Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Herec Igor Bareš se perfektně ujal role psího seniora Egona. Je to děsná psina!

Egon: Děsná psina
Egon: Děsná psina
03.09.2021 21:06 | redakce ZaKulturou.cz

Loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové Český rozhlas a na rádiu Dvojka četl dvacet jedna vybraných kapitol z knihy herec Igor Bareš. Knihu, ve které pes Egon vypráví psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, vydalo pražské nakladatelství Titanic a excelentní četba Igora Bareše v roli starého „vlčáka“ měla u posluchačů mnoho ohlasů. Radioservis se ji tedy rozhodl letos v létě vydat jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo si ji stáhnout ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Psa Egona, Petru Baďurovou i její vtipnou knížku se vskutku trefným názvem, jsme vám u nás již představili a zpočátku jsme netušili, jak úspěšná bude. Petru psi provázeli odjakživa a stejně jako psaní, jsou jejím koníčkem přes půl století a již delší dobu píše i články o psech pro kynologické časopisy. Má ráda ironii a nadsázku, je odpůrce polidšťování zvířat a německý ovčák Egon s neobyčejným pohledem byl její dosud poslední pes. Na přání přátel zřídila kdysi facebookovou stránku Egon – z mýho deníčku, kde tento již starý chlupatý senior vyprávěl o tom, jaké to je být opečovávaným domácím mazlíčkem a tisíce jeho příznivců si chodilo na sociální síť číst jeho stížnosti a stesky. Zanedlouho, již před sedmi lety, zcela nečekaně Egon odešel do psího nebe a Petra chtěla proto stránku, kam se lidi chodili zasmát a pobavit, smazat. Naštěstí to ale neudělala a blog fanouškům pro vzpomínku zanechala a vyhověla jejich prosbám, aby příběh Egona vydala knižně. Knížka Egon: Děsná psina spatřila světlo světa až předloni, její křest za účasti mnoha známých osobností se konal na pražské Novoměstské radnici, neboť král Karel IV. který ji nechal kdysi postavit, se narodil ve stejný den jako pes Egon a oba jsou již historií.

Knížku, která byla již několikrát dotištěna, seženete v knihkupectví, v e-shopu Kosmasu či na pražské veterinární klinice Vetcentrum, jejíž majitel, známý ortoped MVDr. Lukáš Duchek je kmotrem knihy. Vhodná je pro všechny věkové kategorie, i pro starší děti. Nově je možné si ji koupit i v prodejně Českého rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze a spolu s audioknihou si tak odtamtud můžete odnést dvě děsné psiny naráz.

Ukázka z knihy:

Jsem pes.

Podle papírů německej vovčák. Akorát že vovce znám jen přes plot. U nás na chalupě. A v Německu jsem jaktěživo nebyl. Podle mě jsem spíš vlčák. Českej. Ať si chovatelé německejch vovčáků řikaj, co chtěj. Jsem prostě něco jako vlk. Vlky, ty jo. Ty já znám. Z pražský zoó. Nejsou ale tak černý jako já. Jejich smečka je dokonalost sama. Maj instinkt. Přesně věděj, co je to hierarchie. Co je to řád. Jaký jsou pravidla hry. Kdo je tady šéf. V jejich smečce je to alfa samice. Je věcná. Má respekt. Nikdy zbytečně nepindá.

V mý smečce je šéfem muj pán. I když si naše samice myslí, že je alfa vona. To se ale plete. Vim to já i muj pán. Ale necháváme ji při tom. Aby byl klid. Aby míň mlela. Máme spikleneckej testosterón. To já mam rád. Ten náš společnej hormón. Co všechno potřebný za nás chlapy zařídí...

Kniha / Egon: Děsná psina / Petra Baďurová / vydalo nakladatelství Titanic Praha / 2019 / distributor www.kosmas.cz

https://www.kosmas.cz/knihy/265335/egon-desna-psina/

Audiokniha / Egon: Děsná psina – čte Igor Bareš / vydal Český rozhlas / 2021 / distributor www.radioteka.cz

https://www.radioteka.cz/detail/croslovo-653559-petra-badurova-egon-desna-psina


Igor Bareš
Petra Baďurová


Tagy: audiokniha


Přidej komentář