Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jedinečná přehlídka porcelánu a užitého umění ve znamení secese na květnovém veletrhu ANTIQUE

Antique kveten
28.04.2011 08:28 | „Exkluzivní porcelán pro svatbu prince Williama vyrobí Číňané,“ informovala nedávno média. Kdyby měl britský královský pár svatbu před 100 - 150 lety, volba na dodavatele by byla pravděpodobně jiná: porcelánka z Čech. Porcelán pocházející z dílen na území nynější České republiky je totiž typický svým jedinečným designem, kvalitní výrobou a je ověnčen nesmazatelnou tradicí. Těší se oblibě mezi tuzemskými sběrateli či uživateli a mnohé kousky i série jsou obzvláště ceněné právě v zahraničí. Bohatou historii tuzemských porcelánek sahající až do 18. století tvoří několik významných osobností a celé jejich rody. A právě přehlídce českého porcelánu bude věnována nemalá část expozice jarního 27. veletrhu starožitností ANTIQUE, který se po podzimním stylu art deco tentokrát zaměří na secesi. „Secesní porcelán má mezi ostatními starožitnostmi zvláštní postavení. Kromě umělecké hodnoty člověk ocení i jeho každodenní použitelnost. Proto ho mnohdy lidé nekupují pouze jako starožitnost, ale porcelánové servisy, sošky a vázy bývají pro svou eleganci velmi oblíbeným doplňkem domácností, a to i v dnešní době, která nahrává modernímu, často minimalistickému či puristickému designu,“ říká prezidentka pořádající Asociace starožitníků, Simona Šustková.

Secesní porcelán, stejně jako další užité artefakty, které se nezřídka staly součástí našich domácností, si mohou zájemci přijít prohlédnout v rámci tradičního veletrhu ANTIQUE do výstavní síně pražské Novoměstské radnice ve dnech 19. – 22. května. Na šest desítek starožitníků z celé republiky zde představí své unikátní kolekce, které bude možné, jak už je zvykem, také zakoupit. Veletrh ANTIQUE je totiž i prodejní výstavou, kde mohou návštěvníci umělecké předměty nejen obdivovat, ale i pořídit za zvýhodněné ceny. Nadcházející ANTIQUE se zároveň ponese v oslavné atmosféře: Asociace starožitníků, která veletrh pořádá, letos totiž slaví své 20. výročí působení v České republice. Více informací na www.asociace.com.

I když počátky porcelánové výroby byly u nás oproti okolním zemím značně znevýhodněny, od 19. století došlo k jejímu rozkvětu. Navzdory dlouholetým opatřením rakousko-uherských úřadů, kdy se na našem území nesměly porcelánky zakládat, vznikla roku 1792 v Horním Slavkově první továrna, jejíž tradici se podařilo udržet dodnes. Prvotní snaha o rozvoj výroby ale nebyla především z popudu úřadů úspěšná, a tak se podnik začal těšit rozkvětu, až když do něj vstoupil lékař Jan Jiří Lippert ze Slavkova, který jej v roce 1808 zakoupil a spojil se s důlmistrem Václavem Haasem. Od té doby začala firma fungovat pod názvem Lippert a Haas. Noví majitelé přispěli výraznou měrou k rozvoji technologií a zdokonalovali i výtvarnou stránku výroby. Oproti tradičnímu baroknímu pojetí se začali soustředit především na empirové tvary inspirované vídeňským, míšeňským i francouzským porcelánem.

Slavkovský porcelán po celou svou existenci usiloval o kvalitu, jedinečnost a dával vždy přednost unikátnosti ve výtvarném provedení oproti komerčním cílům ostatních výrobců. Byl vždy oceňován hlavně pro svou kvalitu porcelánové hmoty a polevy, pro tvarovou rozmanitost nebo působivou malířskou výzdobu, za kterou stála řada malířů. Je rovněž charakteristická prvky antické mytologie, alegorickými a symbolickými motivy, ze kterých čerpají soudobí grafici. Roku 1867, kdy byl podnik předán dalším rodinným pokračovatelům Jiřímu Haasovi a Janu Cžjžkovi, došlo k přejmenování na Haas a Czjzek. V období let 1945 až 1958 byla sice firma znárodněna pod hlavičkou Karlovarských porcelánek, což jí ale po zprivatizování nezabránilo ani v další existenci, která i když se značnými ekonomickými překážkami, přetrvává dodnes.



Druhá nejstarší porcelánka u nás vznikla v Klášterci nad Ohří, kde byly roku 1794 vypáleny první porcelánové plastiky. Za jejich zrodem stál thunský lesmistr a správce panství Jan Mikoláš Weber, který se rozhodl prozkoumat zeminu podobnou kaolínu nalezenou na kláštereckém panství. Za hraběcí podpory a za pomoci najatého J. G. Sonntaga zde vybudoval novou pec a stavení pro točírnu. Kláštereckou porcelánku dnes známe pod názvem Thun 1794. Majitel tamějšího panství J. M. Thun získal továrnu na počátku 19. století a kolem roku 1820 ji zcela přejal do vlastního provozu. Největšího rozkvětu porcelánka dosahuje za vedení ředitele Johanna Hillardta a zejména za Karla Verniera v létech 1850 až 1872. Zvýšil se počet malířů a pod vlivem rokoka převažovaly květinové motivy. Potřeba konkurenceschopnosti, snaha reagovat na zvýšenou poptávku a rozmach moderních technologií donutily podnik ve druhé polovině 19. století k zahájení sériové výroby. Ve zvýšené míře se začalo vyrábět stolní nádobí a užitkový porcelán na úkor figurální plastiky, která zcela vymizela. Ruční umělecké dekory nahradila sice stylová, ale sériová dekorace.

Převaha ve výrobě stolního porcelánu zůstala značce Thun 1794 připsána až dodnes. Kromě domácností poskytuje porcelánové servisy i do hotelů. Na jednotlivých kouscích najdeme jak prvky moderního designu, tak ty inspirované secesí a art decem. Značná část současné výroby je určena pro export do zahraničí.



Za zmínku rovněž stojí porcelánky, které se více orientovaly na uměleckou stránku svých výrobků, tedy v případě porcelánu na figurální tvorbu. Nejstarší takovou je manufaktura v Duchcově, jejíž vznik se datuje do roku 1853. Nástupem zkušeného modeléra Eduarda Eichlera se továrna těšila rozkvětu. Typické místní plastiky byly po vídeňském vzoru převážně v bronzových zeleno-hnědých barvách. Za Eichlerova působení byla továrna oceněna prestižní stříbrnou medailí na výstavě v Paříži. Od roku 1900 se začaly porcelánové modely označovat tradičním ROYAL DUX s žaludem. Dalším významným modelérem byl Alois Hampel, který získal mnohá ocenění na mezinárodní světové výstavě v St. Louis nebo roku 1906 v Miláně. Stejně jako ostatní porcelánky i ROYAL DUX prošla v roce 1948 znárodněním, kdy malíři a sochaři tvořili moderní plastiky pro sériovou výrobu v omezeném počtu kusů. Nepříznivým ukazatelem pro porcelánové figury z místní produkce je fakt, že jejich kráse a provedení jsou daleko více nakloněni sběratelé ze zahraničí, u nás jsou spíše nedoceněny. Nejlepší kusy secesních soch se například ve Velké Británii prodávají v cenách přes 2000 liber! Další významnou továrnou na porcelán, která se soustřeďuje na figurální a dekorativní tématiku a jejíž tradice sahá až dodnes, je Amphora Teplice. Byla založena roku 1876 v Trnavanech u Teplic a založil ji Alfred Stellmacher, který se rozhodl klást důraz kromě šíře sortimentu také na kvalitu. Jeho syn, velmi schopný sochař Eduard Stellmacher a umělecký ředitel Amphory, vtiskl předmětům originální a ve světě naprosto ojedinělý „Amphora look“, čímž značku široko daleko proslavil. Typickými plastikami z jeho dílny jsou busty dívek a vodních nymf spočívajících ve svůdných pózách na divokých listech obepínajících vázy či mísy, jejichž provedení se z původně novorokokového stylu začalo posouvat k secesi. Jeho práce z období vrcholné secese jsou k vidění na světových aukcích dodnes. Další významnou osobností továrny byl nadějný modelér Elvir Otto, který se nechal inspirovat motivy soudobé Anglie, jakými byli hráč golfu, kriketu, biliáru a fotbalu či dandyové ve stylu krále Edwarda. Tyto předměty byly určeny pro export do Anglie. Sošky a vázy pocházející z tvorby Amphory jsou typické především uměleckou kvalitou, nymfami s ladnými pohyby a secesní atmosférou – to vše za rozumné ceny.



Na veletrhu starožitností ANTIQUE se ve dnech 19. – 22. května nabídne nejedna příležitost, jak dosud zachovalý tradiční český porcelán přijít ocenit a případnou koupí i symbolicky podpořit. A v případě motivů a elegance secesního provedení se bude po umělecké stránce jistě na co těšit! ANTIQUE také zájemcům umožní odnést si leccos i z teoretických znalostí o porcelánu ale i ostatních užitých předmětech. Budou zde k dispozici odborníci, kteří laikům poskytnou bezplatné poradenství v oblasti ocenění vlastněných starožitností nebo o principech jejich prodeje. Pro odborníky je jako tradičně připraveno slavnostní udílení cen za nejlepší expozici a exponát veletrhu.
Zdroj: Wikipedia, webové stránky jednotlivých továren a značek

Přidej komentář