Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jarní veletrh ANTIQUE se ponese v duchu stylu, který spojil všední život s uměním - secese

vaza zelena drazba
25.02.2011 19:19 | Nepřehlédnutelné šperky, kus nábytku připomínající sochu, obrazy Alfonse Muchy s ladnými ženskými křivkami (byť v častých kalendářových reprodukcích), sošky se zvířecími či rostlinnými motivy, pozoruhodná kovová lampa nebo pestrobarevný čajový porcelánový servis… Výčet poutavých a zdobných předmětů denní potřeby i uměleckých kusů, jež známe z noblesních hotelů, pražského Obecního domu, tradičních apartmánů, ale nezřídka i z vlastních bytů a které spojuje vročení na přelomu 19. a 20. století, se zdá být nekonečný. Stejně jako elegance a nadčasovost vyjádřené stálým obdivem sběratelů stylu, o němž je řeč – secese. A právě secese, a ještě konkrétněji secesní porcelán vyrobený na našem území, bude po podzimním art deco ústředním tématem jarního 27. tradičního veletrhu starožitností ANTIQUE.

Užité i krásné umění, stejně jako předměty denní potřeby vyrobené ve stylu secese, si zájemci mohou přijít prohlédnout mezi 19. a 22. květnem 2011 do pražské Novoměstské radnice. Ale rovněž – jak už je zvykem - si lze své favority za výhodné ceny i odnést domů. Veletrh ANTIQUE je totiž prodejní výstavou, na níž i letos na jaře představí unikátní kousky svých nabídkových kolekcí na šest desítek starožitníků z celé republiky. Nadcházející ANTIQUE bude mít navíc slavnostní nádech: pořádající Asociace starožitníků totiž veletrh pojme i jako oslavu 20 let svého působení v České republice.

„Zájem sběratelů i široké veřejnosti o secesi byl vždy stabilní, aktuálně však viditelně roste. Zřejmě jde o jisté vymezení se klasické moderně, která se poslední roky těšila nebývalé popularitě – například v aukcích,“ říká prezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková. „Velikou předností secese je to, že lidé nádobí, sochy a ostatně ani nábytek nekupují jen jako artefakty, ale také jako součást interiérů svých bytů a domů. Stále je využívají a stále je secesní duch okouzluje.“ Více informací o veletrhu a Asociaci na www.asociace.com.

Secese reprezentuje jeden z mála stylů, který nevychází z vysokého umění, jako je malba nebo sochařství, nýbrž její náplň spočívá v dekoraci a užitém umění. Dokonce i svého času určovala módu a životní styl. Promítla se do mnoha odvětví, kam lze umění vůbec přenést, jako do architektury, výroby nábytku, skla, šperků, keramiky či porcelánu. V rámci letošního jarního ANTIQUE bude mimo jiné věnována zvláštní pozornost právě českým porcelánkám jako například proslaveným severočeským výrobcům Royal Dux nebo Amphora Teplice. Mezi nejmarkantnější rysy, které secesi odlišují od jiných stylů, patří již zmíněné elegantní linie, ornamentálnost a barevnost. Vyobrazovány jsou zejména květiny a rostliny, zajímavá zvířata jako například hadi či chrti, ženské postavy působí jemným, ladným dojmem.

ANTIQUE je v oblasti užitého umění ojedinělou záležitostí, kterou lze srovnávat s prodejními aukcemi. Setkává se zde laická i odborná veřejnost, přičemž obě skupiny si mohou z veletrhu leccos odnést. Kromě již zmíněných předmětů, které lze nakoupit, se mnohým nabízí šance k získání nových vědomostí. Laici mají možnost bezplatně se poradit se znalci o tom, jak poznat hodnotu vlastněné starožitnosti a také o principech prodeje. Pro odborníky je jako tradičně připraveno slavnostní udílení cen za nejlepší expozici a exponát veletrhu.




________________________________________ Asociace starožitníků, která již po sedmadvacáté pořádá veletrh starožitností ANTIQUE, se jako první z postkomunistických zemí stala vedle nejprestižnějších starožitnictví světa členem organizace C.I.N.O.A. Tato organizace mezinárodního rozsahu sdružuje obchodníky s uměním, mapuje trh se starožitnostmi a napomáhá obchodu s nimi. V souladu s tím usiluje i Asociace starožitníků o rozvoj českého trhu, aby nebyl zaplaven neznačenými falzy a napodobeninami a aby peníze uložené do starožitností byly dobře jištěnou investicí. Skrze svou Rudolfinskou akademii vzdělává, neboť vzdělání v oboru je jednou z podmínek pro orientaci na trhu se starožitnostmi a vhodné investování. V neposlední řadě se snaží i o propagaci vztahu lidí k našemu kulturnímu dědictví.

Přidej komentář