Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival ProTibet 2015 bude seznamovat s tibetskou kulturou

Festival ProTibet
Festival ProTibet
04.03.2015 23:25 | redakce ZaKulturou.cz

Unikátní tibetské tance, originální himalájské pohádky nebo setkání s známými osobnostmi, to vše nabídne letošní ročník Festivalu ProTibet. Smyslem přehlídky je podpořit malé mnichy v indickém klášteře Diskit. Peníze ze vstupného jsou určeny na jejich vzdělávání a lékařskou péči. Více na www.protibet.cz

 

“Čtrnáctý ročník festivalu se letos koná ve více jak 30 městech, například v Ostravě, Olomouci nebo Brně. Tam všude se budou moci návštěvníci seznámit s tradicemi a kulturou Tibetu,” říká ředitelka obecně prospěšné společnosti MOST Ing. Jana Neboráková.

Největší akce tohoto druhu každým rokem seznamuje návštěvníky s lidmi, kteří působili v Indii či Tibetu. Letos bude vyprávět o svých zkušenostech Dina Štěrbová a horolezec Honza Trávníček, taneční workshop povede Tibeťan Tenzin Tsedup, besedu s projekcí připravil režisér a scénárista Viliam Poltikovič, konat se bude výstava ilustrací k Himalájským pohádkám Lenky Jasanské, taneční vystoupení Kripy Devi nebo přednáška o stopování v Tibetu Kateřiny Mandulové.  Do Tibetu zavedou návštěvníky také večery plné čtení s herci Vladimírem Polákem, Jaroslavem Krejčím, Vladimírou Včelnou a Petrem Kubesem.

Festival nabídne několik filmových projekcí. Bude se promítat dokument, který natočil britský režisér Joshua Dugdale nazvaný Bez mrknutí. Autor snímku dostal unikátní příležitost natáčet 18 měsíců v bezprostřední blízkosti dalajlamy. Film tak představí dalajlamu nejen jako duchovního vůdce, ale ukáže i jeho soukromý život.

Návštěvníci budou mít také příležitost vidět vězeňské drama s názvem Drapchi. „Jsme velmi rádi, že jsme do letošního programu získali snímek Drapchi. Jedná se o film režiséra Arvinda Iyera, v němž hlavní roli ztvární Namgyal Lhamo, která v roce 2012 navštívila Českou republiku a moc se jí tady líbilo,“ říká k další filmové projekci Jana Neboráková.

Nabídka filmů je velmi pestrá, mezi další filmové projekce patří unikátní dokument Vladimíra Síse Cesta vede do Tibetu nebo příběh šesti dětí bojujících o svobodu Good Bye Tibet.

Každým rokem se v rámci Festivalu ProTibet připomíná 10. března výročí násilného potlačení povstání v Tibetu. V Ostravě se při této příležitosti bude malovat tibetská vlajka, v Olomouci zase tradiční vigilie se svíčkami.

„Tashi Delek neboli přeji vše dobré lidem České republiky a děkuji mnohokrát za Vaši podporu,“ vzkazuje režisér filmu Drapchi Arvind Iyer.

MOST, o. p. s. podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících indických Himálajích a v Tibetu. Pomáháme tisícům dětí, tibetským uprchlíkům, mnichům a mniškám, nomádským rodinám a starým lidem bez rodin. Realizujeme projekty na podporu tamních škol a podporujeme místní ekonomiku zakládáním chráněných dílen.



Tagy: festival


Přidej komentář