Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pražská noblesa - unikátní závod 140 veteránů se znovu vydává na start

Prazska noblesa 2011
Pražská noblesa
29.09.2011 23:02 | Unikátní závod až 140 veteránů se znovu vydává na start. Nenechte si ujít jedinečnou podívanou a zavítejte do dávné i daleké minulosti českého i světového automobilového průmyslu. Těší se na vás starosta městské části Praha 4 Ing. Pavel Horálek.


Bývaly doby, kdy jízda motorovým vozidlem či na jízdním kole byla záležitostí gentlemanů a v těch dobách se k sobě účastníci provozu na silnicích a ulicích také gentlemansky chovali. Z této úvahy vznikl společný nápad vedení městské části Prahy 4 a Veteran & Vintage Clubu, využít historických vozidel k navození dobové atmosféry, vrátit se do časů, kdy řidiči byli kolegy a přáteli, kdy na silnicích vládla ohleduplná kolegialita a ne spěch a agresivita jako dnes. Proto jsme uspořádali v říjnu 2008 první ročník Jízdy do vrchu Jeremenkovou ulicí, pod názvem Pražská noblesa. Ohlas jízdy byl velký a proto jsme se rozhodli tuto jízdu zopakovat a vytvořit z ní příjemnou tradici. Propagovat ohleduplnou jízdu, slušné chování na silnicích i mimo ně by si ostatně zasloužilo stát se tradicí.

Oba spolupořadatelé Pražské noblesy si rozdělili úkoly tak, že radnice Prahy 4 se ujímá organizační, společenské a pořádkové stránky věci, Veteran & Vintage Club pak sportovní organizace Jízdy.

Mílovou jízdu pravidelnosti do vrchu jsme se rozhodli letos obohatit o jeden prvek, který jsme po léta uplatňovali při ¼ míli Žižkovem. Z důvodu zvýšení obtížnosti jízdy a dosahování shodných časů zařadíme doprostřed tratě brzdící úsek, v němž budou všichni muset zastavit předními koly mezi vyznačenými čarami a znovu se rozjet. Tím se zároveň jízda zpomalí i pro ty, kteří se rozhodnou nerespektovat maximální povolenou rychlost 50km/h a zvýší se tak bezpečnost akce.

Základem hodnocení je PRAVIDELNOST. Každý si první jízdou určí svůj jízdní průměr (libovolně do 50km/h) a ve druhé jízdě se jej bude snažit zopakovat. Časové rozdíly budou převedeny na body a ty určí pořadí v jednotlivých kategoriích a pořadí celkové. Čas budeme měřit na startu, cca v polovině trati a v cíli, v polovině trati pak bude výše zmíněné brzdící pásmo.

V sobotu 1. října vás tedy všechny zveme na parkoviště do Žlutých lázní v Praze 4 – Podolí. Odtud pojedeme na dvě rozjížďky po 1600 metrech zmíněnou Jeremenkovou ulicí, kde bude pro naši jízdu vyhrazen jeden jízdní směr. Z cíle první rozjížďky bychom se vrátili zpět ke Žlutým lázním a vyčkali startu druhé rozjížďky. Po projetí cílem druhé rozjížďky bude defilé vozidel třemi až čtyřmi různými trasami, vedoucími územím Prahy 4 v kolonách k obchodnímu centru Arkády Pankrác, kde bude výstava vozidel a vyhlášení výsledků. Věříme, že Vás druhý ročník Pražské noblesy zaujme a že se budeme mít příležitost 2. října sejít nejméně v takovém počtu jako vloni a v letech předcházejících. Vezměte s sebou dobrou náladu bez ohledu na počasí, vyberte ze skříně dobové oblečení a přijeďte. Motto: K veteránskému hnutí vždycky patřilo přátelství, gentlemanské vystupování a NOBLESA, která se nosila v dobách, kdy naše stroje byly mladé. Toto slovo má kořeny v angličtině, kde znamená šlechtické vystupování. Zkusme pomocí našich akcí a svým vlastním příkladem šířit šlechtické, gentlemanské, noblesní vystupování i kolem sebe v běžném silničním provozu. Třeba se nám společně podaří postupně mírnit tu neurvalou agresivitu, hulvátství a křupanství, které nás na ulicích a silnicích obklopují. Dejme těmto nedospělým jedincům, kteří se takto na silnicích chovají, příklad, ukažme jim, že to jde i jinak.

program
8.00 shromáždění automobilů před jízdou, přípravy a technické přejímky, prezentace vozů veřejnosti
10:00 start závodu v jízdě pravidelnosti
15:00 vyhlášení vítězů, výstava vozů, zábavný program pro děti i dospělé


Tagy: Pražská noblesa


Přidej komentář