Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Podzimní veletrh starožitností Antique se vrátí do období Belle époque

Podzimní veletrh starožitností Antique
Podzimní veletrh starožitností Antique
07.11.2014 15:35 | redakce ZaKulturou.cz

Do radostných a „krásných“ časů na přelomu 19. a 20. století zavede své návštěvníky již 34. ročník veletrhu starožitností Antique. Pořádající Asociace starožitníků ČR ho tentokrát naplánovala na 20. - 23. listopad.

 Za pařížským kankánem

Období, kterému dnes říkáme Belle époque, bylo charakteristické technickým pokrokem, ekonomickým rozkvětem a bohatým kulturním životem, který se poprvé otevřel všem vrstvám společnosti. Umění v té době doslova vtrhlo do všedního života. Pro mě osobně je to možná nejvíce fascinující období v historii umění vůbec,“ říká k tématu podzimního veletrhu Antique prezident Asociace starožitníků ČR Jan Neumann.

Jak také připomíná, technický pokrok na přelomu století se výrazně promítnul i do jednotlivých oblastí umělecké tvorby. „Právě v této době zažívá rozkvět fotografie, rodí se nový fenomén kinematografie a zdokonaluje se například sklářská výroba. Období Belle époque nám ale zanechalo výrazně více dobových památek než jen plakáty Alfonse Muchy nebo secesní sklo. Během podzimního veletrhu jsme se proto rozhodli představit nejširší škálu starožitných předmětů z tohoto období. Věříme, že se nám podaří vytvořit atmosféru, která návštěvníky do období pařížských kankánů alespoň na chvíli přenese,“ dodává Jan Neumann.

Příležitost k předvánočním nákupům

I když bude mít listopadový Antique své silné téma, na své si přijdou milovníci všech starožitností. Chybět nebudou šperky, starožitné bytové doplňky, obrazy ani starožitné zbraně. Veletrh, tradičně pořádaný na Novoměstské radnici v Praze, tak bude nejen příležitostí prohlédnout si zajímavé a hodnotné umělecké předměty, ale také šancí rozšířit své sbírky, nebo si jen udělat radost koupí vánočního dárku.

Starožitnosti zdaleka nejsou výsadou boháčů. Téměř každý má doma nějakou památku například po prarodičích a možná ani netuší, jakou hodnotu má. Umělecky hodnotný předmět lze za přijatelnou cenu koupit i v důvěryhodném starožitnictví. Dobrým příkladem jsou starožitné šperky, které jsou navzdory své umělecké hodnotě a vysoce kvalitnímu zpracování mnohdy levnější než v běžném zlatnictví,“ láká na veletrh Jan Neumann.

Starožitnosti stále táhnou

Podle zástupců Asociace starožitníků ČR se starožitnosti mezi Čechy těší trvalé oblibě. Svědčí o tom mimo jiné stabilní návštěvnost pravidelných veletrhů i čísla prodejů v kamenných obchodech. „Pro většinu starožitníků nejsou ale prodávané předměty jen obchodním artiklem, ale především srdcovou záležitostí. Mnozí z nich jsou sami sběratelé, věnují se studiu umění a právě na veletrhu mezi sebou soutěží o nejzajímavější exponáty,“ říká Jan Neumann.

Rostoucí zájem registruje Asociace starožitníků také o studium na Rudolfinské akademii. Jde o dvouleté rekvalifikační studium pro obor starožitník, které ale stále častěji navštěvují lidé s obecným zájmem o umění a svět starožitností.


Podzimní veletrh starožitností Antique
Podzimní veletrh starožitností Antique
Podzimní veletrh starožitností Antique
Podzimní veletrh starožitností Antique
Podzimní veletrh starožitností Antique
Podzimní veletrh starožitností Antique
Podzimní veletrh starožitností Antique
Podzimní veletrh starožitností Antique


Tagy: Antique, Novoměstská radnice, veletrh, veletrh starožitností


Přidej komentář