Dubnový veletrh starožitností Antique se vypraví na cestu kolem světa
Již po třicáté páté se otevírají brány prodejního veletrhu starožitností Antique. Veletrh je otevřen pro veřejnost od čtvrtka 23. 4. do neděle 26. 4. na Novoměstské radnici v Praze. Starožitníci si pro něj tentokrát zvolili téma „Se starožitnostmi kolem světa“. Návštěvníci se tak mohou těšit vedle obvyklé plejády starožitností i na předměty, které jsou inspirované romantickými dálkami.
Sběratelům a zájemcům o starožitnosti chtějí odborníci z Asociace starožitníků ČR zprostředkovat více informací o možnostech obchodu se starožitnostmi napříč státy, legislativních podmínkách v různých částech světa a aktuálních trendech.
„Starožitnosti představují komoditu, se kterou se odjakživa obchoduje po celém světě. V rámci dubnového veletrhu chceme veřejnost seznámit s podmínkami, za kterých lze starožitnosti převážet přes hranice, a pravidly, se kterými je třeba při jejich nákupu či prodeji v jednotlivých státech počítat. Vystavovatelé pak návštěvníkům veletrhu představí širokou škálu starožitností, včetně těch, které jsou inspirované voňavými dálkami nebo z nich přímo pocházejí,“ uvedl Jan Neumann, prezident Asociace starožitníků ČR.
Viceprezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková připomíná, že každý kontinent a každá země má své národní starožitnosti: Italové se pyšní nádhernou fajánsí, tedy krásně malovanými předměty z keramické hlíny, benátským sklem či krajkami, Francouzi vyváželi do celého světa secesní sklo, empírové rokokové hodiny či malovaný porcelán, Angličané zase jemnou keramiku a stříbrné předměty. „Marko Polo dovážel umělecké předměty z Asie, odkud plynuly hedvábnou stezkou po celá staletí, a třeba Napoleon vyvolal v Evropě masivní zájem o egyptské umění,“ přibližuje cesty starožitností v průběhu staletí Simona Šustková. „Starožitnosti budí touhu, uchovávají si hodnotu a jsou srozumitelné i tam, kde dorozumění brání jazyková bariéra. Proto jejich putování nikdy nekončí,“ doplňuje Šustková.
Veletrh Antique se otevře návštěvníkům ve čtvrtek 23. dubna v 10 hodin a potrvá až do nedělního odpoledne. Hostit ho bude tradičně Novoměstská radnice v Praze. Stejně jako v minulých ročnících budou moci v jeho průběhu návštěvníci využít bezplatnou poradnu na stánku Asociace starožitníků, a kde také získají i informace o studiu na Rudolfinské akademii. Jde o dvouleté rekvalifikační studium pro obor starožitník, které ale stále častěji navštěvují lidé s obecným zájmem o umění a svět starožitností.
Tagy: Antique, Veletrh, veletrh starožitností
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS