Magazín kulturního dění v Praze a okolí

I v roce 2018 si budete moci užít komentovanou prohlídku pražské Novoměstské radnice a v lednu dokonce i s překvapením

Komentované prohlídky Novoměstská radnice
Komentované prohlídky Novoměstská radnice
11.12.2017 12:20 | redakce ZaKulturou.cz

Komentované prohlídky Novoměstské radnice, jejíž historie začala po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348, se budou moci milovníci historie zúčastnit i v roce 2018. Návštěvníci budou moci nahlédnout i do prostor veřejnosti běžně nepřístupných a užít si poutavého výkladu sympatické průvodkyně, který nadchne i děti. Prohlídky proběhnou v novém roce čtyřikrát. První 15. ledna, kdy je však uzavřená z bezpečnostních důvodů věž. O výstup na ni nebude ale nikdo ochuzen. Na zakoupenou vstupenku budete moci na ochoz téměř 70ti metrů vysoké věže vystoupat až se oteplí, počínaje prvním jarním dnem…

Zajímá vás, jakou funkci plnila věž od 15. století? Víte, co je to etalon? Tušíte, co je to palindrom a kde je vytesán? Kam byl zasazen český loket a kde ho můžete i dnes vidět? Víte, k čemu též dříve sloužila kaple? Kdo byl na radnici souzen? Že vyhořela a kdy byla zasáhnuta bleskem? Jak je spojeno s radnicí jméno Jana Sladkého - Koziny, legendárního loupežníka Václava Babinského, Aloise Rašína či Milady Horákové? Co zahlédli někteří lidé v prostoru radnice po půlnoci, až se jim tajil dech? To vše a ještě mnohem více se dozvíte během hodinové prohlídky poutavého vyprávění o životě této památky, jejíž základy oslavují 670 let právě v roce 2018. Všechna dějinná období radnice zde totiž zůstala navždy otištěná.

Sraz na prohlídku bude na dlážděném nádvoří radnice u kašny, při nepřízni počasí v podloubí u studny, se přivítáte s průvodkyní a obdržíte vstupenky. Události, zapsané navěky do našich dějin, nám dodnes zanechaly stopy svědectví zvláště ve vnitřních prostorách, oslňujících svou rozmanitostí. Nejdříve vstoupíte do foyer a gotické sloupové síně s klenbou – Mázhausu i do prostoru tzv. Konšelský salónek, jemuž dominuje původní dřevěný malovaný strop a ve kterém se scházeli kdysi konšelé k nejrůznějším poradám. Sestoupíte i do temné šatlavy. V I. patře si prohlédnete renesanční Velký sál s původními malbami na stěnách, vžijete se do roku 1419 a pohlédnete z oken, odkud byla spáchána 1. Pražská defenestrace, kdy po svržení konšelů, měšťanů a purkmistra byla zahájena husitská revoluce. Čeká na vás i překrásný prostor zrenovované barokní kaple. Po 221 schodech vystoupíte na ochoz věže, dostavěné v roce 1456 a z ptačí perspektivy pohlédnete na věžičky, domy a dvory Nového města. Uvidíte ale ještě dál, až na Pražský hrad! Takový pohled se vám z jiné pražské věže nenaskytne. Nemusíte se nikterak obávat fyzického vyčerpání z výstupu po tolika schodech, neboť se na chvíli zastavíte v každém patře věže, abyste si prohlédli zblízka její zajímavosti. Před vstupem na její ochoz nahlédnete i do bývalého bytu věžníka, který kdysi hlásil z věže nebezpečí. V něm se nyní nachází stálá expozice o historii Nového města, radnice a přilehlého Karlova náměstí.

V roce 2018 budou prohlídkám vymezeny čtyři pondělí. V každém ročním období si budete moci vybrat dopolední či odpolední termín. Na prohlídku pro nejméně 5 - 20 účastníků je nutno se přihlásit s dostatečným předstihem u paní Baďurové na e-mailové adrese badurova@nrpraha.cz.

Termíny: sledujte vždy aktuálně na webových stránkách www.nrpraha.cz

Začátek prohlídky: 10:00 a 16:30

Vstupné: jednotné 100 Kč / prohlídka pro 1 osobu + jedno dítě do 15 let bez poplatku

Platba: na místě v hotovosti

Podrobnosti k rezervaci veřejných komentovaných prohlídek i pro rezervaci individuálních prohlídek pro školy a větší skupiny naleznete zde:

http://www.nrpraha.cz/program/851/komentovane-prohlidky-novomestske-radnice-2018/Přidej komentář