Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Letní slavnosti staré hudby v osidlech lásky

lssh
Letní slavnosti staré hudby v osidlech lásky
21.06.2009 22:13 | Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby v průběhu letních měsíců oživí věčné téma, které od pradávna inspirovalo skladatele i interprety k výjimečným uměleckým počinům. Ze všech koutů Evropy se budou do Prahy sjíždět nejlepší umělci, aby vzdali hold Amorovi a zahráli na citové struny náročného pražského publika. Hudební a hudebně-divadelní programy, interpretované na nejvyšší úrovni, představí rozličné duchovní a světské podoby lásky od středověku po romantismus, od různých forem dvoření a úcty až po prostopášné písně. Nebudou chybět ani novodobé premiéry. Festival nabídne od 23. července do 11. srpna 9 koncertů na nejrůznějších místech v Praze. Předprodej vstupenek bude zahájen 1. června v pokladně Collegium Marianum (Melantrichova 19) a v síti Ticketpro. Více informací na www.letnislavnosti.cz.

Hlavním lákadlem bude představení Večer v Benátkách s věhlasným souborem Le Poème Harmonique a v režii Benjamina Lazara. Můžeme se opět těšit na propracovanou barokní gestiku zpěváků, kteří nás při svitu svící provedou benátskými uličkami a nádhernými paláci, kde zpěv a bujaré veselí zaznívá až do rána ...


Na festivalu nebude nouze o pěvecké hvězdy: V novodobých premiérách z Archivu Pražského hradu zazáří francouzský kontratenorista Damien Guillon, který na mezinárodních pódiích učaroval nezaměnitelnou sametovou barvou hlasu a dokonalým projevem. Španělská sopranistka María Espada, která okouzlila pražské publikum již v loňské festivalové přehlídce, tentokrát za doprovodu ansámblu Forma Antiqva zazpívá příběhy o Ariadně a Lukrécii z děl G. F. Händela a D. Scarlattiho. Další zpěvačka – Polka Anna Mikołajczyk – představí v Čechách vzácně prováděné písně Fryderyka Chopina a Pauline Viardotové.

Výročí přijede oslavit i významná osobnost a pionýr historické interpretační praxe, proslulý hobojista Alfredo Bernardini; v programu s názvem Pastorale zazní sonáty Telemannovy, Schaffrathovy či Händelovy. Znovu na festivalu vystoupí renomovaný soubor Echo du Danube a doslova roztančí Letohrádek Hvězda ztřeštěnou renesanční a barokní taneční hudbou.

Pražské publikum bude mít také příležitost uslyšet dva skvělé vokální ansámbly, a to německý Stimmwerck s unikátním repertoárem ze středověkého kodexu St. Emmeram a českou Tiburtinu s chorální poctou českým světicím.

Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v autentickém podání na dobové nástroje v Praze. Právě propojení krásné architektury s hudbou odpovídajících stylů, navíc v podání těch nejlepších interpretů z celého světa, je jednou z předností festivalu. K tradičním místům, jako je Břevnovský klášter či Trojský zámek, přibývá letos například renesanční Martinický palác, Anežský klášter nebo Chrám Matky Boží před Týnem. Od letošního roku jsou Letní slavnosti staré hudby členy European Early Music Network (REMA) - www.rema-eemn.net. Tolik podob hudby – tolik podob lásky!

Festival se koná s laskavou podporou hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Francouzského institutu v Praze, Festivalu v Sablé, Culturesfrance, Velvyslanectví Španělska, Italského kulturního institutu v Praze, Vlámské vlády, Polského institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti, Rakouského kulturního fóra v Praze a Nadace Collegium Marianum.

Hlavním partnerem letošního ročníku je Modrá pyramida stavební spořitelna. Hlavním mediálním partnerem je Český Rozhlas a Zdravotnické noviny, dalšími mediálními partnery jsou: Harmonie, Hudební rozhledy, Marketingový magazín, Postgraduální medicína, MF Plus, Respekt.

Pořadatel: Collegium Marianum, Melantrichova 19, Praha 1, tel. 224 229 462, 731 448 346

www.letnislavnosti.cz

Přidej komentář