Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na Václava Havla vzpomínají mladí tvůrci - jeho památce věnovali poetickou baladu

Vláda dušiček
Vláda dušiček
18.12.2013 11:09 | redakce ZaKulturou.cz

Tento týden si Česká republika připomíná druhé výročí úmrtí Václava Havla. Postavu prvního prezidenta samostatného českého státu a jedné z nejvýraznějších osobností novodobých českých dějin připomene řada vzpomínkových akcí. Letos se k nim přidali i mladí umělci, kteří památce pana prezidenta věnovali poetickou baladu. Klip autorů Zdeňka Berana (hudební skladatel) a Mikoláše Orlického (režisér) oficiálně zaštítila Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.


Videoklip s názvem Vláda dušiček měl premiéru letos v listopadu v legendárním hudebním klubu v Malostranské besedě. Zde pokřtil DVD s videoklipem autor textu balady Michal Horáček, který píseň zařadil ke svému projektu Český kalendář. Poetický klip Vláda dušiček je společným počinem Zdeňka Berana a Mikoláše Orlického, který věnovali Václavu Havlovi jako uctivou vzpomínku a připomínku smutného výročí jeho odchodu.Na myšlenku natočení klipu k baladě přivedl autora hudby chicagský kameraman českého původu Vladimír Van Maule, který navrhl po poslechu prvního demosnímku poetické ztvárnění. „Žádný řečník v americkém kongresu nedostal delší potlesk a ovace jako Václav Havel, který tam měl v únoru 1990 proslov. To je jednoduchá odpověď na otázku, jak byla jeho osobnost vnímaná v zámoří. Pro mě byl Václav Havel zdrojem inspirace, a když jsem mel možnost se s ním osobně sejit v březnu 1990 v Praze (při natáčení dokumentu o Jiřím Kolářovi), byl jsem příjemně překvapen jeho skromností a smyslem pro humor. Nebylo to střetnutí filmařů s všemohoucím politikem a prezidentem, ale naopak setkání s "normálním" člověkem, kterému vůbec nevadila přítomnost kamery a světel, který pozorně vnímal otázky a odpovídal na ně jako skvělý vypravěč, a kouřil při tom jednu cigaretu za druhou. Byl to umělec a politik světové úrovně – a takových, kteří mají tyto dvě kvality dohromady, je na světě velice málo. Po jeho odchodu vzniklo takové vakuum, a je důležité si jeho osobnost a dědictví připomínat. Naše Vláda dušiček je malým věnováním jeho památce,“ sdělil Vladimír Van Maule a dodal: „Je zajímavé, že se Vláda dušiček líbí Američanům tady v Chicagu, přestože nerozumějí textu. Tak si myslím, že se to docela povedlo“.

Svým sametovým chraplákem dodává písni jedinečný charakter zpěvák František Segrado, kterého doprovází vokál Gabriely Urbánkové ze skupiny Glanc. Interpretace této skladby byla i pro Františka Segrada příjemnou připomínkou osobnosti Václava Havla. „Václav Havel je pro naši generaci symbolem změny od totality k demokracii. Měl jsem to štěstí, že jsme se několikrát setkali osobně. Prezidenta s takovým mezinárodním kreditem bude naše země hledat velmi dlouho.“

Ve videoklipu Mikoláše Orlického si zahrála hlavní roli Ivana Chýlková. Bez nároku na honorář tak podpořila počin mladých tvůrců. V klipu pak dále účinkovala sólistka Baletu Národního divadla Zuzana Šimáková.

„Text balady Vláda dušiček jsme vnímali nejen v tradičním smyslu svátku Dušiček, ale i ve spojitosti se současnou atmosférou ve společnosti. Chtěli jsme připomenout, že bychom měli být zemřelým vděční a že jim mnohé dlužíme. Což se týká nejen našich přímých předků, ale i významných osobností celé společnosti. A přestože nakonec tato myšlenka zůstala pouze v první verzi scénáře, rozhodli jsme se klip alespoň jedné velké osobnosti věnovat. Václav Havel byl v tomto směru jednoznačná volba, zejména vzhledem k jeho stále aktuálnímu vlivu na českou společnost. Když jsme pak zjistili, že dříve byla hrobka Havlových na Malostranském hřbitově, kde jsme se rozhodli natáčet, bylo jasné, že je vše jak má být,“ komentuje Mikoláš Orlický.

Díky ohlasu v zámoří na videoklip věnovaný Václavu Havlovi se pro příští rok chystá i anglická verze, jejímž interpretem má být věhlasné jméno americké hudební scény.

Záštitu nad videoklipem převzala Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Autoři děkují všem, kteří se na vzniku videoklipu podíleli.

VIDEOKLIP Vláda dušiček


Vláda dušiček


Tagy: Václav Havel


Přidej komentář