Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pět století tanců se souborem Chorea Historica

Chorea Historica
Pět století tanců se souborem Chorea Historica
05.01.2016 00:23 | redakce ZaKulturou.cz

13. února od 18 hodin v divadle Ponec

Představení sestavené z oblíbených choreografií Evy Kröschlové a tanečníků souboru Chorea Historica sleduje vývoj tance od 14. do 19. století.

Koncert představí to nejlepší z repertoáru souboru Chorea Historica - tance a hudbu pozdního středověku a rané renesance z tzv. Bruselského rukopisu z 15. století a z dílny tanečních mistrů Domenica da Piacenza, Guglielma Ebrea. Na ně navážou videoukázky tanců vrcholné renesance italské a francouzské provenience (Cesare Negri, Fabritio Caroso, Thoinot Arbeau) i barokních tanců, které nastudovala Kateřina Klementová. První půli uzavřou tance měšťanského baroka, komické etudy tančené na malých divadelních scénách v 1. polovině 18. století (Gregorio Lambranzi).
Druhá část, Salón vlastenecký, přiblíží atmosféru vlasteneckých domácích dýchánků, kde se nejen hovořilo o politice, poezii, hudbě a umění vůbec, ale hlavně se hrálo, zpívalo a tančilo především na českou notu. Leitmotivem druhé půle bude Česká beseda, originální česká čtverylka z roku 1862, složená z našich původních národních tanců a písní. Jejímu vzniku napomohl Jan Neruda, sám vášnivý tanečník a propagátor české hudby a tance. Myšlenku podporoval i Bedřich Smetana (autor mnoha známých českých polek), který se aktivně zúčastnil prvního veřejného předvedení v Konviktu 11. 11. 1863 spolu s Janem Nerudou. O dva měsíce později už Českou besedu tančilo na Žofíně 144 párů.
Tuto taneční scénu připravila nástupkyně Evy Kröschlové Kateřina Klementová, Ph.D.

tančí: Chorea Historica
hraje: Hana Blochová a Kvinterna, Michael Pospíšil a Ritornello, Jan Tuláček a salonní hudba

Kdy? 13. února od 18 hodin
kde? v Divadle Ponec

Představení je vhodné pro děti od 7 let, trvá ca 2 hodiny s přestávkou

Vstupné 200 Kč, snížené 100 Kč (děti, studenti, senioři)
Vstupenky v předprodeji a rezervace v pokladně divadla PONEC.
Pořádá Chorea Historica ve spolupráci se spolkem Tanec Praha a divadlem Ponec.

Facebook: https://www.facebook.com/events/1681720925404804/Tagy: Chorea Historica, představení, tance, tanec


Přidej komentář