Magazín kulturního dění v Praze a okolí

6. ročník Amerického jara představí mimo jiné mladé zahraniční virtuózy

new England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra
15.04.2011 23:42 | 17. dubna – 18. června 2011


Hudební část letošního, už šestého - ročníku bude zahájena 3. května 2011 slavnostním koncertem ve Španělském sále na Pražském hradě, na němž zahraje Hudba Hradní stráže a Policie České republiky a zazpívá kanadsko-americká sólistka (koloraturní soprán) Melanie Gall. Zpěvačka bude mít ještě další dva recitály, v Praze a v lázních Teplice nad Bečvou, s doprovodem klavíristky Alice Fiedlerové.


Klavírista Stephen Beus, nositel prestižní ceny Max I Allen Classical Fellow, vystoupí mezi 19. a 26. květnem 2011 na pěti koncertech, a to v Praze, Pardubicích, Táboře, Písku a Hranicích na Moravě.


Varhanice Joan DeVee Dixon zahraje poprvé v Pardubicích, 24. května 2011, s českým varhaníkem Přemyslem Kšicou. Oba umělci budou mít společný koncert také v kostele Panny Marie Sněžné v Praze. Od 27. května do 13. června vystoupí Joan DeVee Dixon, sama nebo s klavíristkou Alicí Fiedlerovou, v Zábřehu, Zlonicích, Brně, Miroslavi, Vsetíně, Nosislavi a v Předkláštěří u Tišnova.


Dva recitály budou mít violoncellistka Natasha Farny a klavíristka Jitka Fowler Fraňková: v úterý 31. května 2011 v Českých Budějovicích a následující úterý, 7. června, v Praze.


Sopranistka Lynn Eustis a tenor Brian Nedvin vystoupí ve dnech 4. až 13. června 2011 v sedmi recitálech – za doprovodu klavíristky Alice Fiedlerové nebo kytaristy Tomáše Hanzlíčka. První čtyři recitály se uskuteční v Jablonném v Podještědí, Pňově-Předhradí u Poděbrad, Písku a Praze, další tři v Brně, kde budou součástí oslav 20. výročí družby mezi městy Brno a Dallas.


Violoncellistka Nathalia Khoma a klavírista Volodymyr Vynnytsky zahrají ve dnech 13. až 18. června 2011 na pěti koncertech – v Prostějově, Nelahozevsi, Uničově, Bludově a Javorníku.


Součástí Amerického jara budou i tři koncerty pořádané agenturou The Prague Concert Co. Dne 16. června 2011 vystoupí v Rudolfinu 100členný orchestr hráčů ve věku 12 až 18 let, New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra, pod taktovkou Benjamina Zandera a s 15tiletým klavírním virtuózem Georgem Li. V Táboře 16. června a v Rudolfinu 17. června 2011 pak vystoupí 75tičlenný studentský orchestr Denver Young Artists Orchestra, pod taktovkou Jurgena de Lemos.


Přednášková část festivalu začne 17. dubna 2011 vystoupením Jiřiny Rybáčkové v Pňově-Předhradí u Poděbrad – na téma „Čeští krajané v USA“. V úterý 26. dubna promluví Jiřina Šiklová v centru Remedium – o „Celoživotním vzdělávání“. V rámci Amerického jara se 9. června 2011 uskuteční slavnostní návštěva velvyslance Normana L. Eisena v Olomouci. Dvě přednášky proběhnou na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích: 17. června přednese David Gainer, kulturní atašé velvyslanectví USA, úvahu na téma „Občanská společnost“ a 18. června bude mít Jiřina Rybáčková prezentaci na téma „Migrace, emigrace, exil, vyhoštění“. Poslední přednáška proběhne 31. května 2011 v Klatovech, kde promluví Jan Švejnar o „České ekonomice v globálním kontextu.“Přidej komentář