Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Benefiční večer projektu Lidé ve stínu

plakat lide ve stinu
Plakát Lidé ve stínu /zdroj: undermusic-production.cz
29.11.2011 10:39 |

Občanské sdružení Undermusic Production, o.s. připravuje na polovinu prosince první benefiční večer věnovaný projektu Lidé ve stínu, který se snaží mapovat osudy postižených umělců. Akce proběhne v klubovně 2. patro a doprovázena bude celou řadou vystoupení a zejména premiérovou projekcí prvního ze série dokumentů – tentokrát o Máriovi Bihárim.

 

 

BENEFIČNÍ VEČER, PREMIÉRA DOKUMENTU: 13. 12. Od 19:00 v Klubu 2. patro

 

Vystupující: Mário Bihári, Bejlí, Poletíme?, Zrní

 

Partneři projektu:           LIVE TELECOM a.s./ hlavní partner
Agentura 7, s.r.o. / partner
Rádio 1 / mediální partner
Underground production o.s./ partner

Vstupné: dobrovolné

 

O projektu Lidé ve stínu

Filmový projekt Lidé ve stínu je základním projektem nezávislého sdružení filmařů Undermusic Production, o.s. Prvním umělcem, který má takto šanci vystoupit ze stínu současného kulturního dění, je hudebník Mario Bihári. Slepý zpěvák, akordeonista a klavírista romského původu byl členem kapely Koa, jež doprovázela zpěvačku Zuzanu Navarovou. Skupina krátce po její smrti zanikla.

Dokument o Mario Bihárim bude slavnostně uveden v rámci benefičního večera 13. prosince 2011 v klubovně 2. patro v Dlouhé ulici v Praze.

Projekt velice oslovil zpěvačku Martu Kubišovou, která se mu rozhodla poskytnout záštitu. Co ji k tomu vedlo? „Nad projektem o.s. Lidé ve stínu ráda přebírám záštitu, protože se mi projekt velice zamlouvá a jsem přesvědčená, že obohatí současnou uměleckou scénu a mediálně podpoří dosud veřejnosti utajené životní příběhy a díla kolegů žijících mezi námi, avšak zatím ´ve stínu´,“ vyjádřila se populární zpěvačka.

 

Program večera

Rádi bychom vás pozvali na večer, kde bude slavnostně uvedena premiéra dokumentu o slepém romském hudebníkovi Mário Bihárim. Výtěžek z celé akce bude využit pro natáčení druhého dokumentu, jehož hlavními představitelkami se stanou zrakově postižené zpěvačky vystupující pod názvem trio Makabara. Jejich umění již ocenila dokonce i hudební kritika v zámoří, na vydání prvního alba Makabary se však ještě čeká.

Po hudební stránce se dočkáme vystoupení Mária Bihári nejprve v samostatném recitálu, následně i společně s kapelou Bejlí. Projekt přijede z Brna podpořit  skupina Poletíme?. Hudební část večera doplní kladenská skupina Zrní.

Své obrazy a další díla zde představí v rámci prodejní výstavy také výtvarnice a ilustrátorka Lucie Mrhálková a její přátelé. Výtěžek z prodaných obrazů bude též věnován na výrobu dokumentu.

Mário Bihári

Mário Bihári je slovenský zpěvák rómského původu, akordeonista a klavírista. Od osmi let je slepý. Dva roky chodil na základní školu v Bratislavě a šest let na základní školu pro nevidomé v Levoči.

V 7 letech začal hrál na klavír a v deseti na akordeon. V roce 1998 maturoval s vyznamenáním na konzervatoři Jana Deyla a dva roky poté ji dokončil. V roce 1998 se stal členem hudební skupiny Koa, která doprovázela autorskou a interpretační dvojici Zuzana Navarová – Iván Gutiérrez. Vznikla alba Skleněná vrba (1999) a koncertní Zelené album (2000). Po odchodu Ivána Gutiérreze začíná Mário Bihári také zpívat a skládat vlastní písně. Svou tvorbou a zpěvem výrazně poznamenal album Zuzany Navarové Barvy všecky (2001). Po smrti zpěvačky v prosinci 2004 se Mário Bihári stal hlavním autorem skupiny Koa. Po ukončení činnosti skupiny Koa zakládá a stává se frontmanem skupiny Bachtale Apsa.

Tvorba Mária Biháriho je skloubením romské lidové muziky a jeho soudobé písničkářské tvorby. Během jeho koncertů zní autorské staré i nové skladby, z nichž některé již téměř zlidověly a v neposlední řadě tradiční romské čardáše. Výsledkem je náladově pestrá hudební paleta, která vychází z tradice koncertů se Zuzanou Navarovou. K hudebním aktivitám Mária Biháriho patří také skládání scénické hudby pro nejrůznější divadelní představení. Příležitostně se zúčastňuje charitativních akcí a pomáhá neziskovým organizacím, které se věnují práci s dětmi.

O pořadateli

Undermusic Production je profesním sdružením filmařů, jehož cílem je podpořit alternativní kulturu a především tu její část, která žije v pozadí, stínu současného kulturního dění, umělce s handicapem.

Undermusic Production, o.s. vzniklo v červnu roku 2011. Protože sdružuje profesionální filmaře, kteří se na poli alternativní kultury pohybují celý život, rozhodli se podpořit handicapované umělce natáčením dokumentů o jejich životě. Undermusic Production však v rámci projektu Lidé ve stínu může pomoci i po praktické stránce – nahráním alba, vytvořením hudebních klipů či záznamů z koncertů. Sdružení se nezaměřuje výhradně na hudební oblast, díky své činnosti může podpořit i malíře, skláře, grafiky či keramiky.Přidej komentář