Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dubnový veletrh starožitností Antique se vypraví na cestu kolem světa

Veletrh starožitností Antique
Na veletrhu starožitností Antique si přijdou na své odborníci i laikové.
02.04.2015 17:57 | redakce ZaKulturou.cz

Již po třicáté páté se otevírají brány prodejního veletrhu starožitností  Antique. Veletrh je otevřen pro veřejnost od čtvrtka 23. 4. do neděle 26. 4. na Novoměstské radnici v Praze. Starožitníci si pro něj tentokrát zvolili téma „Se starožitnostmi kolem světa“. Návštěvníci se tak mohou těšit vedle obvyklé plejády starožitností i na předměty, které jsou inspirované romantickými dálkami.

Sběratelům a zájemcům o starožitnosti chtějí odborníci z Asociace starožitníků ČR zprostředkovat více informací o možnostech obchodu se starožitnostmi napříč státy, legislativních podmínkách v různých částech světa a aktuálních trendech.

 „Starožitnosti představují komoditu, se kterou se odjakživa obchoduje po celém světě. V rámci dubnového veletrhu chceme veřejnost seznámit s podmínkami, za kterých lze starožitnosti převážet přes hranice, a pravidly, se kterými je třeba při jejich nákupu či prodeji v jednotlivých státech počítat. Vystavovatelé pak návštěvníkům veletrhu představí širokou škálu starožitností, včetně těch, které jsou inspirované voňavými dálkami nebo z nich přímo pocházejí,“ uvedl Jan Neumann, prezident Asociace starožitníků ČR.

Viceprezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková připomíná, že každý kontinent a každá země má své národní starožitnosti: Italové se pyšní nádhernou fajánsí, tedy krásně malovanými předměty z keramické hlíny, benátským sklem či krajkami, Francouzi vyváželi do celého světa secesní sklo, empírové rokokové hodiny či malovaný porcelán, Angličané zase jemnou keramiku a stříbrné předměty. „Marko Polo dovážel umělecké předměty z Asie, odkud plynuly hedvábnou stezkou po celá staletí, a třeba Napoleon vyvolal v Evropě masivní zájem o egyptské umění,“ přibližuje cesty starožitností v průběhu staletí Simona Šustková. „Starožitnosti budí touhu, uchovávají si hodnotu a jsou srozumitelné i tam, kde dorozumění brání jazyková bariéra. Proto jejich putování nikdy nekončí,“ doplňuje Šustková.     

Veletrh Antique se otevře návštěvníkům ve čtvrtek 23. dubna v 10 hodin a potrvá až do nedělního odpoledne. Hostit ho bude tradičně Novoměstská radnice v Praze. Stejně jako v minulých ročnících budou moci v jeho průběhu návštěvníci využít bezplatnou poradnu na stánku Asociace starožitníků, a kde také získají i informace o studiu na Rudolfinské akademii. Jde o dvouleté rekvalifikační studium pro obor starožitník, které ale stále častěji navštěvují lidé s obecným zájmem o umění a svět starožitností.


Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique
Veletrh starožitností Antique


Tagy: Antique, Veletrh, veletrh starožitností


Přidej komentář