Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ohňostroj se vrací na půlnoc, světelná show Praha matka měst propukne v prvních minutách roku 2012

Ohnostroj 2011
Zdroj: Praha.eu
24.12.2011 00:32 |

Novoroční ohňostroj se nad Prahou rozzáří hned v prvních vteřinách roku 2012. Světelná show nazvaná Praha matka měst bude odpalována z pontonu na Vltavě mezi Střeleckým ostrovem a Karlovým mostem a potrvá 15 minut.

 

„Zvolili jsme nejatraktivnější místo v centru Prahy, které Pražanům i návštěvníkům umožní sledovat ohňostroj nejen z mostů a nábřeží, ale také například ze strání Petřína či od Pražského hradu. Zároveň díky přímému televiznímu přenosu mohou ,být při tom‘ i diváci u televizních obrazovek po celé republice,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Téma: Praha matka měst

Společnost Ohňostroje Minergis, která byla pro uspořádání ohňostroje vybrána, připravila patnáctiminutovou show, v níž se objeví jednak barvy a symbolika Prahy – proto název Praha matka měst –, jednak květinové motivy, vějíře, světelné křižovatky, třpytky, hvězdy a další pyrotechnické efekty. Celkem bude odpáleno více než čtyři tisíce převážně světelných efektů. Nejvyšší dosáhnou až do 150 metrů, ale všechny budou v rámci panoramatického pohledu z nábřeží nebo mostu Legií převyšovat Pražský hrad.

Bude i v televizi

Pořádáním ohňostroje o půlnoci na přelomu let se Praha přizpůsobuje tradici vítání nového roku, která byla přerušena, když se v minulých letech ohňostroj konal až v podvečerních hodinách 1. ledna. Praha tak bude mít také šanci dostat se do vysílání v přímém přenosu mezi top světovými metropolemi.

Střílet se bude z pontonu

Místo, odkud bude odpálen, je staronové: jde o ponton na řece Vltavě, který poskytne bezpečné odpaliště a panoráma Prahy se slavnostně rozsvíceným Hradem zase vytvoří jedinečnou atmosféru. Cena ohňostroje 1 500 000 Kč bez DPH – hrazená hl. m. Prahou a partnery Pražskými vodovody a kanalizacemi, a. s. (100 tisíc korun), a Pražskou plynárenská a. s. (300 tisíc korun).

Na Karlův most ne

Efekt sledování ohňostroje z Karlova mostu není podle tvůrců ideální. Proto organizátoři prosí veřejnost, aby pokud možno nesledovala ohňostroj z Karlova mostu, kde navíc bude zvýšená koncentrace osob a záchranné složky zde budou mít ztíženou práci. V případě potřeby by pak Karlův most musel být uzavřen.

Nejlepší výhledy

Doporučujeme Pražanům a návštěvníkům jako vhodnější místo sledování ohňostroje Smetanovo nábřeží, ideální výhled bude z mostu Legií, Čechova mostu, Mánesova mostu a přilehlých nábřeží, ale také z Petřína i z Letné.

Doprava bude omezena

Upozorňujeme, že průjezd od Mánesova mostu Křižovnickou ulicí (v úseku Karlova–Platnéřská) a Smetanovým nábřežím (v úseku Národní–Karlova) bude od 22.00 do 5.00 hodin pro automobily oboustranně zcela uzavřen. Objízdná trasa bude vedena po trase: Resslova–Jiráskův most –Janáčkovo nábřeží–Vítězná–Karmelitská–Malostranské náměstí–Letenská–Klárov–nábřeží E. Beneše–Čechův most.

Provoz tramvají v tomto úseku bude omezen podle aktuální situace, vůbec nepojedou v době konání ohňostroje. Opět se rozjedou v co nejkratší době, až bude průjezd nábřežím možný.

Provoz na mostě Legií bude za pomoci policejních složek řešen podle aktuální situace na místě, stejně tak průjezdnost Masarykova nábřeží. V případě nutné cesty autem přes centrum doporučujeme řidičům trasu od Čechova mostu na Malou Stranu – Karmelitská, Újezd, Janáčkovo nábř. a Zborovská ulice.

Úklid po ohňostroji:

Zvýšený úklid v kritických lokalitách zajistí po ohňostroji Pražské služby – ty uklidí nejdříve komunikace a poté chodníky. Uklízecí čety nastoupí na místo před pátou hodinou ráno.

Bezpečnostní opatření:

Na uzavřené severní části Střeleckého ostrova, tedy od mostu Legií ve směru toku Vltavy, bude v rámci ohňostroje zajištěna ostraha. Druhý den zde bude probíhat dohledávka případného nevybuchlého pyrotechnického materiálu a úklid příslušné části ostrova.

„Děkujeme pracovníkům Magistrátu hlavního města Prahy, radnice Městské části Praha 1, Policie ČR, Městské policie hl. m. Prahy, hasičům i záchranářům včetně těch vodních a dalším za pomoc při zajištění dopravních a bezpečnostních opatření,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda.

Zdroj: Praha.euPřidej komentář