Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival VyšeHrátky prodlouží prázdniny o týden a chystají novinky

Festival vysehratky
Vyšehrátky
20.07.2010 11:35 | Festival VyšeHrátky proběhne od 1. do 7. září už posedmé. Na pražském Vyšehradě přichystá interaktivní umělecký festival pro děti a jejich rodiče tentokrát tři nová lákadla. Stejně jako vloni zahraje na festivalu formace Kašpárek v rohlíku.


Festival VyšeHrátky se letos koná první týden v září, a jeho hlavním mottem proto je „Prodloužíme prázdniny o týden, aneb Školní rok začíná na Vyšehradě“. Sedmý ročník festivalu proběhne tradičně v historických prostorách NKP Vyšehrad v Praze. Sedmidenní svátek umění a her určených pro děti, mládež a jejich rodiče, přestaví vedle osvědčených programových bodů i zajímavé novinky.


„Sedmý ročník festivalu VyšeHrátky představuje tři novinky: Čtení tatínků aneb odpolední večerníčky, kdy své nejoblíbenější pohádky budou číst slavní tatínkové, například Jiří Dědeček nebo Ondřej Liška, i ti, kdo se přihlásí těsně předem. Druhou novinkou je zážitková Odpočívárna smyslů, která představí interaktivní objekty, smyslové workshopy a vjemové hry. Třetí novou atrakcí je pak jednodenní soutěžní minifestival pohádek studentů uměleckých škol,“ říká dramaturg festivalu Filip Jevič. „Celý festival otevře 1. září koncert Popeláři jedou formace Buchty a loutky, možná přijede popelářský vůz a akci zakončí 7. září Kašpárek v rohlíku.“


Cílem Odpoledních večerníčků je podpořit dialog mezi rodiči a dětmi a poukázat na potřebu sdílení času rodičů s dětmi, zažívání intimních chvil a předávání tajemství mezi generacemi. Podstatou Odpočívárny smyslů je přeměna parku Královské akropole na „interaktivní krajinu“, která provokuje kreativitu a imaginaci návštěvníků. Cílem minifestivalu studentských pohádek pak je iniciovat kvalitní autorskou pohádkovou tvorbu a zapojit děti do jejího hodnocení.


Kromě zmíněných novinek festival přinese i loni velmi oblíbenou atrakci Osvoboď Prahu od nacismu z cyklu České státní svátky, Naivní divadlo Liberec – Neklan.cz, pohádky, divadelní bojovku, workshopy, dílny nebo koncerty, v rámci nichž vystoupí již zmínění Kašpárek v rohlíku nebo Buchty a loutky. Část festivalového programu bude určena pro školy, které budou moci interaktivními atrakcemi plnohodnotně doplnit výuku a zároveň dětem trochu prodloužit prázdniny.


Cílem festivalu je přinášet alternativu kultury pro děti a jejich rodiče, rozvíjet dětskou imaginaci, kreativitu, a to na bázi propojování umění, hry a vzdělávání. VyšeHrátky jsou celoroční interaktivní program pro děti a jejich rodiče. Zábavnou formou odhalují dětem i dospělým zákoutí české historie a souvislosti české kultury. Na Vyšehradě je projekt doma už několik let. Na zářijových festivalech mohlo publikum vstoupit do starých pražských i českých pověstí nebo odhalit podstatu českých státních svátků.

Přidej komentář