filmovému médiu. Ich deformáciu filmom. Tá sa prejavuje deformáciou obsahovej aj vizuálnej stránky, deformáciou recepcie, deformáciou filmovej suroviny a vôbec deformáciou v tom najširšom zmysle slova“ říká Anna Zatkalíková, vedoucí produkce festivalu. Letošní téma – deformace – se promítne i do vizuální stránky festivalu, kterou navrhl Václav Koubek mladší. Oko – na punčoše či volské oko – se objevuje jako produkt deformace původního materiálu. Voko se stalo stoupou nadužíváním daného objektu, podobně jako jsou oka filmovědců deformována filmovou teorií. Posun z formy do formy deformace však není konec, ale posun k vidění z nové perspektivy.
Soutěž krátkých filmů
Deformace vrací pohled diváka zpět na produkt samotný. Neumožňuje vtažení dovnitř díla, nutí ho zachovat si kritický odstup. Přesně pro takového diváka vznikají filmy studentů teorie audiovize. Zlatý voči jsou jediným festivalem na světě, který nabízí studentům filmové teorie prostor pro prezentaci svých snímků široké veřejnosti. Filmy mohou získat ceny v kategoriích Zlatý voči, Objektiv Chrise Markera, Poškrábaný brejle Kurta Krena, Percepční voko publika. O udělení cen v těchto kategoriích rozhoduje odborná porota, v níž již tradičně zasedají zástupci z oblasti filmové kritiky, teorie a praxe, i z řad studentů. V letošním roce bude jeden z porotců doc. Mgr. Karel Císař, teoretik výtvarného umění, který působí jako pedagog na VŠUP. Karel Císař vystudoval filosofii na Karlově univerzitě, Ženevské univerzitě a je autorem několika známých publikací o interpretaci současného a moderního umění.
Zlatý voči se přesunuly do centra
Mezinárodní filmový festival studentů teorie audiovize Zlatý voči se vrací na akademickou půdu. Program festivalu se v letošním roce odehraje přímo v prostorách Univerzity Karlovy v centru Prahy. “Studentský klub v Celetné disponuje skvělým členitým prostředím, které zabezpečuje komfortní sezení po dobu promítání i diskuzí. Prostor se zároveň večer změní v taneční parket, kde si diváci užijí koncerty a vystoupení DJ´s. Kromě toho je klub univerzitní, a tak festival zůstane víc v kontaktu se studenty, avšak přitom zůstane zajištěno příjemné a útulné místo přímo v centru.” shrnuje Dorota Vašíčková, jedna z hlavních vedoucích festivalu.
Festival Zlatý voči se koná 18. a 19. května 2017 ve studentském klubu Celetná.
Akci pořádají studenti Katedry filmových studií Univerzity Karlovy.
Vstupné je dobrovolné.
Více informací naleznete na: www.zlatyvoci.cz, www.facebok.com/zlatyvoci
Tagy: festival
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS