Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Cestovatelské odpoledne aneb 3. ročník maratonu cestovatelských přednášek

Cestovatelské odpoledne
Cestovatelské odpoledne
14.04.2014 23:56 | redakce ZaKulturou.cz

Panensky krásné arktické ostrovy a veškeré severské památky UNESCO v jednom odpoledni? Žádný problém! Skandinávský dům ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a CK Periscope pořádá pro milovníky severské přírody, památek a cestování třetí ročník oblíbeného Cestovatelského odpoledne, které se uskuteční v sobotu 19. dubna 2014 od 14 do 19 hodin v Městské knihovně v Praze.


Maraton cestovatelských přednášek bude rozdělen do dvou tematických bloků. V prvním bloku nazvaném Arktický Sever se s jachtařem Ivem Půrem poplavíme na sever z Tromsø k Nordkappu, poté podél souostroví Lofoty a Vesterály. Následně se s Petrem Burianem vydáme do Grónska a na závěr nás čeká souostroví Špicberky, kde nás přírodovědec Jan Bendl z arktické expedice Jihočeské univerzity provede polární krajinou obydlenou ledními medvědy. Druhý blok přednášek nabídne pestrou mozaiku kratších přednášek věnovaných severským kulturním i přírodním památkám UNESCO.


Vstupné na 1 blok: 50 Kč

 
Podrobný program

 
I. blok Arktický Sever

14:00–16:40

Na plachetnici severním Norskem

Jaká je plavba na plachetnici za polárním kruhem? Z Tromsø kolem oficiálně nejsevernějšího bodu evropského kontinentu, Nordkappu, přes zátoky Sørøyi a souostroví Lofoty zpět do Tromsø. Chladným mořem, skrytými fjordy, cestováním a životem na lodi v norských vodách nás provede jachtař Ivo Půr.

 

Grónsko

Vzhůru do magického, majestátním ledovcem pokrytého Grónska! Čekají nás fotografie z osady Kangerlussuaq a jejího okolí a také se vydáme do nejnavštěvovanějšího místa západní části ostrova, města Ilulissat. Zde se nám naskytne podívaná na odlamující se kry z ledovce, které proplouvají přímo v zálivu u města. Přednáší Petr Burian z CK Periscope.

Špicberky

Vydejte se se skupinou vědců z Jihočeské univerzity po stopách ledních medvědů a poznejte krásy souostroví Svalbard. Těšit se můžete na panenskou přírodu země nezacházejícího slunce a vyprávění o životě v polární oblasti, ale i na rady, jak se zachovat při setkání s ledním medvědem. Přednáší Jan Bendl, člen arktické expedice.

II. blok Severské památky UNESCO

17:00–19:00

Druhá část Cestovatelského odpoledne nabídne pestrou mozaiku kratších přednášek věnovaných severským kulturním i přírodním památkám zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Postupně se tak podíváme do všech severských zemí, které těmito památkami oplývají – do Švédska, Norska, Finska, Dánska, na Island a do Grónska. Navštívíme například unikátní norské hornické městečko Røros, skalní rytiny v Altě, vikinské obchodní centrum Birka, projdeme kolem finských mohyl Sammallahdenmäki, lodí dojedeme k pevnosti Suomenlinna a seznámíme se s runovými kameny a gotickou cihlovou katedrálou v dánském Roskilde. Přednášejí pracovníci Skandinávského domu.

 

Více informací na http://www.skandinavskydum.cz/cestovatelske-odpoledne-0Tagy: Cestovatelské odpoledne, Skandinávský dům


Přidej komentář