Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival Dny Severu rozezní hlasy menšin

Festival Dny Severu
Festival Dny Severu
29.10.2015 00:18 | redakce ZaKulturou.cz

Skandinávský dům pořádá ve spolupráci s partnery 6. ročník úspěšného festivalu Dny Severu, který proběhne od 18. do 27. listopadu 2015. Letošním tématem jsou Hlasy menšin. „Chceme přiblížit nejrůznější podoby menšin a minoritních hlasů v severských zemích a s návštěvníky i hosty Dnů Severu se společně zamyslet, jak bychom se mohli severským přístupem inspirovat u nás,“ říká předseda Skandinávského domu Michal Švec.

Hosty festivalu Dny Severu budou norský spisovatel Tore Renberg, autor knih Muž, který miloval Yngveho, a Tak zítra a finsko-švédská spisovatelka a novinářka Johanna Holmströmová, která napsala román Asfaltoví andělé. S oběma autory se bude konat tradiční, oblíbená beseda a také autogramiáda. Dny Severu dále nabídnou dvě navýsost aktuální debaty se zajímavými hosty, a to debatu o životě Seveřanů v Česku a Čechů na Severu a diskuzi o severském feminismu v kultuře.

Hlasy menšin zazní i na filmovém plátně v kině Evald: na programu je dokument Statečná srdce o norské politicky angažované mládeži a pozadí Breivikova masakru v roce 2011, podle skutečných událostí natočené dánské drama Experiment o násilné převýchově grónských dětí v 50. letech v Dánsku, finskou tragikomedii Trochu úcty, které ztvárňuje integraci mentálně postižených do běžného života, a islandský snímek Africa United, vtipný sportovní dokument o islandském fotbalovém týmu s africkými hráči.

Program naleznete níže a také na www.skandinavskydum.cz/2015/dny-severu-2015.

PROGRAM DNŮ SEVERU 2015

DEBATA: Role feminismu v severské kultuře

Středa 18. 11. 19:00,  Studentský klub Celetná (Celetná 19, Praha 1)

Hosty debaty jsou redaktorka týdeníku Respekt Silvie Lauder, ředitelka organizace Fórum 50% Jana Smiggels Kavková a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Lucia Zachariášová. Debatu uvede velvyslankyně Švédska Annika Jaganderová. Vstupné dobrovolné.

 

DEBATA: Češi na Severu, Seveřané v Česku

Pondělí 23. 11. 19:00, Studentský klub Celetná (Celetná 19, Praha 1)

Na to, jak se žije Seveřanům v Česku a Čechům na Severu, odpoví norský novinář Terje Englund, finskošvédská umělkyně Susanne Kass, švédský chemik Aron Leonhardt a inženýr Ivan Jonáš, který v r. 1971 emigroval do Švédska. Moderuje Ema Stašová ze Skandinávského domu. Vstupné dobrovolné.

 

AUTOGRAMIÁDA SPISOVATELŮ: Tore Renberg, Johana Holmströmová

Středa 25. 11. 17:00, Knihkupectví Kosmas (Sokolovská 17, Praha 3)

Autogramiádě bude předcházet krátká beseda.

 

BESEDA SE SPISOVATELI: Tore Renberg, Johana Holmströmová

Čtvrtek 26. 11. 19:00, Studio Paměť (Soukenická 29, Praha 1)

Beseda se spisovateli Torem Renbergem (Norsko) a Johannou Holmströmovou (švédské Finsko). Řeč bude o dílech přeložených do češtiny: od Renberga jde o vtipný román o objevování homosexuální identity Muž, který miloval Yngveho, a napínavou knihu Tak zítra, od Holmströmové vyšel česky román o přistěhovalcích v Helsinkách Asfaltoví andělé. Besedu moderuje překladatelka Kateřina Krištůfková. Tlumočeno do češtiny. Vstup volný.

 

PROJEKCE: Filmy o menšinách

Kino Evald (Národní 28, Praha 1). Vstupné: 110 Kč.

Čtvrtek 19. 11. 19:00 Africa United (Island, 2005)

Sportovní dokument o islandském fotbalovém týmu s africkými hráči.

Pátek 20. 11. 19:00 Experiment (Dánsko, 2010)

Drama o převýchově grónských dětí v 50. letech dle skutečné události.

Úterý 24. 11. 19:00 Statečná srdce (Norsko, 2012)

Dokument o politicky angažované mládeži a pozadí Breivikova masakru.

Pátek 27. 11. 19:00 Zasloužím si respekt (Finsko, 2010)

Tragikomedie o integraci mentálně postižených do běžného života.Tagy: Dny Severu, festival


Přidej komentář