Magazín kulturního dění v Praze a okolí

AntropoFEST v divadle Dobeška

Antropofest
Antropofest - Creation and chanting of Lik Yaat
23.01.2013 09:14 | redakce ZaKulturou.cz

Mezinárodní filmový festival Antropofest přináší do Prahy již počtvrté unikátní snímky s antropologickou tematikou. Během tří festivalových dní (pátek 25., sobota 26. a neděle 27. ledna 2013) bude promítnuto celkem 20 filmů natočených v různých částech světa, například v Rumunsku, Peru, Etiopii, Baskicku, Kamerunu, Číně, na Bahamách ve Velké Británii, ale i v České republice.

Filmy, některé z nich ověnčené festivalovými cenami, jiné čekající na svoji světovou premiéru, budou doprovázeny odbornými diskuzemi s českými i zahraničními autory a odborníky. „I letos je tématem festivalu Člověk – ať už jde o Sapery - muže oddané elegantnímu oblékání, kteří pocházející z Konga a žijí v Paříži anebo o život transsexuálů v brazilském Sao Paulu,“ říká ředitelka Antropofestu Štěpánka Plachá.

Festival zahájí snímek z afrického Kamerunu „The Nightmare of Belief“ o tradici čarodějnictví v této zemi z pohledu autora, který se zde narodil a vyrostl. Páteční program pokračuje filmem „It is better in Bahamas“ mapujícím těžkosti, s nimiž se na Bahamách potýkají přistěhovalci z Afriky. Projekci završí debata s autorem snímku Andrew Turleyem. O svém filmu „Krev a pýcha“, který natáčel ve Španělsku a podrobně v něm sleduje fenomén koridy, bude vyprávět režisér Pavel Kotrla.

Druhý festivalový den zahájí panelová diskuse na téma filmování v antropologii. Společně se zahraničními odborníky budeme řešit otázku, co je to etnografický film, čím se liší od dokumentárního filmu na jedné straně a prostého videozáznamu z výzkumu na straně druhé.

Kromě snímků profesionálních autorů představí letošní ročník festivalu i tvorbu studentů českých univerzit. Sobotní program patří také francouzskému snímku „The Yasyas de´L elegance“ pojednávajícímu o přistěhovalcích z Konga, kteří se zhlédli v pařížské módě. O filmu pohovoří jeho autorka Maria José Pavlovic. Na závěr sobotního večera diváky čeká film z produkce dálnovýchodní antropologie – svůj snímek „Creation and Chanting of Lik Yaat“ osobně představí japonský antropolog Ito Satoru.

Novinkou letošního ročníku je nedělní program. Díky spolupráci se Studiem vizuální etnografie na Západočeské univerzitě v Plzni festival fanouškům antropologického filmu nabídne praktický workshop, kde švédský antropolog Johannes Sjoberg přiblíží práci s metodou ethnofiction. Vedle svého proslulého filmu Transfiction o transsexuálech v Sao Paulu promítne ve světové premiéře i svůj nový film Drama Queens, který ukazuje vztah mezi dramatickou tvorbou a antropologickým výzkumem.

Festival Antropofest je organizován stejnojmenným občanským sdružením, založeným v květnu 2010. Antropofest, o. s. sdružuje lidi, kteří nacházejí společný zájem v sociální antropologii, konkrétně v jednom z výzkumných nástrojů tohoto oboru – antropologickém filmu.


Divadlo Dobeška (Jasná I. 6, Praha 4),
pátek 25.1. od 18:00 do 23:00
sobota 26.1. od 11:00 do 22:00
neděle 27.1. od 11:00 do 15:00

Více informací a podrobný program najdete na www.antropofest.cz, nebo na www.divadlodobeska.cz.


Tagy: Divadlo Dobeška, festival, film, filmový festival


Přidej komentář