Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Japonský loutkář Nori Sawa zahajuje projekt Umění býti neviditelným

Nori Sawa
Nori Sawa - Umění býti neviditelným
26.02.2013 15:26 | redakce ZaKulturou.cz

Na přelomu března a dubna se uskuteční první z workshopů organizovaných japonským loukářem Norim Sawou. Nori Sawa žije dlouhodobě v Praze, workshopy organizuje pravidelně v Evropě i ve světě, ale v Čechách budou mít zájemci šanci zúčastnit se letos poprvé.

Workshopy se budou konat v ateliéru Mezinárodního centra pro současné umění Meetfactory. Sérii workshopů otevírá intenzivní šestidenní kurz zaměřený na poznání japonského divadla Bunraku. „Divadlo Bunraku má v Japonsku již dlouhou tradici a nabízí se proto jako nevyčerpatelný zdroj inspirace. Tyto loutky jsou výjimečné svojí pohyblivostí a možnostmi výrazu, specifickou konstrukcí a technikou vodění loutky“ říká vedoucí kurzu Nori Sawa.

Na tento kurz naváže třítýdenní dílna, kde se účastníci seznámí s dalšími technikami loutkového divadla a budou spolupracovat na vzniku představení Umění býti neviditelným, které bude mít premiéru v červnu 2013. Koncept pouličního představení vychází z inspirace českou a japonskou pohádkovou tvorbou, zpracovává podněty z evropské i východoasijské vypravěčské tradice. „Představení je určeno rodinám s dětmi, a já se těším na jejich překvapené pohledy, až uvidí několikametrovou příšeru kráčející ulicemi“ směje se Nori Sawa.

Workshopy se budou konat v Praze v termínech 25.-30.3. „japonské loutky Bunraku“ a na první kurz navazující „Umění býti neviditelným“ 2.-21.4.2013. Jsou otevřeny profesionálním i amatérským loutkářům, studentům uměleckých škol, dále řezbářům, scénografům, výtvarníkům a zájemcům o japonskou kulturu s divadelní zkušeností nebo velkým nadšením a láskou k loutkám.


Chcete se učit od japonského loutkáře Noriho Sawy?


1) japonské loutky Bunraku (25.-30.3.2013)

Během tohoto úvodního šestidenního kurzu se účastníci naučí vyrobit model japonské loutky Bunraku. Tato loutka je výjimečná svojí pohyblivostí a možnostmi výrazu, specifickou konstrukcí a technikou vodění loutky. Součástí kurzu je i teoretické vysvětlení této techniky a historie divadla. Dílnu vede Nori Sawa spolu s dalšími japonskými a českými umělci.
Workshop bude probíhat v Praze, v Mezinárodním centru pro současné umění MeetFactory (www.meetfactory.cz) od 25.-30.3. každý den od 10 do 17hod. Účastnický poplatek je 1800kč/osoba.


2) umění býti neviditelným (2.-21.4.2013)

Navazující kurz na předešlé japonské loutky Bunraku. Během tohoto kurzu účastníci poznají další techniky japonského loutkového divadla (stínové divadlo, divadlo s maskami, loutky typu Bunraku) v prolínání s evropskou divadelní tradicí. Především však budou spolupracovat na loutkách a maskách pro představení Umění býti neviditelným, česko-japonské verzi Červené Karkulky, která bude mít premiéru v červnu 2013.
Workshop bude probíhat v Praze, v Mezinárodním centru pro současné umění Meetfactory (www.meetfactory.cz) od 2.4.-21.4.2013, čas po domluvě s účastníky. Poplatek je 3200kč/osoba.


Nori Sawa je japonský loutkář, od roku 1993 žijící v Praze. V Japonsku studoval loutkové divadlo, které po příchodu do Evropy rozvíjel vlastním originálním způsobem. Ve své tvorbě mísí jak japonskou, tak i českou loutkářskou tradici. Jako nezávislý umělec cestuje se svými představeními po světě, jen v roce 2012 navštívil festivaly v Turecku, Maďarsku, Slovensku, Rakousku, Slovinsku, Rusku, Indii nebo USA. Dlouhodobě také režíruje nebo navrhuje scénografie pro loutková divadla v Evropě i v Japonsku. V roce 2013 autorsky připravuje pouliční inscenaci Umění býti neviditelným. Projekt Umění býti neviditelným bude dále pokračovat v červnu letní dílnou určenou interpretům (performerům a loutkovodičům), ale i tvůrcům a režisérům, kteří dostanou krom možnosti poznat techniky japonského divadla (bunraku, stínové divadlo, fyzické divadlo s maskami a další) také příležitost stát se součástí realizačního týmu inscenace Umění býti neviditelným a zúčastnit se mezinárodního site-specific projektu Imaginácie v Košicích (SK).


Více informací v příloze či na webu www.norisawa.cz. Pro přihlášení zašlete CV a motivační dopis do 1.3.2013 na adresu tana@artprometheus.cz. Případné dotazy emailem nebo telefonicky na čísle 734 445 137.


Nori Sawa


Tagy: japonský loutkář, Nori Sawa, workshop, workshopy


Přidej komentář