Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Návštěva kanceláře Václava Havla ve Voršilské ulici

kancelář Václava Havla
kancelář Václava Havla - foto J.Petrakova
20.05.2015 20:20 | redakce ZaKulturou.cz

Za kulturou a zajímavými informacemi jsme se tentokrát vydali do kanceláře ve Voršilské ulici, v níž pracoval Václav Havel po odchodu ze své prezidentské funkce.

Na jaře letošního roku spustila Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 nový kulturní projekt - virtuální prohlídku Kancelář Václava Havla. Zájemci z celého světa mají nyní možnost se virtuálně procházet unikátními prostory, v nichž pan prezident trávil svá léta po odchodu z Pražského hradu, a které jsou úzce spjaty s jeho osobností. Na návštěvu se vydejte prostřednictvím internetových stránek www.vaclavhavel.com nebo speciálně vytvořené aplikace pro iPhony či iPady, která je zdarma k dispozici v Appstoru.

Kancelář Václava Havla se nachází v krásných prostorách Schwarzenberského paláce ve Voršilské ulici na Praze 1. Na vytváření interiéru se podílel sám Václav Havel, společně se svým přítelem, architektem Bořkem Šípkem. Bývalý hradní architekt navrhl do pracovny originální skleněné knihovny, mahagonový nábytek s netradičními úchytkami či svítidla. Originalitu prostoru podtrhují i barevné stropní malby výtvarníka Aleše Lamra.

V kanceláři se konalo nespočet konferencí, důležitých schůzek či zdvořilostních setkání s celou řadou významných osobností, jako je americký prezident Bill Clinton, tibetský duchovní vůdce, Jeho Svátost Dalajláma, Tom Stoppard, Suzan Vega či Lou Reed.

Prostory zůstaly po odchodu pana prezidenta ve zcela původním nedotčeném stavu, včetně mnoha vzácných předmětů, ocenění i fotografií. Více než sedmdesát předmětů je již digitálně zpracováno, velkou část z nich lze detailně prohlížet v trojrozměrné podobě. Vedle nespočtu prestižních cen jsou zde vystaveny takové vzácné dary jako meditační závěs a Dharma Chakra od Jeho Svátosti Dalajlámy, perleťový Betlém od Jásira Arafata, plastika zlatovlasé Ifigenie Olbrama Zoubka a mnoho dalších.

Prostřednictvím počítače můžete navštívit celkem pět místností, přičemž prohlídka první z nich je bezplatná. Vstup do dalších místností je zpoplatněn částkou 80 Kč nebo 2,99 Euro, která bude použita na další vývoj aplikace a na údržbu a správu prostor. Celá prohlídka je pro zpříjemnění zážitku podkreslena hudbou známého skladatele Varhana Orchestroviče Bauera. 

www.vaclavhavel.com


kancelář Václava Havla
kancelář Václava Havla


Tagy: kancelář Václava Havla, Václav Havel


Přidej komentář