Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Osmá aukce pro Centrum Paraple se koná ve Velkém sále na Žofíně

Theodor Pištěk - Návštěva u Harrachů
15.05.2019 18:01 | redakce ZaKulturou.cz

Galerie KODL pořádá v neděli 26. května od 12 hodin ve Velkém sále na Žofíně již osmou Aukci pro Paraple. Jejími patrony jsou Zdeněk Svěrák a Jan Kačer. Všechna dražená díla si můžete prohlédnout v rámci předaukční výstavy až do 25. května v Galerii KODL na Národní třídě.

Kompletní výtěžek z prodeje prvních deseti uměleckých děl v rámci 82. Aukčního dne Galerie KODL bude již poosmé předán na konto Centra Paraple, které letos slaví 25 výročí existence. Jedná se o poradenské a rehabilitační zařízení, které pomáhá lidem s poškozením míchy a jejich rodinám překonat těžkou životní situaci a najít cestu dál.

Již se stalo tradicí, že současní umělci darují do dobročinných aukcí Galerie KODL špičková díla. Patří jim za to respekt a poděkování. Letošní nabídka děl je skutečně jedinečná, aktuální kolekci věnovali mimořádní umělci:  Federico Díaz, Jan Kaláb, Šárka Koudelová, Pasta Oner, Theodor Pištěk, Miroslav Polách, Jaroslav Róna, Čestmír Suška, Attila Szücs a Michal Škapa. Potěšen z aukční nabídky je i JUDr. František Vyskočil, předseda správní rady Centra Paraple: „Mám velikou radost z letošní kolekce děl zařazených do Aukce pro Paraple. Nemá smysl je zmiňovat jednotlivě, protože všechna jsou výjimečná. Jsem přesvědčen, že vydražitelům udělají hned dvojí radost. V první řadě, že přispěli na dobrou věc, a v druhé řadě se potěší výjimečným dílem, které – jak pevně věřím – vstoupí do jejich životů. A pokud je motivuje se po čase zase vypravit na Aukci pro Paraple, bude to radost už trojnásobná…. A té není nikdy dost.“

Galerie KODL spatřuje v této dlouhodobé spolupráci možnost pomáhat lidem na vozíku. Aukce či prodej a nákup uměleckých děl totiž není tím jediným, čemu se galerie věnuje. Podporuje mnohé charitativní projekty a neziskové organizace.  „Je úžasné, že takto nejen spojujeme podporu finanční s podporou psychickou, ale ještě se vše krásně propojilo v našem oboru. Nadcházející Aukce pro Paraple jen potvrzuje, že svá díla poskytují renomovaní současní umělci. Považuji za nesmírně důležité, že dosud máme při těchto aukcích stoprocentní úspěšnost v prodejích,“ říká Martin Kodl.

Autoři a jejich díla:

Federico Díaz: BIG LIGHT

keramika, 2016–2017

Atraktivní dílo, unikátní nejen způsobem svého vzniku, reprezentuje tvorbu světově uznávaného česko-argentinského umělce Federica Díaze, pro jehož práce je typický hluboký zájem o vztah vědy a umění. Nádoba ze série BIG LIGHT vznikla jedinečným způsobem za pomoci robotického sochařství a představuje umělcův dlouhodobý projekt téhož názvu, kterým se dotýká témat jazyka, umělé inteligence a distribuce informací.

Vyvolávací cena: 70 000 Kč

Odhadní cena: 100 000 – 150 000 Kč

Jan Kaláb: Duhový kruh 1

akryl na prořezaných plátnech, 2018, sign. na rubu, 50 × 50 × 6 cm

Jan Kaláb ve svých pracích vychází z tvůrčích kořenů graffiti a street artu, které s naprostou suverenitou neváhal přenést z ulic do prostředí prestižních galerií napříč celým světem. Obraz Duhový kruh 1 je součástí cyklu prořezávaných pláten, kterým se autor věnuje od roku 2013 a ve kterých zkoumá možnosti prostoru v rámci klasického obrazu. Kladením několika pláten na sebe a následným prořezáváním odhaluje jakési tajemství pod povrchem. Závěsný obraz tím povyšuje na objekt nabízející divákovi třetí rozměr.

Vyvolávací cena: 40 000 Kč

Odhadní cena: 50 000 – 70 000 Kč

Šárka Koudelová: Nerv

olej na plátně, 2017, sign. na rubu, 30 × 20 cm, rám

Mimořádná postava současné umělecké scény Šárka Koudelová, je talentovanou a nepřehlédnutelnou umělkyní, jejíž práce zaujmou hloubkou a šíří vnitřních obsahů a významových přesahů. Obraz Nerv zobrazuje klasicky vyhlížejícího „hrdinu“, snad svatého, snad poustevníka, jehož symbolická emoce je však platná i v kontextu současného umění. Jak napovídá název, pozornost diváka je od figury směřována k hadovitému chapadlu, jež může být končetinou biblické příšery, napíchnutým nervovým zakončením i vizualizací odkazu k dalšímu ději.

Vyvolávací cena: 30 000 Kč

Odhadní cena: 40 000 – 60 000 Kč

Pasta Oner: Thief

komb. tech. (akryl, sítotisk) na plátně, 2019, sign. na rubu, 90 × 60 cm, rám

Nápaditá práce zosobňuje tvorbu jedné z nejprogresivnějších osobností české výtvarné scény, Pasty Onera, jeho tvorba překračuje tradiční žánrové malířské kategorie. V dílech parafrázuje známé motivy, přetváří či staví je do nových souvislostí a nachází tak charakteristický způsob, jak reflektovat či ironizovat současnou společnost. Výjev zobrazuje ve třech vlících se liniích ženské tělo, redukované na spoře oděné dolní končetiny, a evokuje v nás pocit, že se ocitáme v neony osvícené výkladní skříni.

Vyvolávací cena: 40 000 Kč

Odhadní cena: 60 000 – 80 000 Kč

Theodor Pištěk: Na návštěvě u Harrachů

serigrafie, 2018, sign. PD, 42 × 50 cm, rám, zaskl., 6/10,

Mistrná ukázka spadá do autorovy vyhledávané periody konce 70. let, ve které plně rozvinul svůj hyperrealismus, jenž vyzdvihl tohoto dnes již legendárního autora na mezinárodní úroveň. Dílo je sebejistým návratem k jednomu z jeho nejvýznamnějších obrazů – Na návštěvě u Harrachů (olej na plátně, dat. 1979, 180 × 200 cm), nesoucím veškeré výtvarné kvality typické pro plátna tohoto proslulého umělce.Dílo je variantou stejnojmenného, opakovaně vystavovaného a publikovaného plátna.

Vyvolávací cena: 150 000 Kč

Odhadní cena: 200 000 – 300 000 Kč

Miroslav Polách: Exit

olej na plátně, 2018, sign. na rubu, 100 × 70 cm, rám

Suverénní ukázka malířské virtuozity vynikajícího českého umělce Miroslava Polácha je divácky velmi atraktivním počinem, jenž zaujme hlavně svou detailní propracovaností za použití velmi náročné techniky klasické malby. Zobrazované situace jsou výsledkem přesných a promyšlených instalací, které autor využívá jako předlohy pro finální díla. Plátno Exit je precizně budovanou iluzí reality, jež čerpá svou působnost z obsahově rafinovaného námětu s jasnou mírou nadsázky a ironie. Vážné, až existenciální téma je zde přitom velmi inteligentním způsobem zpřístupněno a podáno s určitou lehkostí.

Vyvolávací cena: 80 000 Kč

Odhadní cena:120 000 – 160 000 Kč

Jaroslav Róna: Dvě sochy na vínovém pozadí

komb. tech. (tempera, tuš, uhel) na papíře, 2018, sign. PD, 42 × 29 cm, rám, pasparta, zaskl.

Drobnější, přesto technicky sebejistá práce je výbornou ukázkou malířské tvorby přední osobnosti současné české umělecké scény Jaroslava Róny. Práce v typickém hutném rukopise a tradičně potemnělé paletě spojuje dvě autorovy životní disciplíny, malbu a sochu, v dokonale funkční syntézu. Papír se stává prostorem pro tvarové studie, pro experimentování s hmotou a hledání nových originálních východisek, jež se mohou, ale i nemusí stát podklady pro sochařská díla.

Vyvolávací cena: 30 000 Kč

Odhadní cena: 40 000 – 50 000 Kč

Čestmír Suška: Ježovka

pálená hlína, 2002, 19 × 45 × 21 cm, 2/5

Zakládající člen skupiny Tvrdohlaví Čestmír Suška je jedinečnou osobností současné české umělecké scény. Jeho charakteristický projev byl formován opakovanými pobyty v USA, díky kterým našel krásu v nedokonalosti tvarů, barev a povrchů. Plastika Ježovka vychází z tvaru elipsy, který je pro autora pratvarem živočišného a rostlinného života. Inspirován jednoduchými mořskými organismy balancuje Suška na hranici geometrického a organického tvarosloví a vytváří tak křehkou rovnováhu reflektující jeho zájem o vztah mezi strukturou a prostorem.

Vyvolávací cena: 50 000 Kč

Attila Szücs: Someone else’s memories

olej na plátně, 2012–2017, nesign., 40 × 50 cm, rám

Pozoruhodné plátno výrazné osobnosti současné evropské malby a sběrateli vyhledávaného autora Attily Szücse je i přes drobnější rozměr nesmírně působivé svou zneklidňující atmosférou. Autor se k obrazu opakovaně vracel po dobu pěti let a proměňoval svou prvotní myšlenku v jedinečnou souhru tahů a barev. Na plátně je tak zaznamenaný proces hledání rovnováhy mezi pamětí a její ztrátou, přenesený do hmatatelné podoby balance barevných a nebarevných malovaných ploch.

Vyvolávací cena: 70 000 Kč

Odhadní cena: 130 000 – 150 000 Kč

Michal Škapa: BBLN

komb. tech. (airbrush, akryl) na plátně, 2018, sign. na rubu, 80 × 40 cm

Suverénní ukázka tvorby jednoho z nejvýraznějších tvůrců spojených s českou graffiti scénou, Michala Škapy, potvrzuje autorovy kvality, kterými měl mimo jiné možnost reprezentovat Českou republiku na Expu 2010 v Šanghaji. I přesto, že tvorba tohoto v posledních letech stále více vyhledávaného autora přesídlila z ulic do galerijních prostor, zachovala si svobodu a divokost příznačnou pro streetartové prostředí. Divácky atraktivní, formátově atypické plátno zaujme svou až komiksovou estetikou zaznamenávající s notnou dávkou nadsázky poetiku městské periférie.

Vyvolávací cena: 30 000 Kč

Odhadní cena: 50 000 – 60 000 Kč

Tagy: aukce, Centrum Paraple, Žofín

Přidej komentář