Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival Letní Letná letos s hvězdami ze Švédska a Francie

letni letna 2011
Letní Letná 2011
10.08.2011 22:33 | Již poosmé se na konci srpna na tradičním místě mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou v Letenských sadech rozprostře městečko, které ožije v šapitó i ve venkovních prostorách novým cirkusem, pohybovým divadlem, dětskými představeními, cirkusovými workshopy a výtvarnými dílnami. Od 21. srpna do 4. září se v rámci čtrnáctidenního maratónu představí zahraniční hvězdy nového cirkusu a přední tuzemské soubory.

Švédský Cirkus Cirkör, nejlepší skandinávský soubor nového cirkusu, přiveze do Prahy své nejnovější představení Wear it like a crown. „Šest špičkových herců a artistů na otáčejícím se jevišti zavede diváky do světa iluzí a fantazie, kde není nic nemožné - akrobacie, stínohra, mistrovské házení noži nebo žonglování vším možným včetně běžících motorových pil a ping pongových míčků…,“ líčí Jiří Turek, ředitel festivalu. Představení od premiéry v roce 2010 nadchlo švédské diváky i kritiky. Jedny z největších tamějších novin Dagens Nyheter například napsaly: „Wear it like a crown spojuje humor a smyslnost, prvotřídní cirkus, který udivuje diváky, a filmové sekvence, za které by se nemusel stydět ani francouzský režisér Jean-Pierre Jeunet. Herci ukazují, že cirkus a magie se skrývá ve všem – od plastových tašek a pump po řetězovou pilu a ping pongové míčky. Je to představení, ze kterého dostanete závrať, ze kterého budete odcházet otřeseni i šťastní…“ Cirkus Cirkör uvede představení celkem dvanáctkrát.

Švédský Cirkus Cirkör a jejich Wear it like a crown:


Francouzský soubor Compagnie XY, který u nás bude hostovat vůbec poprvé, uvede představení Le Grand C, ve kterém sedmnáct mladých akrobatů vytváří podívanou plnou udivující akrobacie na zemi i ve vzduchu, kde ale nechybí poezie, city nebo humor. „Ať už jsou to skoky, pády, přemety, lidské pyramidy, bude se vám tajit dech. Představení pro všechny diváky, kteří mají rádi riziko a odvahu,“ tvrdí Jiří Turek. Představení sklidilo úspěch na mnoha zahraničních festivalech, deník The Guardian o něm například napsal: „...díky tomuto představení se vám bude chtít létat…“ a The Times hodnotil výkon herců takto: „...akrobaté, u nichž se snoubí neuvěřitelná síla a pohybové schopnosti s půvabem a lidskostí…“. Soubor Compagnie XY vznikl v roce 2005 z iniciativy Abdela Senhadje a Mahmouda Louertani a díky jejich práci se studenty cirkusové školy. Od té doby vystoupili v patnácti zemích celého světa a vytvořili několik úspěšných představení O velkolepou podívanou na úvod, která bude navíc přístupná zdarma, se postará francouzský soubor Compagnie Malabar, kteří si mnozí pamatují díky obrovské kudlance, která kráčela před pěti lety centrem Prahy. 21. srpna od 21 hodin na Letní Letné letos soubor uvede představení Les Aquarêves, ve kterém ve snové atmosféře bude parkem plout velký měsíční koráb. Vše, na co se podívá jeho posádka, se magicky změní – z parku se stane zátoka v ráji, z náměstí ostrov pokladů…. Jeho cestu zakončí podívaná plná vzdušné i pozemní akrobacie, pyrotechnických efektů, světel a žonglování.


Soubor La Compagnie des pieds percht, který tvoří dvě švýcarské novocirkusové umělkyně Stéphanie N'Duhirahe a Morgane Widmer, představí divákům na Letní Letné závěsnou akrobacii na laně, jednu z disciplín nového cirkusu, která v České republice doposud není příliš známá. V představení Foutaise, které mělo premiéru letos v klubu Mlejn, hrají hlavní „roli“ dvě lana a dvě ženy, které je splétají a rozplétají. Zavěšeny, propleteny, svázány, vytvářejí svým tempem příběh, spletitou cestu, kterou kráčejí za svým cílem.


Z českých souborů, které uvedou celovečerní představení, se návštěvníci mohou těšit například na Cirkus Mlejn, VOSTO5, Spitfire Company, Annu Polívkovou, Teátr Víti Marčíka, Bilbo Compagnie, Sacra Circus nebo Circus LeGrando. Letní Letná letos také nabídne 24. srpna premiéru nového představení tanečnice a performerky Aleny Dittrichové a Studia DAMÚZA nazvané Ate Madrugada / Až do svítání, česko-portugalského tanečně-divadelního projektu s prvky nového cirkusu. Představení je lehce inspirované právě Portugalskem, portugalskou krajinou, tradiční rodinnou hierarchií a současným portugalským životním stylem. Speciální Komediantský večer si pro Letní Letnou připravili na 25. srpna Víťa Marčík, Vojta Vrtek, Zdeněk Vlček a Kristýna Vlčková – přátelé, kteří se po celý rok míjejí na různých slavnostech a na Letní Letné konečně vystoupí spolu na jednom pódiu. Divadlo ANPU uvede pro dospělé Zapovězenou komnatu, jejíž předlohou se stala francouzská pohádka O Modrovousovi, kterou spisovatelka Angela Carter přepsala a divadlo ANPU rozehrálo v duchu magického realismu. Důraz je kladen na výtvarnou a hudební stránku, expresivní pasáže a nové nápady. Hrají: Kateřina Hrachovcová-Herčíková, Petr Stach, Ondřej Černý a další. Představení R.I.P. souboru ProjectWINGS zavede diváky do světa tance a stepu, kde se kromě stálých členů představí také hosté: Petra Hřebíčková, členka souboru Švandova divadla a nositelka ceny Thálie, Kateřina Fialová, čtrnáctiletá mistryně Evropy a světa ve stepu a také šestičlenná kapela pod vedením Ondřeje Brzobohatého. V sobotu 27. srpna se Letní Letná otevře všem zájemcům, kteří chtějí předvést veřejnosti své umění vycházející z nového cirkusu. Tzv. open stage je přístupná divákům zdarma.

Tradiční součástí Letní Letné, která letos nebude chybět, jsou dětská představení uváděná až 5x denně. Teátr Víti Marčíka, Vojta Vrtek, Václav Strasser, divadlo ANPU, Bilbo Compagnie, Buchty a loutky, Cirkus Sacra, divadla Kulich a Romaneto… to je jen pár jmen, která potěší malé a velké diváky.

Již podruhé se také rozběhne Letní Letňák – letní festivalová škola pro děti od 6 do 15 let, která proběhne v době festivalu každý den od 7:30 do 17:00 hodin. Děti si vyzkouší například žonglování, jízdu na jednokolce, výrobu loutek a masek, malování, divadlo či chůzi na laně. Kdo se účastní více jak sedm dní, bude zapojen do společné přípravy dětského divadelního představení s prvky cirkusu, které se odehraje v závěru festivalu veřejnosti. Školu povede divadelnice a herečka Bela Schenková se svým divadelním šapitó a divadlem ANPU. Letní Letňák má omezenou kapacitu, zbývají poslední volná místa. Přihlášky a dotazy: email letnak@letniletna.cz nebo tel. č. +420 722 284 500. V pátek 26. srpna se v rámci Letní Letné také uskuteční mezinárodní fórum o stavu nového cirkusu v Evropě, které ve spolupráci s festivalem pořádá Cirqueon - Centrum pro nový cirkus. Setkání profesionálů nového cirkusu nazvané Cirkforum 2011 se koná u příležitosti pražského setkání členů evropské sítě Circostrada network. Mezi prezentujícími budou například Daniel Gulko (Lacrimae), Kiki Muukkonen (Juggling for arts), Ivan Kralj (Festival Novog Cirkusa) nebo Yohann Floch (Circostrada Network).


Vstupenky na Cirkus Cirkör a Compagnie XY jsou již nyní v předprodeji přes kurýrní službu MESSENGER nebo v síti Ticketpro. Všechna ostatní představení se budou prodávat na místě od 19. srpna. Ceny se pohybují od 70 Kč (dětská představení) přes 200 Kč (česká večerní představení) až po 520 Kč (Cirkus Cirkör, Compagnie XY). Je také možné zakoupit zvýhodněný balíček Cirkus Cirkör a Compagnie XY.

Festival Letní Letná pořádá Společnost Gaspard, o. s., Gasparo s.r.o., za podpory Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR. Generální partner: Pražská plynárenská a. s. Hlavní partner: Lipánek. Za podpory: Metrostav, Veolia, tyčinka Brigit, Francouzský institut v Praze, Švédská ambasáda a další.Více informací a kompletní program naleznete na www.letniletna.cz.


Tagy: Letní Letná


Přidej komentář