Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu letos proběhne v nevyužívaných Radničních domech v centru Prahy

4+4
4+4 Dny v pohybu - Radniční domy
30.08.2016 23:28 | redakce ZaKulturou.cz

4+4 DNY V POHYBU
21. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SOUČASNÉHO UMĚNÍ
30. září – 8. října 2016

Radniční domy - U Radnice 10-11-12, Divadlo Archa, divadlo Ponec
www.ctyridny.cz


21. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu se letos přestěhuje do nevyužívaných Radničních domů v centru Prahy. Od 30. září do 8. října jejich prázdné prostory hned vedle náměstí Franze Kafky obsadí rozsáhlá výstava 50 umělců - sochy, malby, instalace nebo fotografie. V roli kurátorky se poprvé na festivalu představí renomovaná kunsthistorička Pavlína Morganová. Letošním společným tématem výstavy se stane Nezávislý výzkum subjektivity,” uvádí dramaturgyně Denisa Václavová. V Radničních domech budou zároveň probíhat premiéry divadelních projektů, diskuse s odborníky, komentované prohlídky nebo dílny pro děti vedené renomovanými českými umělci.

Festival se vedle využívání opuštěných a chátrajících objektů zaměřuje na aktuální, provokující, inovativní umělecké projekty napříč žánry - především z tance a divadla. “Program reflektuje krutost a absurditu současného světa. Zahraniční inscenace reagují na závažná politická témata, ale zároveň apelují na optimismus a humor. Ty jsou často jedinou cestou, jak překlenout chaos, bezduchost a bezradnost dnešních dnů,” říká dramaturg zahraničního programu Pavel Štorek. V rámci této části festivalu se v Divadle Archa a divadle Ponec představí sedm zahraničních souborů.

Zahraniční program zahájí 1. října izraelský tanečník a choreograf Arkadi Zaides s provokativním aktivistickým projektem Archive. Slovenskou scénu letos zastupuje Divadlo SkRAT s inscenací Extrakty a náhrady, která obdržela v letošním roce na prestižním slovenském festivalu Nová Drama/New Drama 2016 Cenu bratislavského diváka i Hlavní cenu odborné poroty. Dalšími hosty festivalu bude italský umělec Alessandro Sciarroni s choreografickou meditací Untitled, nizozemský performer, hudebník a výtvarný umělec Julian Hetzel s představením I’m Not Here Says the Void a v produkci slavného CAMPO do Prahy poprvé přijíždějí mladí vlámští umělci Robbert & Frank s představením Window of Opportunity. Ze Severní Ameriky letos na festivalu hostuje kanadská choreografka a performerka Dana Michel s inscenací Yellow Towel a vrcholem festivalu bude newyorský umělec Andrew Schneider s představením YOUARENOWHERE, za které obdržel významnou americkou divadelní cenu OBIE za rok 2015.

Více informací na www.ctyridny.cz.

Festival 4+4 dny v pohybu založila v roce 1996 čtveřice Nikola Böhmová, Markéta Černá, Denisa Václavová a Pavel Štorek, kteří jej dodnes pořádají. Za 20 let festival uvedl více než 400 zahraničních i českých souborů všech druhů současného umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění, film, video art). Kulturními projekty oživil taková místa jako stará kanalizační čistírna v Praze Bubenči, opuštěné tovární haly ČKD Karlín, bývalý městský pivovar v Holešovicích, bývalá cihelna v Šáreckém údolí, hokejový stadion HC Hvězda ve Vokovicích, tělocvičny Tyršova domu, Nosticovy haly, bývalé Federální shromáždění, bývalé Casino v Pařížské ulici, budova bývalého ÚLUVu na Národní třídě i Palác U Stýblů na Václavském náměstí a Desfourský palác. Festival inicioval vznik řady premiér site-specific projektů českých souborů, uvádí skupinové výstavy současných vizuálních umělců a kurátorů, spolupracuje s předními historiky umění a architekty na procházkách a přednáškách. Festival dlouhodobě spolupracuje s kulturními organizacemi Kruh, Jednotka/Unit, Vědecko-výzkumné pracoviště AVU, Start Vršovice a další.

Trailery, videoukázky:

Robbert&Frank/Frank&Robbert - TO BREAK – The Window of Opportunity: https://vimeo.com/116339748

Andrew Schneider - YOUARENOWHERE: https://vimeo.com/131798301

Arkadi Zaides - Archive: https://www.youtube.com/watch?v=3hZW25c9Ulg

Divadlo SkRAT - Extrakty a náhrady: https://www.youtube.com/watch?v=_ooWDo1YzR4

Alessandro Sciarroni - Untitled: https://vimeo.com/71271975

Julian Hetzel - Im Not Here Says The Void: https://vimeo.com/71772047

Dana Michel - Yellow Towel: https://vimeo.com/69939175Tagy: 4+4 dny, festival, Radniční domy, současné umění


Přidej komentář