Festival nizozemské kultury NethWorks.cz se blíží
14.05.2009 22:04 |
David Vondruška
České premiéry, světoznámí umělci, odvážné projekty, jedinečné zážitky – pouze závdavek toho, co v průběhu dvou týdnů mezi 22. květnem a 5. červnem nabídne festival současné nizozemské kultury NethWorks.cz. Za spolupráce kulturních institucí a renomovaných festivalů, jako jsou například Pražské jaro, Tanec Praha nebo Festival Khamoro či Respect, se v Praze, Brně, Olomouci a dalších městech uskuteční na tři desítky kulturních akcí. Dramaturgie programu sahá od prezentace výtvarného umění, architektury či designu, přes ukázky kinematografie, taneční a divadelní představení až po vystoupení interpretů rozmanitých hudebních žánrů. „Nezapomněli jsme ani na vzdělávací sekci festivalu, která nabídne cyklus přednášek a semináře pro veřejnost,“ dodává Heleen Saaf van der Beek, kulturní rada Velvyslanectví Nizozemského království. Více na www.nethworks.cz.
„Nizozemsko má na poli současné umělecké tvorby mnoho co nabídnout. Naše umění bylo vždy proslulé svou odvahou, provokativností a hravostí, ale má také svou dlouhou a bohatou tradici,“ říká velvyslanec J.E. p. Jan Lucas Inayat van Hoorn z Velvyslanectví Nizozemského království, které je hlavním iniciátorem festivalu. „V rámci festivalu bychom chtěli českému publiku nabídnout komplexní pohled na současnou nizozemskou kulturní scénu.“
Nizozemská hudební scéna je více než rozmanitá, od populárních orchestrů, všudypřítomného sborového umění, přes jazz a alternativní hudbu až po elektroniku. Mezi světově proslulá nizozemská hudební tělesa patří bezesporu Nederlands Blazers Ensemble a proto je příznačné, že to bude právě jejich vystoupení v Rudolfinu v rámci Pražského jara, které již 22. dubna zahájí celý festival NethWorks.cz. Spolu s proslulým virtuosem na violu da gamba Jordi Savallem pozvou posluchače na dobrodružnou výpravu po Středomoří, kde jim představí své originální úpravy historické taneční hudby. Další hudební klasikou v programové nabídce bude Německé Requiem Jahannese Brahmse v podání pěveckého sboru Toonkunstkoor Utrecht a Brněnského filharmonického sboru Beseda brněnská. Ani s celým orchestrem si co do bohatosti zvuku příliš nezadá Duo Baars – Henneman. Tito čelní představitelé nizozemské jazzové a improvizační scény vystoupí společně s americkou formací GAME a doprovodí je i čeští hudebníci Miroslav Posejpal a Alex Švamberk. Příznivci synkopické hudby se budou moci zaposlouchat také do živých rytmů skutečné špičky cikánského kytarového jazzu na koncertech hudebníků z The Rosenberg Trio a mladých talentovaných Basily Boys, kteří vystoupí v rámci Festivalu Khamoro. Nizozemsko-brazilská kapela Zuco 103 pro změnu roztančí Palác Akropolis za zvuků samby kombinované s elektronickou hudbou a skupina Vitobrothers představí svou jedinečnou multimediální show tvořenou kombinací elektro-akustického jazzu a groove music vizuálně doplněnou o dynamické video sekvence a obrazy.
Mezinárodním a univerzálním jazykem tance přijede k pražskému publiku hovořit jedna z předních osobností současného výrazového tance Anouk van Dijk, která 4. a 5. června vystoupí v rámci NethWorks.cz. Na scéně divadla Archa představí se svým souborem anoukvandijk dc jednu ze svých nejúspěšnějších choreografií STAU, jež byla uvedena po celém světě a stále patří mezi ty nejžádanější. Divadlo Archa ve spolupráci s REAL International Arts Services na své scéně uvede i společný projekt slavného českého tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána, velkého tanečního improvizátora Michaela Schumachera, Sabine Kupferberg a Holland Dance Festivalu. Surrealistické taneční divadlo Poslední dotek poprvé (Last Touch First) je inspirováno představením, které Kylián již dříve vytvořil pro svůj soubor Nederlands Dans Theater III. Vizuálně atraktivní dialog moderního tance a výtvarného umění předvede pod hlavičkou Fringe Festivalu soubor BNO Productions s projektem Mo(ve)ment a Mo(ve)ment Meets Musicians. Mladí divadelníci ze souboru Circus Treurdier, držitelé Amsterdam Fringe Award 2008, uvedou Japonskem inspirované představení Plačící třešeň, při němž jsou využity nejrůznější umělecké žánry od muzikálu a grotesky, přes divadlo v maskách až po rap. „Jako festivalové preview bude 18. a 19. května v rámci festivalu Divadelní flora v Olomouci uvedena premiéra představení souboru T.R.A.S.H. T.†Bernadette, kterou soubor nastudoval speciálně pro tuto příležitost,“ doplňuje programový výčet Heleen Saaf van der Beek.
Díky tradiční otevřenosti nizozemské společnosti vůči novým podnětům a věčnému hledání dalších cest uměleckého vyjádření patří současné nizozemské výtvarné umění ke skutečné světové špičce. Neustálé zkoumání nových možností uměleckého procesu spatřuje ve své práci také nizozemský výtvarník René Eicke, jehož dílo bude od června vystaveno v prostorách Galerie Gambit. S jedním z klíčových směrů modernismu se budou moci návštěvníci festivalu NethWorks.cz seznámit prostřednictvím výstavy Umění bez hranic, kterou v Muzeu Kampa představí skupina umělců CoBrA. Projekt The Eventual – Konečné možnosti připravený pro centrum moderního umění FUTURA pak uvede práce deseti umělců, které originálně propojují video, zvuk, skulptury a specifické prostorové instalace. Nová média budou k vidění také na výstavě současné holandské vizuální scény s názvem Veřejná doména: US and THEM, která bude prezentovat práce umělců, kteří se různými způsoby orientují na veřejný prostor. MeetFactory hostí v rámci projektu Artists in Residence mladé talentované nizozemské výtvarnice Anouk Kruithof a Aukje Koks a výsledky jejich tvořivosti budou prezentovány ve zdejší galerii. Výstavní síň Mánes na počátku května zaplnily díla stovky českých a evropských sklářských výtvarníků. Na přehlídce současných tendencí v oblasti studiového skla Connections 2009 – Evropská skleněná plastika reprezentuje Nizozemsko známý amsterdamský sklář Bert van Loo se svou instalací nazvanou Flood.
Výstava Choreografie citů věhlasného nizozemského fotografa Erwina Olafa, která byla jako první slavnostně zahájena 1. dubna v pražské Langhans Galerii. Pro první Olafovu prezentaci v České republice byl zvolen výběr z jeho fotografických prací z let 2004 – 2008, rozšířený o soubor černobílých snímků Blacks (1990). „Olafovy práce jsou řemeslně dokonalé, propracované do nejmenšího detailu a díky tomu vznikají opravdu sugestivní obrazy,“ popisuje Jiří Ptáček, kurátor výstavy. Kromě Erwina Olafa, bude své fotografie pod hlavičkou NethWorks.cz vystavovat i bosenský fotograf a filmař Šahin Šišić, který žije a pracuje v Nizozemí. V rámci Festivalu Khamoro představí kolekci černobílých fotografií E Romenge / Romové, které pořídil během svého pobytu v bývalé Jugoslávii. Festival zaštítí i projekci tří nejnovějších dokumentárních snímků Boba Entropa v kině Aero. Nejen pro malé diváky pak budou určeny další ukázky nizozemské kinematografie v rámci účasti na populárním zlínském Filmovém festivalu pro děti a mládež.
Organizátoři festivalu se výrazně zaměřili také na oblast architektury, která je v Nizozemsku významnou a neoddělitelnou součástí kultury, a také na zdejší mezinárodně proslulý design. Vrcholná díla nizozemského grafického designu uplynulých 100 let ve stylu Art Nouveau, De Stijl, expresionismu, nizozemského konstruktivismu a poválečného racionalismu budou od 5. Června k vidění v Moravské galerii v Brně na výstavě Zlatý věk: vrcholná díla nizozemského grafického designu (1890-1990) / Golden Age: Highlights of Dutch Graphic Design (1890-1990). Naopak průmyslovému designu bude věnován seminář, který se uskuteční na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu. Putovní výstava Horror Vacui zprostředkovává návštěvníkům pohled osmnácti současných předních nizozemských architektonických kanceláří na problematiku zahušťování měst a zástavby starších urbánních celků. Svou českou pouť začala přehlídka 21. dubna v Brně a od 28. května bude k vidění v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Prezentovány jsou projekty od obytných, společenských a kancelářských objektů až po universitní kampusy např. z měst Amsterdam, Maastricht, Rotterdam nebo Utrecht.
Součástí Festivalu NethWorks.cz se stal i projekt Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a renomovaného nizozemského designérského studia Makkink&Bey. Spolupráce a předávání zkušeností jsou hlavním smyslem společného workshopu, jehož výsledky představí studenti VŠUP v rámci Designbloku 2009. Na Fakultě architektury ČVUT pro změnu uvede urbanista Rein Geurtsen se svými hosty cyklus přednášek koncipovaný jako celkový přehled názorů na vývoj a směr urbanismu. V rámci festivalu Khamoro se uskuteční další seminář tentokráte na téma Romská kultura jako součást kultury evropské.
Velvyslanectví Nizozemského království je velmi aktivním propagátorem své národní kultury. Rozptyl aktivit v předchozích letech sahá od klasické hudby (Willem Breuker Collectief na Pražském jaru) přes špičku tanečního světa (NDT II - Nederlands Dans Theater a Jiří Kylián), architekturu (Neutelings and Riedijk, BAR Architects), design (Droog Design, Studio Job a další na přehlídce Designblok) až po experimentální soubory (festival 4+4 dny v pohybu) nebo world music (festivaly Respect a Khamoro).
Festival NethWorks.cz pořádá Velvyslanectví Nizozemského království ve spolupráci s partnerskými organizacemi z České republiky a Nizozemska.
„Nizozemsko má na poli současné umělecké tvorby mnoho co nabídnout. Naše umění bylo vždy proslulé svou odvahou, provokativností a hravostí, ale má také svou dlouhou a bohatou tradici,“ říká velvyslanec J.E. p. Jan Lucas Inayat van Hoorn z Velvyslanectví Nizozemského království, které je hlavním iniciátorem festivalu. „V rámci festivalu bychom chtěli českému publiku nabídnout komplexní pohled na současnou nizozemskou kulturní scénu.“
Nizozemská hudební scéna je více než rozmanitá, od populárních orchestrů, všudypřítomného sborového umění, přes jazz a alternativní hudbu až po elektroniku. Mezi světově proslulá nizozemská hudební tělesa patří bezesporu Nederlands Blazers Ensemble a proto je příznačné, že to bude právě jejich vystoupení v Rudolfinu v rámci Pražského jara, které již 22. dubna zahájí celý festival NethWorks.cz. Spolu s proslulým virtuosem na violu da gamba Jordi Savallem pozvou posluchače na dobrodružnou výpravu po Středomoří, kde jim představí své originální úpravy historické taneční hudby. Další hudební klasikou v programové nabídce bude Německé Requiem Jahannese Brahmse v podání pěveckého sboru Toonkunstkoor Utrecht a Brněnského filharmonického sboru Beseda brněnská. Ani s celým orchestrem si co do bohatosti zvuku příliš nezadá Duo Baars – Henneman. Tito čelní představitelé nizozemské jazzové a improvizační scény vystoupí společně s americkou formací GAME a doprovodí je i čeští hudebníci Miroslav Posejpal a Alex Švamberk. Příznivci synkopické hudby se budou moci zaposlouchat také do živých rytmů skutečné špičky cikánského kytarového jazzu na koncertech hudebníků z The Rosenberg Trio a mladých talentovaných Basily Boys, kteří vystoupí v rámci Festivalu Khamoro. Nizozemsko-brazilská kapela Zuco 103 pro změnu roztančí Palác Akropolis za zvuků samby kombinované s elektronickou hudbou a skupina Vitobrothers představí svou jedinečnou multimediální show tvořenou kombinací elektro-akustického jazzu a groove music vizuálně doplněnou o dynamické video sekvence a obrazy.
Mezinárodním a univerzálním jazykem tance přijede k pražskému publiku hovořit jedna z předních osobností současného výrazového tance Anouk van Dijk, která 4. a 5. června vystoupí v rámci NethWorks.cz. Na scéně divadla Archa představí se svým souborem anoukvandijk dc jednu ze svých nejúspěšnějších choreografií STAU, jež byla uvedena po celém světě a stále patří mezi ty nejžádanější. Divadlo Archa ve spolupráci s REAL International Arts Services na své scéně uvede i společný projekt slavného českého tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána, velkého tanečního improvizátora Michaela Schumachera, Sabine Kupferberg a Holland Dance Festivalu. Surrealistické taneční divadlo Poslední dotek poprvé (Last Touch First) je inspirováno představením, které Kylián již dříve vytvořil pro svůj soubor Nederlands Dans Theater III. Vizuálně atraktivní dialog moderního tance a výtvarného umění předvede pod hlavičkou Fringe Festivalu soubor BNO Productions s projektem Mo(ve)ment a Mo(ve)ment Meets Musicians. Mladí divadelníci ze souboru Circus Treurdier, držitelé Amsterdam Fringe Award 2008, uvedou Japonskem inspirované představení Plačící třešeň, při němž jsou využity nejrůznější umělecké žánry od muzikálu a grotesky, přes divadlo v maskách až po rap. „Jako festivalové preview bude 18. a 19. května v rámci festivalu Divadelní flora v Olomouci uvedena premiéra představení souboru T.R.A.S.H. T.†Bernadette, kterou soubor nastudoval speciálně pro tuto příležitost,“ doplňuje programový výčet Heleen Saaf van der Beek.
Díky tradiční otevřenosti nizozemské společnosti vůči novým podnětům a věčnému hledání dalších cest uměleckého vyjádření patří současné nizozemské výtvarné umění ke skutečné světové špičce. Neustálé zkoumání nových možností uměleckého procesu spatřuje ve své práci také nizozemský výtvarník René Eicke, jehož dílo bude od června vystaveno v prostorách Galerie Gambit. S jedním z klíčových směrů modernismu se budou moci návštěvníci festivalu NethWorks.cz seznámit prostřednictvím výstavy Umění bez hranic, kterou v Muzeu Kampa představí skupina umělců CoBrA. Projekt The Eventual – Konečné možnosti připravený pro centrum moderního umění FUTURA pak uvede práce deseti umělců, které originálně propojují video, zvuk, skulptury a specifické prostorové instalace. Nová média budou k vidění také na výstavě současné holandské vizuální scény s názvem Veřejná doména: US and THEM, která bude prezentovat práce umělců, kteří se různými způsoby orientují na veřejný prostor. MeetFactory hostí v rámci projektu Artists in Residence mladé talentované nizozemské výtvarnice Anouk Kruithof a Aukje Koks a výsledky jejich tvořivosti budou prezentovány ve zdejší galerii. Výstavní síň Mánes na počátku května zaplnily díla stovky českých a evropských sklářských výtvarníků. Na přehlídce současných tendencí v oblasti studiového skla Connections 2009 – Evropská skleněná plastika reprezentuje Nizozemsko známý amsterdamský sklář Bert van Loo se svou instalací nazvanou Flood.
Výstava Choreografie citů věhlasného nizozemského fotografa Erwina Olafa, která byla jako první slavnostně zahájena 1. dubna v pražské Langhans Galerii. Pro první Olafovu prezentaci v České republice byl zvolen výběr z jeho fotografických prací z let 2004 – 2008, rozšířený o soubor černobílých snímků Blacks (1990). „Olafovy práce jsou řemeslně dokonalé, propracované do nejmenšího detailu a díky tomu vznikají opravdu sugestivní obrazy,“ popisuje Jiří Ptáček, kurátor výstavy. Kromě Erwina Olafa, bude své fotografie pod hlavičkou NethWorks.cz vystavovat i bosenský fotograf a filmař Šahin Šišić, který žije a pracuje v Nizozemí. V rámci Festivalu Khamoro představí kolekci černobílých fotografií E Romenge / Romové, které pořídil během svého pobytu v bývalé Jugoslávii. Festival zaštítí i projekci tří nejnovějších dokumentárních snímků Boba Entropa v kině Aero. Nejen pro malé diváky pak budou určeny další ukázky nizozemské kinematografie v rámci účasti na populárním zlínském Filmovém festivalu pro děti a mládež.
Organizátoři festivalu se výrazně zaměřili také na oblast architektury, která je v Nizozemsku významnou a neoddělitelnou součástí kultury, a také na zdejší mezinárodně proslulý design. Vrcholná díla nizozemského grafického designu uplynulých 100 let ve stylu Art Nouveau, De Stijl, expresionismu, nizozemského konstruktivismu a poválečného racionalismu budou od 5. Června k vidění v Moravské galerii v Brně na výstavě Zlatý věk: vrcholná díla nizozemského grafického designu (1890-1990) / Golden Age: Highlights of Dutch Graphic Design (1890-1990). Naopak průmyslovému designu bude věnován seminář, který se uskuteční na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu. Putovní výstava Horror Vacui zprostředkovává návštěvníkům pohled osmnácti současných předních nizozemských architektonických kanceláří na problematiku zahušťování měst a zástavby starších urbánních celků. Svou českou pouť začala přehlídka 21. dubna v Brně a od 28. května bude k vidění v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Prezentovány jsou projekty od obytných, společenských a kancelářských objektů až po universitní kampusy např. z měst Amsterdam, Maastricht, Rotterdam nebo Utrecht.
Součástí Festivalu NethWorks.cz se stal i projekt Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a renomovaného nizozemského designérského studia Makkink&Bey. Spolupráce a předávání zkušeností jsou hlavním smyslem společného workshopu, jehož výsledky představí studenti VŠUP v rámci Designbloku 2009. Na Fakultě architektury ČVUT pro změnu uvede urbanista Rein Geurtsen se svými hosty cyklus přednášek koncipovaný jako celkový přehled názorů na vývoj a směr urbanismu. V rámci festivalu Khamoro se uskuteční další seminář tentokráte na téma Romská kultura jako součást kultury evropské.
Velvyslanectví Nizozemského království je velmi aktivním propagátorem své národní kultury. Rozptyl aktivit v předchozích letech sahá od klasické hudby (Willem Breuker Collectief na Pražském jaru) přes špičku tanečního světa (NDT II - Nederlands Dans Theater a Jiří Kylián), architekturu (Neutelings and Riedijk, BAR Architects), design (Droog Design, Studio Job a další na přehlídce Designblok) až po experimentální soubory (festival 4+4 dny v pohybu) nebo world music (festivaly Respect a Khamoro).
Festival NethWorks.cz pořádá Velvyslanectví Nizozemského království ve spolupráci s partnerskými organizacemi z České republiky a Nizozemska.
Tagy: nethworks
Přidej komentář
Ostatní kraje
Katalog
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS
Nejnovější přidané:
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS