Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Moderní bydlení se vrací k přírodě

Zdravé bydlení
Zdravé bydlení
18.01.2013 11:00 | redakce ZaKulturou.cz

Výhled do zeleně, snaha minimalizovat náklady na provoz domácnosti, použití recyklovatelných materiálů a technologií přátelských vůči přírodě, to vše jsou významné atributy současného bydlení dávající jasně najevo snahu o návrat k přírodě. Návrat k přírodě nikoli ve smyslu pošetilého zpátečnictví, které by hnalo lidi zpátky na stromy, ale v podobě pokrokového úsilí, bydlet co nejtěsněji v souladu s přírodou.

Pohled zpět

Převážná část minulého století zaznamenala dosud nebývalý odklon od žití člověka v souladu s přírodou. Vzhledem k tomu, že jsme jako lidé součástí přírody, nevěstil tento trend nic dobrého. Jak to trefně vyjádřil Karel Čapek, člověk usilující o odtržení od přírody je jako kojenec snažící se zahubit svou matku. Naštěstí 21. století přináší opětovný návrat k přírodě, tedy i k bydlení v souladu s ní.

Pohled z okna

Jedním z hlavních požadavků, který je kladen na moderní bydlení, život ve velkoměstech nevyjímaje, je výhled do zeleně. Nejlépe do vlastní zahrady, na osázenou terasu či zelenou střechu protějšího domu, anebo do parku. Velké oblibě se rovněž těší bydlení u vody. Těmto nárokům se snaží vyhovět četné developerské projekty usilující o co nejpřirozenější začlenění domů do přírodních scenérií, o individuálních projektech ani nemluvě. S tímto trendem jde pochopitelně ruku v ruce současná architektura využívající ponejvíce přírodní materiály, prvky a barvy, které neruší okolní prostředí, a vytvářejí spolu s ním harmonický celek.

Pohled do interiéru

S obdobným trendem se setkáme také v moderním interiéru, kde je vedle komfortu reprezentovaným především snadným ovládáním a snadnou údržbou domácnosti kladen důraz na tradiční přírodní materiály, které se často používají netradičním způsobem, což dodává interiérovému designu nový rozměr. Materiály, jako je dřevo, kámen, sklo, kov, keramika a jejich kombinace jsou přátelské nejen vůči přírodě, ale také vůči naší psychice. V jejich společnosti se cítíme dobře. Kreativita současných designérů pak umožňuje dodat každému bydlení vlastní styl. www.UtulnyDum.cz

Pohled do kapsy

Důležitou součástí moderního bydlení je ekonomické hledisko. Nepřehlédnutelným faktorem, který motivuje lidi k šetrnějšímu využívání přírodních zdrojů (vedle proklamované snahy zachovat svět pro příští generace) jsou rostoucí ceny energií. Ekonomický aspekt se tak potkává s ekologickým. Tepelná čerpadla, solární kolektory a další inovativní technologie se stávají nedílnou součástí našeho bydlení, a to nejen u novostaveb, ale i v rámci modernizace a rekonstrukce. Jedinou nevýhodu instalace těchto technologií představují vysoké pořizovací náklady, ale doufejme, že je pouze otázkou času, než si většina z nás bude moci dovolit moderní bydlení v souladu s přírodou.Přidej komentář